Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 1 maj 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2022), Juniorer (2022), Ungdomar (2022)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2024

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Turebergs FK172,75234223,259,7520,510,517,2515,541,55,51015113665333
2Mölndals AIK108,7529,5205,255,256,59,7523,254,54,758662049,5131
3Örgryte IS101,75353518,752,55,255,257551770344
4Upsala IF94,381486,7510,51016,8818,755,751,750,251,75967222212
5Malmö AI92,2525343,753,753,54,54,57,253,252,758852159531
6Hässelby SK90,38281799,7515,386,751,50,252,754681845224
7Hammarby IF82,634108,2513,888,510,58,56,253,51,57,75491124141
8Spårvägens FK81,520374,51260,251,755631457251
9Ullevi FK65,7533147,538,255331147412
10Täby IS64,134164,523,253,55,250,7513,52,387261520111
11IFK Göteborg59,754101,55,25135,255,25512,52,754,25853161411
12Västerås FK44,1327,57,887,50,753,7570,755,51,5281112
13Huddinge AIS437497,591,2520,52,7542391111
14Hälle IF42,251973,753,754,52,51,7533172621
15IF Göta Karlstad41,2589634,50,751,52,256,2531591711
16IFK Växjö41,13317,55,631290,251,750,750,25245114
17Östersunds GIF33,56113,51110,50,5324961
18Högby IF32,258165,252,50,5415243
19Bromma IF31,7537,57,59,750,521,521583
20Sävedalens AIK28,75538,54,755,52333951
21Råby-Rekarne FIF28,25122,2510,53,54151211
22IFK Lidingö289111,2533,753317101
IK Lerum FI2868,2561,551,25131561
24Eskilstuna FI27,751097,50,750,5211419111
25Umara SC2414102242422
26Växjö AIS23167211423211
27IK Ymer21,38910,131,50,751124911
28Kils AIK21,31792,52,250,5622471
29IF Rigor20,2522,251,56,75322,752352
30Klippans FK18,75396,752133
31IF Kville186,531,53,7512,25119,51
32Gefle IF17,513,7534,751,2512,7533391
33KA 2 IF160,7536132,25257
34Katrineholms SK14,7545,252,752,7524641
35IFK Lund13,2575,25121371
36Falu IK1363,750,750,52226
37Mälarhöjdens IK10,7550,752,51,251,253351
Strands IF10,7573,752271
39Borås LK103711101
40Sundsvalls FI9,56360,56113
41IFK Sunne9,2536,2511133
42Wisby ULF99112911
Ockelbo SK99112911
44Danderyds SK8,3112,254,50,56111
45KFUM Örebro8321,50,251,25213
Linköpings GIF85,250,52,25213
Örebro AIK881181
48Finspångs AIK7,7532,52,2511133
49SK Svängen771171
50Kalmar SK6,533,5223
51Åhus FIK6,250,254,51,5213
52Boden FI63,752,2511
IFK Märsta6622
IK Orient65,250,7511
55Södertälje IF5,810,5640,50,7511
56Sundbybergs IK5,7514,75123
IF Udd5,7550,751151
FIK Färjestaden5,7523,250,5213
59Lidköpings IS5,52,2530,25
60Navåsens FK551151
Axa SC551151
Borlänge LK551151
T Blekinge LF551151
64IFK Halmstad4,750,750,753,25123
IF Hagen4,752,2510,51
66Falkenbergs IK4,540,51141
67Tjalve FIF4,2520,251,250,75112
68Skellefteå AIK41,50,252,2511
Vänersborgs AIK441141
LK Roslagen441141
71Marieby GIF3,753,7511
Umedalens IF3,753,75112
Väsby IK3,753,7511
Hanvikens SK3,7530,50,25
Tyresö FK3,753,7511
Skruvs IF3,753,7511
IKHP Huskvarna3,75111,250,51
78F Bålsta IK3,5210,511
Hellas FK3,53,511
Boo IF3,53,511
81Ystads IF3,2530,253
82Istrums SK33112
Ransäters AIS3311
84IFK Helsingborg2,7520,752
Hönö IS2,752,7511
86KFUM Kristianstad2,52,250,25
Björnstorps IF2,520,511
88Piteå IF2,252,25
Habo FIF-042,252,2511
Mariestads AIF2,252,25
91Enhörna IF222
Oskarshamns SK2211
Eslövs AI2211
Kongahälla AIK20,51,511
Hovslätts IK20,751,2511
IFK Mora FIK222
Tullinge SK222
98Stocksäters IF1,751,7511
IFK Umeå1,751,7511
Bokenäs IF1,751,7511
Varbergs GIF1,751,50,25
102Alingsås IF1,51,5
AIK1,51,5
SK Bore1,51,5
Trollhättan FIK1,51,5
Bohus IF1,50,750,75
Bollnäs FIK1,51,5
108IK Westmannia1,251,2511
109OK Linné111
T Nordic Trail SC111
Båstads GIF1111
Karlskoga FIF1111
Höörs IS1111
Luleå FIF1111
IS Göta111
116Åkersberga SK0,880,8811
117Haparanda SKT0,750,75
118Tierps IF0,50,5
Alunda SK0,50,250,25
Vallentuna FK0,50,5
121Ljungby FIK0,250,25
Glanshammars IF0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons