Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 11 mars 2020.

Direktlänk till SM-pokalen: 2020, 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2018

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI406,13936078,753619,53653,55,250,7516,636,75402930991535138
2Ullevi FK375,888212063,7524,7524,53025,881,251,52,252023277020211813
3Hässelby SK371,068110736,75271712,754520,59,813,510,752028307818851113
4Spårvägens FK31114311719,562210,750,75119181451260171211
5Turebergs FK239724215,7531,53,529,252,25315,25191,5422171251114851
6Upsala IF224232724,7523,2523,545,7528,515,75124,385,13152114505031
7Örgryte IS194,636042648,7545,252,251210,253,630,250,2510111334102345
8Mölndals AIK183,2525125113,521,7522,51,513,25711,7541617185137113
9IF Göta Karlstad170,752841128,25113964,58,53,259,251314113869334
10Sävedalens AIK16335459,7512,756,529,2517,53,751,52119103080441
11Täby IS160,251229622,5530,7527714,752,53,75181553841131
12Hammarby IF141,63272211,257,5815,757,531,753,56,630,250,51399314925
13IFK Lidingö130,25272936,755,250,52,254,52,513,52,752,753,5108112956314
14Huddinge AIS125,69371712,7514,25711,255,2561,257,065,751,13511102654241
15IFK Växjö120,5161213,518320,252,5103,2513,258,7515168391611
16KFUM Örebro114,63102220,251512,5626,251,51,137942032211
17Västerås FK11081964,530,751,5242,256,52,754,7588112727111
18Hälle IF108,7518575,2511,25167,250,252,75114520759
19Högby IF96,251792,2527928,52,251,25776202612
20Göteborgs KIK91941,2522,759,58,52811219
21Falu IK84,51620,2530,757,58,251,7585215161
22IK Ymer731234,51,515,7514,50,2521,54101024153
23Eskilstuna FI71352,251213,5314,252761535113
24Hellas FK56,25219,75402,251,251023153
25IFK Helsingborg52,25165,2513,57,51242,50,54521171
26IF Kville49,5102161,256,753,750,50,2546212101
27Östersunds GIF48,75142,250,7524,7560,50,5244101421
28Tjalve IF Norrköping48,13792,2515,7572,53,251,3813481611
29Tyresö FK47,75342,7511172827
30Linköpings GIF46,3811,511,515,75142,63381121
31Hovslätts IK45,25323,7533,751,51,25335113
32Thorengruppen TFC42,561010,515,256,752,250,75443111611
Gefle IF42,57130,514,2561,753472012
34Nyköpings BIS38,7511,2514,253,759,515410
Athletics 24Seven SK38,7541912,7533362321
36IFK Lund34,250,751,53,751133,510,7545615
37IFK Göteborg31,251311,250,59,7514,7531484
38Skellefteå AIK3171,50,7514,257,5411671
39KA 2 IF30,253,751,59,751113,25459
AIK30,251,510151,750,251,753710
Motala AIF30,2513314,2512471312
42Lidköpings IS25,7592122,7513491
43IFK Umeå2518,2595,2510,5441
44Trångsvikens IF24,5716,513371
45Bollnäs FIK21,5100,755,250,255,25235102
46Kalmar SK20,75668,250,511261
47Ärla IF20,2513,56,751157
48Finspångs AIK18,5513,52245
Katrineholms SK18,5810,521381
IFK Märsta18,5180,544
51FIF Gnistan18,381,514,50,631,75314
52IK Lerum FI17,751,53101,51,75336
Umedalens IF17,755,254,55,250,252,51124
54Höörs IS17,25213,51,250,51236
55Wärnamo SK1731,510,51,50,5223
56Råby-Rekarne FI16,75620,756,51,53146
57Habo FIF-0414,065,255,51,250,062235
58IK Wilske1412,751,25213
59IK Sisu13,75112,75325
60IFK Sunne1310,51,511113
61IFK Halmstad12,5210,5332
62Glanshammars IF12,250,7511,53317
63IK Orient12231,51,51,50,251,750,5115
64Strands IF11,572,250,51,7511271
65Åhus FIK10,753,750,560,52114
Kvarnsvedens GoIF10,7512,1334,63224
67Sundsvalls FI10,5262,5112
68Ljungby FIK108,251,250,5
Runacademy IF101011101
Strömstad LK101011101
F Bålsta IK10731171
Falkenbergs IK1046111341
Kyrkhults SK1010213
74SOK Knallen9361191
F Stenungsunds FI953,750,251151
76Ängelholms IF8,517,51231
77Visby IF Gute8,250,7532,52123
78Hanvikens SK6,756,7511
79SK Bore6,564,520,0611
80Eslövs AI6,250,752,53213
Timrå AIF6,253,752,250,2511
82Enhörna IF661161
Valbo AIF6611
Oskarshamns SK62,253,75123
85Eksjö Södra IK5,50,751,52,25111
Högbo GIF5,55,5134
87Rånäs 4H5,255,251214
Marieby GoIF5,255,2511
89Uptown RC551151
Helsingborgs SOK551151
91Haparanda SKT4,882,250,380,51,250,5
92Umeå TFC4,7531,75113
Södertälje IF4,7513,75111
94Bromma IF4,634,380,25112
95FIK Färjestaden4,54,5
IK Westmannia4,54,511
KFUM Arvika4,53,5111
98Djurmo Sifferbo IF4,252,25211
Alunda SK4,253,50,7533
100Örebro AIK441141
Bohus IF4422
Trollhättan FIK41,50,751,7511
Växjö LK441141
Alingsås IF43,750,25
IFK Trelleborg441141
106Söderhamns IF3,753,7511
107Piteå IF3,7521,75
108Brännans FF3,250,52,75112
109Roma IF333
Heleneholms IF333
IS Göta333
Mälarhöjdens IK32,250,75
Järvsö IF33
114IK Akele2,750,75211
Villstad GIF2,752,7511
116Varbergs GIF2,52,250,25
IF Skade2,52,511
Istrums SK2,51,51
Luleå FI2,52,250,25
Säters IF2,52,522
Österhaninge IF2,52,511
Borlänge LK2,52,511
123Säffle FIK2,252,25112
LK Roslagen2,252,25
IF Rigor2,252,25112
Trosa Atletik IF2,252,25
127Sollefteå GIF2211
Tingbergs AIS2211
Vegan Runners IK222
Brattås CK20,51,5
Lidköpings VSK222
Strömstads IF22
133IK Heros1,751,7511
IF Vingarna1,751,7511
135Karlskoga FI1,51,5
Stora Skedvi IK1,51,5
Ale FK1,51,511
138Åsbro GoIF1,251,25
Wedevågs IF1,251,25
Klippans FK1,251,2511
141Öresund FK11
Ununge IF1111
OK Denseln111
IFK Mora1111
Alvesta FI111
Stocksäters IF11
Dala-Järna IK1111
Björnstorps IF111
IK Nocout.se111
IFK Skövde111
151Örbyhus IF0,880,88
152Enköpings AI0,750,75
IF Udd0,750,75
SLK Oxelösund0,750,75
IK Hakarpspojkarna0,750,75
Danderyds SK0,750,75
Falköpings FIK0,750,75
158LK Gränslöst0,50,5
HaparandaTornio FC0,50,5
Tullinge FI0,50,5
Hässleholms AIS0,50,5
Båstads GIF0,50,5
Ludvika FFI0,50,5
164Iggesunds SK0,250,25
OK Kolmården0,250,25
SK Graal0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons