Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 15 november 2020.

Direktlänk till SM-pokalen: 2020, 2019, 2018, Seniorer (2020), Juniorer (2020), Ungdomar (2020)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2020

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK517140767866,7510,538,2545,753014,756,7510,253237321012167178
2Malmö AI398,25866856,2514,256,521,7587,75350,7511,252,258,5342626861541346
3Spårvägens FK296123854513,5413,54,524,511416154520812710
4Örgryte IS273,75645163,7515,758396116,252,751,754,518281460115565
5Ullevi FK25367753945135,252,253,252,50,7516141242142872
6Turebergs FK248,88335126,2546,1338,532,254,5141,2522013185184741
7Hälle IF185447714,2528,54143,2517116341211143
8Upsala IF18440360,7530829,253,75125,50,58,25101313103676225
9Hammarby IF16731205,256910,521,51,756,251,75228114151143
10Mölndals AIK163,75171229,2528,522,5186,758,510,50,53,25717914402921
11IF Göta Karlstad157164516,522,515,75324,50,513,251216103861251
12Sävedalens AIK155,5256315,7516,5914,251,51,259,2599112988437
13Västerås FK132,13722615136,7530,7597,7513,381,51215734293
14Täby IS123,2513,5152,2515369,754,522,754,51212103428,512
15IFK Växjö109,2522515,753686,755,54,541,757107242712
16Göteborgs KIK104,251236,7550,253,51,757512241211
17KFUM Örebro99,5112417,2510,58,513,531,753,56,541092335112
18Huddinge AIS83,881788,2511,631313,56,50,250,751,53,5363122522
19Högby IF8123265,2526,250,53861749163
20IK Ymer74,131186937,882,252410161911
21IFK Göteborg72,256178,251,56,52,256,256,55,256,7563716262313
22Eskilstuna FI713665,25968,758261642115
23IFK Lidingö63,88157,515,7562,255,255,6351,5285151512
24Lidköpings IS58,51631,55,255,50,2562513163
25Falu IK48,2513,515,751,5511,251,255351313,511
26IFK Helsingborg47296,7519,590,754228111
Råby-Rekarne FI47102,522,580,53,250,2555212102
28Tjalve IF Norrköping462511,25240,253,55497
29Linköpings GIF44,758210,57,52,2510,5312349102
30Tyresö FK41,7520,52811,251131152
31Bromma IF38,75131,512,51,55,251,253,7517614
32IS Göta32260,255,75342926131
IFK Lund3226510,533,7510,7522378
34IK Lerum FI31,2516,751,51,514,253,251,51,511681
35IF Kville301184,51,54,50,514271
36Falkenbergs IK29,252090,25222620112
37Gefle IF28,75476,7518,51,53115111
38IFK Umeå28,59122,2522,25144213
39Kvarnsvedens GoIF28,250,756318,5358
40Hellas FK27591,53,757,7533285
41Athletics 24Seven SK266112,252,254,5221517111
42Skellefteå AIK24,750,511,258,2531,75325
43Kils AIK24,51210,51,750,2571191211
44Bollnäs FIK2256,59,750,7511355
45Ängelholms IF21,7553,75922122551
46KA 2 IF21,52,250,53330,252,252,255156
47Vallentuna FK20,75520,2513,5612951
48Danderyds SK20,2553,511,7527211
49Hovslätts IK19,7517,251,51134
50Umedalens IF18,536,7521,54,50,751343
51Trångsvikens IF189921391
Alunda SK1863,51,53,7512,25325
53Glanshammars IF17,517,51416
54Motala AIF1622,256,752312142
LK Roslagen1615111131511
Hanvikens SK16111,253,75549
57Klippans FK15,250,2541133410
58F Stenungsunds FI141422142
59Strands IF13,7518,254,51121
Eslövs AI13,7510,755755
61IF Skade13,5211,5442
Ärla IF13,510,53213
63IK Hakarpspojkarna13,2512,251,58,53251
64Åhus FIK130,750,751,2510,252338
65IFK Halmstad12,50,50,53,757,75156
66Kyrkhults SK12391123
67Borlänge LK11,7583,751214
68Ljungby FIK11,565,51416
69Trollhättan FIK11,255,55,250,5325
70Nyköpings BIS116,753,750,5112
71AIK10,533,753,75113
Höörs IS10,54,533123
73Sundsvalls FI10,2531,54,50,50,75223
74Stocksäters IF103722
75Valbo AIF9,759,75112
76Varbergs GIF9,252,7542,544
77IFK Mora8,8850,3821,511
78Mälarhöjdens IK8,750,58,25112
79Skruvs IF8,53,255,25235
Heleneholms IF8,513,5421141
IK Orient8,522,2530,750,52
82Åsbro GoIF8,2535,253
83Göteborg-Majorna OK881181
84Brännans FF7,51,532,50,5112
85IF Hagen77156
F Bålsta IK771171
87Sya SK6,756,75112
Kalmar SK6,755,251,511
89Ransäters AIS6,56,51214
90Rånäs 4H6,254,51,75112
Säffle FIK6,254,51,7522
92Boden FI6633
Väsby IK65,250,75213
94Haparanda SKT5,753,75211
Oskarshamns SK5,755,50,2522
96IK Heros5,55,5112
97IF Rigor5,251,512,75112
Alingsås IF5,251,53,75112
Wärnamo SK5,2532,251123
Linköpings LK5,255,2511
101Östersunds GIF4,2511,51,7511
Bohus IF4,252,25222
Marieby GIF4,252,252
104FK Studenterna444
Örebro AIK444
Runacademy IF444
107SK Bore3,752,251,5
Järvsö IF3,753,7511
109Hässleholms AIS3,50,253,25112
Östhammar FI3,52,51213
Timrå AIF3,521,52
112IF Kronan3,253,2511
113Stora Skedvi IK3311
Estuna IF3311
Kalmar OK3311
OK Landehof3311
Trollhättans SOK3311
118Piteå IF2,752,50,2511
119Ystads IF2,52,5
120Öresund FK2,252,25
121FIF Gnistan20,51,5
Fredrikshofs FI222
Strömstad LK222
Villstad GIF2211
IFK Tumba2211
126Flens FS1,51,5
Finspångs AIK1,51,5
Södertälje IF1,51,5
Mariestads AIF1,51,5
130IF Hallby1,251,2511
Tullinge FI1,251,25
IFK Trelleborg1,2510,251
133Ockelbo SK111
Terrible Tuesdays TC111
Genarps IF1111
Alvesta FI111
IF Udd1111
Gottsunda IF1111
139Dala-Järna IK0,750,75
Kongahälla AIK0,750,75
IF Start0,750,75
Ludvika FFI0,750,75
OK Ravinen0,750,75
144Luleå FI0,50,5
Eksjö Södra IK0,50,5
Brattås CK0,50,5
Istrums SK0,50,5
148Tierps IF0,250,25
IFK Sunne0,250,25
Högbo GIF0,250,25
Enhörna IF0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons