Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 8 augusti 2022.

Direktlänk till SM-pokalen: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2021), Juniorer (2021), Ungdomar (2021)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2022

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK351,5133913621,7519,515,7529,2521,51,752121206222411912
2Örgryte IS230,5818427,7515,754,58,2562,25117812371651246
3Ullevi FK226,5978118,75368,257,52,52,516119361781287
4Turebergs FK224,5306616,88217,53,756256,3810,7523,757,52620125896661
5Malmö AI219,5745120,637,51720,257,5672,755,8813201346125676
6Spårvägens FK2019478,514,25351,52,750,751,258101230172,56810
7Upsala IF161,5733716,50,750,5310,590,258,51,750,756151031110197
8Hälle IF12152378,255,257,53,52,53,51,511722089641
9IF Göta Karlstad11723570,75511,2599,51,58741980631
10Mölndals AIK115,7546,5218,258,2527,58,2580,531,750,757682167,5137
11Hammarby IF101,5161230,38436,57,56,758,756,639148312813
12Högby IF86,5243522,54,50,57631659342
13IFK Helsingborg85,1319410,75115,751,252,384762156045
14Täby IS7493161311,250,50,751,513921440131
15Västerås FK62,251278,2513,593,755,250,750,52,2543512191
16Råby-Rekarne FIF60,75203,518,759,751,251,56742132012
17IFK Växjö57,2515,595,2534,511,2522,50,752,251,251561224,512
18Huddinge AIS49,88465,2516,54,5130,250,3832611102
19Danderyds SK40,513,526,50,545312
20Kvarnsvedens GoIF37,56328,532276
21Bromma IF33,50,547,598,5434294,51
22IFK Göteborg3272,250,566,533,521,251461171
23Sävedalens AIK30,55166,750,251,750,75113521111
24Kils AIK29,751414,251,54116142
25IK Ymer28,751120,751,5291,251,2512361311
26IFK Lund28,6371821,63223771
27KFUM Örebro25,25140,51,52,252,52,2511,2514514,52
28Falu IK24,75145,254,51134143
29Tyresö FK23,5253,7512,75211471
30Umara SC234191232312
31Motala AIF22,751035,254,5314101
32Tjalve FIF21,5356,756,7513481
33Strands IF21993112491
Gefle IF21870,523,5122581
35IFK Lidingö19,75862,51,51,75213141
36IK Akele191541341913
Keep Up RC191271121911
38Kalmar SK181811181
KA 2 IF1836,57,513126
40Alunda SK16,256,7571,511214
41Hanvikens SK14,2530,59,751213
42IF Rigor14,13435,251,50,3811134
43Skellefteå AIK13,3814,57,882131
44Klippans FK12,5237,555
45Östersunds GIF1233,255,7522373
IKHP Huskvarna12711,511,51181
47Varbergs GIF11,540,750,756111341
48Ärla IF10,755,55,251125,51
49Vallentuna FK107311271
50Eslövs AI9,5333,52133
51Torsby LK99112911
52Glanshammars IF8,258,2511
53IF Malmö Löp8448
54Rehns BK7,7543,7511241
55SK Bore7,57,511
56AIK7,257,25325
57IF Hagen77112
Falkenbergs IK771171
Eskilstuna FI771171
Ockelbo SK771171
IF Mantra Sport771171
Göteborgs KIK7432241
63IFK Halmstad6,751,55,25
64Ljungby FIK6,56,511
IFK Umeå6,522,252,252
Östhammar FI6,533,5112
IF Kville6,551,51151
68FIK Färjestaden6644
Hovslätts IK6622
Ystads IF621,752,25213
71Trångsvikens IF5,5230,55
72En av Tre RC551151
Löparnas vänner IF551151
Örebro AIK551151
Team Blekinge LF551151
76IK Orient4,884,130,7511
77Sundsvalls FI4,50,75210,7511
78IK Lerum FI4,251,50,750,751,2511
79Oskarshamns SK444
IK Pallas441141
IK Nocout.se441141
Linköpings GIF43122
Mälarhöjdens IK42,2510,7511
Ransäters AIS4422
85IFK Märsta3,53,522
86Höörs IS3,2512,251
87Uptown RC333
Åhus FIK31,51,5
Lunds OK333
Lidköpings IS3311
AXA SC333
92IK Wilske2,881,131,7511
93Brattås CK2,631,51,1311
94Bohus IF2,52,5
F Bålsta IK2,511,511
96Bollnäs FIK2,252,25112
97Strömstad LK222
Härlövs IF222
Björnstorps IF21,250,7511
Nordanstigs FK222
Runacademy IF222
Säffle FIK222
IF Udd2211
104F Stenungsunds FI1,751,7511
Haparanda SKT1,7510,751
IK Westmannia1,751,7511
107Umedalens IF1,51,5
Alingsås IF1,51,5
109Tyft Arena IF1,251,2511
Rånäs 4H1,251,2511
Mariestads AIF1,251,2511
Wärnamo SK1,251,2511
113SOK Knallen111
Kvarnbyns LS111
Fredrikshofs FIF111
Aktivitus SC111
Hunflens LS111
Boo IF1111
Boden FI11
Trollhättan FIK1111
121Skruvs IF0,750,75
IF Triangeln0,750,75
Fjugesta IF0,750,75
IS Göta0,750,75
125Säters IF0,50,5
Hellas FK0,50,250,25
Finspångs AIK0,50,5
Habo FIF-040,50,5
129IFK Mora0,250,25
Sundbybergs IK0,250,25
IFK Sunne0,250,25
Karlskoga FI0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons