Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 19 augusti 2019.

Direktlänk till SM-pokalen: 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2019

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI295,75671858,523,255,25955,5351,5714,251,52719176385822
2Hässelby SK293,25654133,3839,7519,552,524,2512,88101323192365106653
3Ullevi FK210,754362,557,7522,50,57,56,754312,2518101240105,5854
4Spårvägens FK208,25766519,525,50,57,51,59,51,750,750,759141336141779
5Upsala IF194,5111512,75278512724,253,756,381,636,75111521472611
6Mölndals AIK167,6341843,88623,545,7510,54,550,755,75131310362211
7Turebergs FK160,7514336639,518,388,258,2521,131,255132111454742
8Örgryte IS144,3830928,8821,7512,518,754,57,555,750,751189283923
9Täby IS141,751035,254438,2529,253,50,757,751611835101
10IF Göta Karlstad133,51620,528,55,2533,752,2576,252,7511,25125133036,522
11KFUM Örebro105,58627,7521,7516,59,753,750,531,574148261412
12Huddinge AIS103,13101518,758,2510,514,2514,633,55,250,750,51,754116212531
13Hammarby IF100,51199,758,25915,754,51,5261,253,251,257121231203
14IFK Växjö97,75335,2511,252313,54,5172,750,51138117266
15IFK Lidingö901017182,25196111,55,253511192733
16Falu IK89,751817,252733,75100,57,52,75778221812
17IK Ymer89,51034,52,2511,25949,5910524131
18Västerås FK87,25673,7566,52,2532,253,5105,2540,7510135281311
19Högby IF83,135125,2515,7521229,631,5854171712
20Sävedalens AIK79101813,510,5156,7550,25484162813
21Göteborgs KIK77,7553035,633,530,63627155
22Linköpings GIF56,53119,519,58,251,7530,250,25534124
23IFK Helsingborg51,636,514,633,753,510,512,75444126,51
24IF Kville51,1321,517,25151,881,51,7581,750,556112
25Hälle IF50,51142,254,513,512,750,751,75354121512
26Ärla IF41,25322,55,2564,541383
27AIK37,53,757,518,757,532611
28Eskilstuna FI3475,2511,251,581232771
29Gefle IF30,3841,55,250,511,637,512255,51
30Råby-Rekarne FI30,2571180,250,7530,25611871
31Hovslätts IK29,253715,753,5257
32Falkenbergs IK27,5215,251,25415213
33Athletics 24Seven SK26,251475,252352113
34Hanvikens SK260,7514,255,55,55128
35IK Lerum FI24,2592,59,750,520,5257
36Tjalve IF Norrköping23,7532,255,250,50,751,5100,250,2511243
37IFK Göteborg23,591333,54459
IFK Märsta23,5419,5212541
39Nyköpings BIS21,75315,753314
40Tyresö FK21,25813,2592112
Lidköpings IS21,2580,7510,51,50,531481
42Visby IF Gute2127,2510,51,2531262
43Hellas FK2051,5615,51312651
44IFK Lund19,51231,7511,75189
45Eslövs AI18,755,251,758,7537119
46Kils AIK18,253310,51,756173
47KA 2 IF17,883,756,751,52,133,75145
48Bollnäs FIK17,2517,571,754371
49Umedalens IF172,2570,755,50,251,252114
50Kvarnsvedens GoIF162,560,257,251236
51Trångsvikens IF1596213911
52Skruvs IF14,256,57,7534310
53Ängelholms IF13,51,510,510,522
Höörs IS13,54,550,53,5224
55FIF Gnistan13,250,7593,544
56IFK Halmstad12,750,751,754,50,255,5167
Kyrkhults SK12,7593,75112
58Strands IF12,257,51,750,52,5112
59IFK Umeå1282,51,51181
60Skellefteå AIK11,881,51,58,250,6311
61FIK Färjestaden11,7565,751214
62IK Orient1163,751,2533
LK Roslagen11173118
64Alunda SK10,632,51,751,54,8855
65Åhus FIK10,51,52,50,7523,751113
66IK Nocout.se101011101
67Bromma IF9,514,25211,25235
68Varbergs GIF9,250,53,75212112
Vallentuna FK9,259,25415
70Åsbro GoIF9922
71Danderyds SK8,758,752226
Glanshammars IF8,758,752316
73Mälarhöjdens IK8,50,58213
Högbo GIF8,58,5123
75Kalmar SK8,2552,2511151
Timrå AIF8,2531,53,75112
77Sundsvalls FI830,51,752,75333
78Ljungby FIK7,52,251,53,7511
Bohus IF7,57,544
Motala AIF7,541,50,51,54
81Trollhättan FIK7,250,750,256,25314
82Umeå TFC771171
Ockelbo SK771171
SK Bore75,51,511
85IFK Mora6,752,250,254,251124
86Öresund FK6,53,752,75112
Östersunds GIF6,550,251,252251
Brännans FF6,53,51,751,25213
89Habo FIF-046,2532,50,7511
90Rånäs 4H66112
IK Wilske65111251
92Östhammar FI5,753,52,25123
93IF Rigor5,2531,750,511
Järvsö IF5,255,2511
95Runacademy IF551151
Klippans FK52,52,5123
97Säffle FIK4,52,252,2511
F Bålsta IK4,54,511
Valbo AIF4,54,511
100Oskarshamns SK4,254,25123
Piteå IF4,250,752,251,25
102En av tre RC441141
Hässleholms AIS441141
Uptown RC441141
IS Göta441113
106IK Heros3,7512,75111
Thorengruppen TFC3,7530,7511
Söderhamns IF3,753,7511
IFK Sunne3,750,752,50,511
Strömstads IF3,753,7511
111Tväråselets AIF3,512,5111
112Wärnamo SK3,252,750,522
F Stenungsunds FI3,2530,25
114Wedevågs IF33
Kungsängens FK3311
Marieby GoIF3311
Strömstad LK333
Team Blekinge LF333
119Tingbergs AIS2,51,5111
Dala-Järna IK2,52,511
IK Hakarpspojkarna2,52,511
122Heleneholms IF2,251,750,511
Väsby IK2,252,25
Ystads IF2,250,51,7511
Trollhättans SOK2,252,25
Estuna IF2,252,25
127Vegan Runners IK222
Örebro AIK222
SOK Knallen222
Haparanda SKT210,750,25
Stocksäters IF2222
132Luleå FI1,750,251,5
133IFK Tumba1,510,5
Enköpings AI1,51,5
Linköpings LK1,51,5
136Kongahälla AIK1,251,2511
Borlänge LK1,251,2511
138Uddevalla SK111
Roma IF111
Tullinge FI11
Umara SC111
142Södertälje IF0,750,75
Dalaportens OL0,750,75
Karlskoga FI0,750,75
IF Skade0,750,75
146IFK Strömsund0,50,5
Katrineholms SK0,50,5
Brattås CK0,50,5
Mariestads AIF0,50,5
150Genarps IF0,250,25
Eksjö Södra IK0,250,25
Flens FS0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons