Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 7 juli 2019.

Direktlänk till SM-pokalen: 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2019

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK181,385841617,255,2529,252,758,385,581412133999553
2Malmö AI180,5671830,758,25322,521,513,753,51,251710103785822
3Ullevi FK168,54362,531,5150,55,253,752,51,7511,75159832105,5854
4Spårvägens FK159766566,750,52,252,5791026141779
5Örgryte IS103,1330916,1317,251110,53,7511,52,250,75757193923
6Upsala IF97,6311158,257,52,526,25612,51,54,130,252,75587202611
7Turebergs FK93,3814265,253,7519,57,51,56,58,130,251895224032
8Mölndals AIK77,6341815,382,2512,518,7530,51,51,75373132211
9IF Göta Karlstad73,51620,516,52,2592,52,254,55261336,522
10Täby IS72102,252323,258,2514,2566618101
11Hammarby IF60,751195,2566,510,51,51,58,250,50,7517715203
12IK Ymer571032,253,7592967114131
13Falu IK531313,512,750,53,754,50,53,51435121311
14Högby IF50,755123,755,255,2519,5532101712
15Sävedalens AIK50,5101865,2565,2525292813
16IFK Lidingö50,2510177,55712,75310132733
17KFUM Örebro45,25868,256,7552,253,7511,52,75145101412
18Göteborgs KIK44523,2510,883,50,750,634375
19Huddinge AIS4110124,51,532,254,511,250,50,55272231
20Västerås FK36,5670,752,5913,53,753471121311
21IFK Växjö35,53330,7511,54,51,530,254,50,522376
22Linköpings GIF32318,2511,2561,750,50,2523384
23IF Kville28,3828,2581,8811,7550,53472
24IFK Helsingborg28,256,593,755,253,7523166,51
25Falkenbergs IK26,25215,2544213
26Hälle IF24,51141,53,53,750,7512251512
27Ärla IF23,253125,25311353
28Gefle IF21,7541,55,250,57,5311245,51
29AIK213,753,58,255,52226
30Eskilstuna FI19,7575,253,7530,75211471
31Athletics 24Seven SK171071231712
32Hovslätts IK16,75339,751145
33Råby-Rekarne FI15,57170,250,253371
34Tyresö FK1587628
35IK Lerum FI14,7532,58,250,50,5213
36Tjalve IF Norrköping14,532,252,250,7560,251123
37IFK Märsta13,7549,75111341
38IFK Göteborg13,56,752,25211,5235
39Nyköpings BIS1212213
40Trångsvikens IF11,2592,25112911
41Hanvikens SK11623213
LK Roslagen11173118
43KA 2 IF10,7532,251,51,252,75123
44Visby IF Gute10,5225,251,2511132
45IK Nocout.se101011101
46IFK Umeå9,581,51181
47Kvarnsvedens GoIF9,250,53,55,251124
48Kyrkhults SK99112
49FIF Gnistan8,750,756233
Hellas FK8,7551,5110,2511251
Eslövs AI8,752,255,251,25314
Kils AIK8,7535,250,5333
53Lidköpings IS830,753,750,5113
54Alunda SK7,632,251,753,6333
55Höörs IS7,2532,51,75112
56Umeå TFC771171
Ockelbo SK771171
58Umedalens IF6,53,5311
59Rånäs 4H66112
IK Wilske65111251
61Habo FIF-045,7532,50,2511
62Motala AIF5,541,54
IFK Halmstad5,52,752,75123
IFK Lund5,53110,533
Bollnäs FIK5,513,512131
66Ängelholms IF5,255,2511
67Glanshammars IF55213
Östersunds GIF551151
Danderyds SK55213
Runacademy IF551151
71Strands IF4,751,50,752,511
Sundsvalls FI4,7530,751113
Öresund FK4,753,75111
74FIK Färjestaden4,51,53112
75Uptown RC441141
En av tre RC441141
Hässleholms AIS441141
Åhus FIK41,50,2520,2511
Skruvs IF413123
80Bromma IF3,750,51,250,751,2511
81IK Orient3,52,251,2511
Tväråselets AIF3,512,5111
Trollhättan FIK3,53,522
84Skellefteå AIK3,3830,38
85Östhammar FI3,2521,25112
Varbergs GIF3,251,750,5111
87Team Blekinge LF333
Strömstad LK333
Strömstads IF3311
F Bålsta IK3311
Mälarhöjdens IK3311
92Wedevågs IF2,52,5
Vallentuna FK2,52,511
94Ljungby FIK2,250,51,75
Bohus IF2,252,2511
96IF Rigor21,50,5
Tingbergs AIS21111
Örebro AIK222
SOK Knallen222
Vegan Runners IK222
Åsbro GoIF22
102Heleneholms IF1,751,7511
IK Heros1,7510,751
104IK Hakarpspojkarna1,51,5
105Oskarshamns SK1,251,2511
Piteå IF1,250,750,5
107Umara SC111
Uddevalla SK111
Roma IF111
Kalmar SK111
Stocksäters IF1111
Klippans FK1111
IS Göta1111
114SK Bore0,750,75
Thorengruppen TFC0,750,75
IF Skade0,750,75
IFK Sunne0,750,75
IFK Mora0,750,75
119IFK Tumba0,50,5
120Säffle FIK0,250,25
Luleå FI0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons