Start Filtrering Aktuella SM Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 14 juni 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2023), Juniorer (2023), Ungdomar (2023)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 22 år poäng x 0.75, 19 år poäng x 0.5 och 17, 16 resp 15 år poäng x 0.25. Åren 2018-2023 var poängen dock 0.75 för 19- och 0.5 för 17 årsklasserna.

Via länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Eventuell B- och C-final inomhus på 200 och/eller 400 m innebär inga officiella placeringar och ger inga poäng i SM-pokalen. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

2024

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Turebergs FK179,7583374226,259,513,2510,518,58,2541,751,57,251616134524479434105545144794
2Malmö AI119,7548393499,544,567,253,252,750,51212630168736413721295473
3Spårvägens FK11934356431230,251,75974201149966222112202
4Mölndals AIK117,54733,5295,2573,25121844,750,759882513562,52327334551411
5Örgryte IS115,2534424020,251,255,2560,57751910482364464171
6Hässelby SK113,8852372097,5125,887,51,51,52,750,25471223110,55722576,5254283
7Upsala IF106,1347161812,7578,516,88165,752,50,252,5136928156,53411285,563578622
8Hammarby IF91618131217,25577,256,2561,57,756131433163211164,5155135488
9Täby IS69,63314244,515,51,755,254,53,253,52,381721322109,5281135341447,526
10Ullevi FK64,751533147,528,2553311624741225121
11Hälle IF61,52028175,253,7532,751,7537212644524118111812
12IFK Göteborg54,75304151,53,56,55,253,52,512,52,756,75874191071912232188562
13IF Göta Karlstad51,7531817632,250,751,50,51,52,25942612622511118162314
14Västerås FK47352157,255,50,752,56,250,755,51,54831580240,522178262
15IFK Lidingö44,5192111,512,535,556112692211128133432
16Huddinge AIS43,75258413,550,256,51,2520,52,754239501211413112711
17Högby IF40,751111235,251,250,2541163734317161
18IFK Växjö38,1324313,7514,6384,50,251,750,750,53551365,5435,513246223
19Eskilstuna FI27,7581097,50,750,5211423191111015
20Bromma IF26,51537,556,50,522215838333231812
21IK Lerum FI26,251568,251,25612,51,2513263061211112011
22Råby-Rekarne FIF25,756121,510,51,7541533121117271
23Sävedalens AIK24,1321536,252,385,523431053514164,5341
24Umara SC2461410224222422
25Växjö AIS23416721142323211
Östersunds GIF231460,595,510,50,53249476118123223
27IK Ymer20,637910,130,750,75112419,591113,5116
Danderyds SK20,639111,2580,3814527131,7514
29Kils AIK19,886791,252,250,38224247115,751151
30KFUM Örebro17,595,258,2511,50,251,252215281821621
IF Rigor17,5922,250,756,75212,7523526216111812
32IF Kville16,2586,531,52,50,52,251149,51102
33KA 2 IF14,75141,524142,25268341422924
Gefle IF14,751112,51,54,751,2512,7533394815145323
35Klippans FK13,57364,52131832121
36Katrineholms SK13743,52,752,752463041712213
37Falu IK12,5873,750,50,25122876151
38IFK Lund11,5373,5121318717141
39Mälarhöjdens IK11752,251,251,251,253315513152
40Strands IF10,75373,7522107151
41Borås LK10237117101
42IFK Sunne9,25836,25111316325111
43Keep Up RC92911791
Wisby ULF9291129911
Ockelbo SK9291129911
46Örebro AIK82811581
47Linköpings GIF7,7555,250,252,2521314711011
Finspångs AIK7,75532,52,25111316319111
49Sundsvalls FI7,384340,3811538,751
50SK Svängen71711771
Runacademy IF72711571
52Kalmar SK6,5333,522143142
53Åhus FIK6,2570,254,51,5213192521
54IK Orient635,250,75114713
55IF Udd5,5250,5115511
56Sundbybergs IK5,2550,54,75123172112
57Borlänge LK51511551
Navåsens FK51511551
Axa SC52511451
T Blekinge LF51511551
61IFK Halmstad4,7550,750,753,251231321312
Boden FI4,7522,52,2511581
FIK Färjestaden4,75513,250,5213141921
64Falkenbergs IK4,5240,5114412
65Tjalve FIF4,25420,251,250,75115291
66Vänersborgs AIK41411441
Skellefteå AIK441,50,252,251172101
LK Roslagen41411441
IFK Märsta42422882
70Marieby GIF3,7513,7511551
Tyresö FK3,7513,7511551
Umedalens IF3,7533,75112121511
Skruvs IF3,7513,7511551
74Södertälje IF3,6350,3820,50,751170,75131
75IF Hagen3,551,50,50,5138
Hanvikens SK3,5430,250,2542
77Lidköpings IS3,2561,51,50,2537
Ystads IF3,25230,2531
79Istrums SK323112121211
80IFK Umeå2,75211,75117171
Hönö IS2,7532,75117111
IFK Helsingborg2,75220,7523
83IKHP Huskvarna2,63410,50,630,516,5
84F Bålsta IK2,54110,5114101
KFUM Kristianstad2,522,250,2531
Väsby IK2,512,511551
87Piteå IF2,2512,253
Habo FIF-042,2522,2511791
89Ransäters AIS21211441
Eslövs AI22211781
Enhörna IF2122
Tullinge SK2122
IFK Mora FIK2122
Tullinge FI21211441
Hovslätts IK220,751,25115151
96Hellas FK1,7511,7511771
Kongahälla AIK1,7530,251,511471
Stocksäters IF1,7511,7511771
Bokenäs IF1,7511,7511771
Boo IF1,7511,7511771
101Löparnas vänner IF1,5210,522
Björnstorps IF1,5210,511461
Mariestads AIF1,511,53
104IK Westmannia1,2511,2511551
Bohus IF1,2520,50,7513
106IS Göta1111
Alingsås IF1112
SK Bore1112
Trollhättan FIK1112
Höörs IS11111441
Karlskoga FIF11111441
Oskarshamns SK11111441
Varbergs GIF120,750,254
Båstads GIF11111441
T Nordic Trail SC1111
Luleå FIF11111441
OK Linné1111
118Åkersberga SK0,8810,88113,53,51
119Bollnäs FIK0,7510,753
AIK0,7510,753
Haparanda SKT0,7510,751
122Alunda SK0,520,250,252
Tierps IF0,510,52
124Ljungby FIK0,2510,251
Vallentuna FK0,2510,251
Glanshammars IF0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,434007 seconds to load.