Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 19 september 2020.

Direktlänk till SM-pokalen: 2020, 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2020

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK453,751266068,2557,759,527,7544,253014610,25283132911867138
2Malmö AI398,25866856,2514,256,521,7587,75350,7511,252,258,5342626861541346
3Örgryte IS270,75644863,7515,758396116,252,751,754,518281460112565
4Ullevi FK25067753645135,252,253,252,50,7516141141142872
5Turebergs FK244,38335126,2546,133632,254,5121,2522012174984741
6Spårvägens FK241,259182397,50,59,754,524,50,511131337173979
7Upsala IF17640360,7530829,253,7575,50,58,2571112103376225
8Hammarby IF16231205,256910,516,51,756,251,75218114051143
9IF Göta Karlstad152,75134516,522,515,75324,50,5121215103758251
10Mölndals AIK151171226,2529,2517,517,256,756,58,750,52,25715912362921
11Sävedalens AIK125,5254213,513,5614,251,518,759872467425
12Västerås FK124,387224,515,75136,7525,597,7511,631,51015732293
13Täby IS123,2513,5152,2515369,754,522,754,51212103428,512
14IFK Växjö106,2522515,753386,755,54,541,757106232712
15Hälle IF10428373,7520,2521037942065433
16Göteborgs KIK100,51236,7546,53,51,757511231211
17KFUM Örebro96,582417,2510,58,513,531,753,56,541092332112
18Huddinge AIS78,881738,2511,631313,56,50,250,751,53,5362112021
19IK Ymer74,131186937,882,252410161911
20Högby IF71,75192626,250,53841545162
21IFK Göteborg60,51178,256,54,56,55,255,563615241813
22Lidköpings IS58,51631,55,255,50,2562513163
23IFK Lidingö56,88152,2515,7562,253,55,6351,5274131512
24Eskilstuna FI50,751965,2594,57713112512
25Falu IK48,2513,515,751,5511,251,255351313,511
26Råby-Rekarne FI47102,522,580,53,250,2555212102
IFK Helsingborg47296,7519,590,754228111
28Tjalve IF Norrköping462511,25240,253,55497
29Linköpings GIF44,758210,57,52,2510,5312349102
30Tyresö FK41,7520,52811,251131152
31Bromma IF38,75131,512,51,55,251,253,7517614
32IFK Lund3226510,533,7510,7522378
33IK Lerum FI30,7516,751,51,514,252,751,51,511681
34IF Kville301184,51,54,50,514271
35Falkenbergs IK29,252090,25222620112
36Kvarnsvedens GoIF28,250,756318,5358
37Gefle IF2847618,51,53115111
38Hellas FK27591,53,757,7533285
39Athletics 24Seven SK266112,252,254,5221517111
40Skellefteå AIK24,750,511,258,2531,75325
41Kils AIK24,51210,51,750,2571191211
42Bollnäs FIK2256,59,750,7511355
43KA 2 IF20,52,250,53330,252,252,254145
Ängelholms IF20,553,75920,75112451
45IS Göta20,25160,254222616111
Danderyds SK20,2553,511,7527211
47Vallentuna FK20520,2512,75612951
48Hovslätts IK19,7517,251,51134
49Umedalens IF18,536,7521,54,50,751343
50Alunda SK1863,51,53,7512,25325
51Glanshammars IF17,517,51416
52Hanvikens SK16111,253,75549
53Klippans FK15,250,2541133410
54Motala AIF1512,256,752312141
55Trångsvikens IF14,2595,252291
56F Stenungsunds FI141422142
57Eslövs AI13,7510,755755
Strands IF13,7518,254,51121
59Ärla IF13,510,53213
60IFK Umeå13,25442,25213382
61Åhus FIK130,750,751,2510,252338
62IFK Halmstad12,50,50,53,757,75156
63IK Hakarpspojkarna12,252,251,58,5325
64Kyrkhults SK12391123
65IF Skade1129332
Nyköpings BIS116,753,750,5112
Trollhättan FIK115,55,250,25325
68Ljungby FIK10,7564,751416
69Höörs IS10,54,533123
AIK10,533,753,75113
71Stocksäters IF103722
LK Roslagen101011101
73Valbo AIF9,759,75112
Sundsvalls FI9,7531,540,50,75223
75Varbergs GIF9,252,7542,544
76Mälarhöjdens IK8,750,58,25112
77IK Orient8,522,2530,750,52
Skruvs IF8,53,255,25235
Heleneholms IF8,513,5421141
80Åsbro GoIF8,2535,253
81IFK Mora7,8840,3821,511
82Brännans IF7,51,532,50,5112
83F Bålsta IK771171
IF Hagen77156
85Sya SK6,756,75112
Kalmar SK6,755,251,511
87Ransäters AIS6,56,51214
88Säffle FIK6,254,51,7522
Rånäs 4H6,254,51,75112
90Boden FI6633
Väsby IK65,250,75213
92Haparanda SKT5,753,75211
Oskarshamns SK5,755,50,2522
94IK Heros5,55,5112
95Wärnamo SK5,2532,251123
Linköpings LK5,255,2511
IF Rigor5,251,512,75112
98Borlänge LK4,54,5112
99Alingsås IF4,251,52,7511
Bohus IF4,252,25222
Marieby GIF4,252,252
Östersunds GIF4,2511,51,7511
103FK Studenterna444
Örebro AIK444
Runacademy IF444
106Järvsö IF3,753,7511
SK Bore3,752,251,5
108Östhammar FI3,52,51213
Timrå AIF3,521,52
Hässleholms AIS3,50,253,25112
111IF Kronan3,253,2511
112OK Landehof3311
Estuna IF3311
Stora Skedvi IK3311
115Piteå IF2,752,50,2511
116Ystads IF2,52,5
117Öresund FK2,252,25
118Strömstad LK222
Villstad GIF2211
IFK Tumba2211
Fredrikshofs FI222
FIF Gnistan20,51,5
123) IFK Lidingö1,751,7511
) IFK Göteborg1,751,7511
125Flens FS1,51,5
Mariestads AIF1,51,5
Finspångs AIK1,51,5
Södertälje IF1,51,5
129IFK Trelleborg1,2510,251
130Ockelbo SK111
Alvesta FI111
Terrible Tuesdays TC111
Gottsunda IF1111
IF Udd1111
135Dala-Järna IK0,750,75
Kongahälla AIK0,750,75
Ludvika FFI0,750,75
Tullinge FI0,750,75
IF Start0,750,75
140Luleå FI0,50,5
Kalmar OK0,50,5
Eksjö Södra IK0,50,5
Istrums SK0,50,5
Brattås CK0,50,5
145IFK Sunne0,250,25
Tierps IF0,250,25
Högbo GIF0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons