Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 14 oktober 2019.

Direktlänk till SM-pokalen: 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2019

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI381,75123,53660,7523,258,75960,75351,5714,25232222276159,51257
2Hässelby SK374,5957437,1341,251,519,556,2524,7518,6311,51327262780169895
3Spårvägens FK37416712730,7525,50,57,51,5111,750,750,7520221961294171415
4Ullevi FK266,2568,592,557,7522,50,57,56,754312,25201116471611068
5Upsala IF218,5182812,752710512726,253,756,381,636,75111623504622
6Turebergs FK210,753357664218,388,2510,2522,881,255,751624145490652
7Örgryte IS204,135337,533,3823,2512,5214,57,555,750,75149123590,5542
8Mölndals AIK195,38152647,63625,545,7510,54,756,750,756,751515114141121
9IF Göta Karlstad174,753541,528,55,2533,752,2577,52,7511,25156153676,554
10Täby IS159,7551735,254438,2534,53,51,57,751712837222
11Hammarby IF138,527249,7510,59,515,754,54261,754,51,2571812375143
12IFK Växjö137,252895,25152613,54,5172,750,512,75391510343732
13Sävedalens AIK134204713,512,75155,256,7513,50,2591062567352
14IFK Lidingö121,25241729,252,2523,56112,55,7566132541143
15KFUM Örebro120,5151427,7521,7516,59,753,750,531,5741410282914
16Huddinge AIS119,88122318,758,2510,52114,633,55,250,750,51,754128243532
17IK Ymer1142148,252,2511,2511,255611126292521
18Västerås FK104,751693,7566,52,2535,255,510,55,2540,7510137302511
19Falu IK101,52322,5274,53,75100,57,52,75888242313
20Hälle IF10018374,55,2519,512,750,752,259742055522
21Högby IF96,63917618,75212,7529,631,5866202623
22Göteborgs KIK81,7593035,633,530,636281691
23Linköpings GIF63,256119,523,258,251,7530,250,25544137
24Eskilstuna FI60,25285,2516,51,5814531228221
25IFK Helsingborg57,6312,514,633,753,510,512,754441212,51
26IF Kville51,1321,517,25151,881,51,7581,750,556112
27Ärla IF47,75722,55,25674241071
28Athletics 24Seven SK47,2521215,254374233
29AIK43,2523,757,522,57,5336122
30Gefle IF42,6313460,511,637,513261711
31IFK Umeå37,251882,561,51,253362622
32Hovslätts IK34,567183,5268
33Råby-Rekarne FI34,25111180,250,7530,2561291111
34Lidköpings IS31,5120,7515,752,50,513261211
35IFK Märsta29,25623,25222661
36Falkenbergs IK27,5215,251,25415213
37IFK Göteborg27391333,54,54593
38Hanvikens SK260,7514,255,55,55128
39Trångsvikens IF25196121419111
40IK Lerum FI24,2592,59,750,520,5257
41Hellas FK2491,5615,513137911
42Tjalve IF Norrköping23,7532,255,250,50,751,5100,250,2511243
43IFK Lund23,5221231,7511,751894
44Visby IF Gute2347,2510,51,2531264
45IFK Halmstad22,7553,751,755,750,256,25371051
46Kils AIK22,257310,51,7562871
47Nyköpings BIS21,75315,753314
48Tyresö FK21,25813,2592112
49Umedalens IF20,512,2570,7570,252,2521251
50Bollnäs FIK20,2547,571,754374
51Skellefteå AIK19,88711,51,58,250,6311281
52Eslövs AI18,755,251,758,7537119
53KA 2 IF18,633,757,51,52,133,75145
54Kvarnsvedens GoIF18,52,560,59,52237
55IK Orient16563,751,254451
56Ängelholms IF15,751,512,7510,522
57Skruvs IF15,56,5935311
58Vallentuna FK14,2559,25411651
59Höörs IS13,54,550,53,5224
Östersunds GIF13,5120,251,251231211
FIK Färjestaden13,567,52215
62FIF Gnistan13,250,7593,544
63Strands IF137,51,751,252,5112
64Kyrkhults SK12,7593,75112
65F Bålsta IK11,574,511271
Motala AIF11,581,50,51,51181
Åhus FIK11,51,52,50,7524,751124
68Alunda SK11,383,251,751,54,8855
69Timrå AIF11,25331,53,751123
70LK Roslagen11173118
71Bromma IF10,515,25211,25246
72Kalmar SK10,2572,2511171
73IK Nocout.se101011101
74Valbo AIF9,759,75112
75Varbergs GIF9,250,53,75212112
76Åsbro GoIF9922
77Sundsvalls FI8,7531,251,752,75333
Glanshammars IF8,758,752316
Danderyds SK8,758,752226
80Högbo GIF8,58,5123
Mälarhöjdens IK8,50,58213
82Östhammar FI8,2562,25224
83Bohus IF7,57,544
IFK Mora7,52,250,2551124
Ljungby FIK7,52,251,53,7511
86Trollhättan FIK7,250,750,256,25314
87Ockelbo SK771171
SK Bore75,51,511
Umeå TFC771171
90Öresund FK6,53,752,75112
Brännans FF6,53,51,751,25213
92Habo FIF-046,2532,50,7511
93IK Wilske65111251
Rånäs 4H66112
95IS Göta5,755,752114
96Tväråselets AIF5,532,5113
Klippans FK5,52,50,52,5123
IF Rigor5,5320,511
99Järvsö IF5,255,2511
100Runacademy IF551151
FK Studenterna551151
102Säffle FIK4,52,252,2511
Dala-Järna IK4,54,522
104Oskarshamns SK4,254,25123
Piteå IF4,250,752,251,25
106Uptown RC441141
Hässleholms AIS441141
En av tre RC441141
109Thorengruppen TFC3,7530,7511
IK Heros3,7512,75111
IFK Sunne3,750,752,50,511
Strömstads IF3,753,7511
Söderhamns IF3,753,7511
114F Stenungsunds FI3,2530,25
Wärnamo SK3,252,750,522
116Team Blekinge LF333
Kungsängens FK3311
Wedevågs IF33
IFK Trelleborg333
Strömstad LK333
Marieby GoIF3311
122IK Hakarpspojkarna2,52,511
Tingbergs AIS2,51,5111
124Heleneholms IF2,251,750,511
Ystads IF2,250,51,7511
Väsby IK2,252,25
Estuna IF2,252,25
Trollhättans SOK2,252,25
129Stocksäters IF2222
Haparanda SKT210,750,25
Vegan Runners IK222
SOK Knallen222
Luleå FI20,251,75
Örebro AIK222
135Sävast Skiteam IF1,751,7511
136IFK Tumba1,510,5
Flens FS1,51,511
Stora Skedvi IK1,51,5
Enköpings AI1,51,5
Linköpings LK1,51,5
141Skellefteå SK1,251,2511
Borlänge LK1,251,2511
Kongahälla AIK1,251,2511
144Säters IF1111
Björnstorps IF111
Stockviks SF1111
Uddevalla SK111
Tullinge FI11
Umara SC111
Roma IF111
151Södertälje IF0,750,75
Dalaportens OL0,750,75
Karlskoga FI0,750,75
Kalix SK0,750,75
IF Skade0,750,75
156IFK Strömsund0,50,5
Mariestads AIF0,50,5
Brattås CK0,50,5
Katrineholms SK0,50,5
160Luleå Gjutarens IF0,250,25
Eksjö Södra IK0,250,25
Genarps IF0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons