Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 22 oktober 2020.

Direktlänk till SM-pokalen: 2020, 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2020

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK462,75126636957,759,53344,253014610,25293132921897138
2Malmö AI398,25866856,2514,256,521,7587,75350,7511,252,258,5342626861541346
3Örgryte IS270,75644863,7515,758396116,252,751,754,518281460112565
4Spårvägens FK253,75968242,757,50,513,54,524,50,511151339178979
5Ullevi FK25367753945135,252,253,252,50,7516141242142872
6Turebergs FK244,38335126,2546,133632,254,5121,2522012174984741
7Upsala IF17640360,7530829,253,7575,50,58,2571112103376225
8Hammarby IF16231205,256910,516,51,756,251,75218114051143
9IF Göta Karlstad152,75134516,522,515,75324,50,5121215103758251
10Mölndals AIK150,25171226,2528,517,517,256,756,58,750,52,25715911352921
11Sävedalens AIK128,5254213,513,5914,251,518,759882567425
12Västerås FK125,13722615136,7525,597,7511,631,51015732293
13Täby IS123,2513,5152,2515369,754,522,754,51212103428,512
Hälle IF123,253544920,25210310942379633
15IFK Växjö109,2522515,753686,755,54,541,757107242712
16Göteborgs KIK100,51236,7546,53,51,757511231211
17KFUM Örebro96,582417,2510,58,513,531,753,56,541092332112
18Huddinge AIS82,881778,2511,631313,56,50,250,751,53,5363122422
19Högby IF7823262,2526,250,53851649163
20IK Ymer74,131186937,882,252410161911
21IFK Göteborg62,251178,256,56,256,55,255,563616251813
22IFK Lidingö58,63152,2515,7562,255,255,6351,5275141512
23Lidköpings IS58,51631,55,255,50,2562513163
24Eskilstuna FI50,751965,2594,57713112512
25Falu IK48,2513,515,751,5511,251,255351313,511
26IFK Helsingborg47296,7519,590,754228111
Råby-Rekarne FI47102,522,580,53,250,2555212102
28Tjalve IF Norrköping462511,25240,253,55497
29Linköpings GIF44,758210,57,52,2510,5312349102
30Tyresö FK41,7520,52811,251131152
31Bromma IF38,75131,512,51,55,251,253,7517614
32IFK Lund3226510,533,7510,7522378
33IK Lerum FI30,7516,751,51,514,252,751,51,511681
34IF Kville301184,51,54,50,514271
35Falkenbergs IK29,252090,25222620112
36Kvarnsvedens GoIF28,250,756318,5358
37Gefle IF2847618,51,53115111
38Hellas FK27591,53,757,7533285
39Athletics 24Seven SK266112,252,254,5221517111
40IS Göta25,25210,254232721121
41Skellefteå AIK24,750,511,258,2531,75325
42Kils AIK24,51210,51,750,2571191211
43Bollnäs FIK2256,59,750,7511355
44KA 2 IF20,52,250,53330,252,252,254145
Ängelholms IF20,553,75920,75112451
46Danderyds SK20,2553,511,7527211
47Vallentuna FK20520,2512,75612951
48Hovslätts IK19,7517,251,51134
49Umedalens IF18,536,7521,54,50,751343
50Alunda SK1863,51,53,7512,25325
51Glanshammars IF17,517,51416
52Hanvikens SK16111,253,75549
Motala AIF1622,256,752312142
54IFK Umeå15,25462,252133102
Klippans FK15,250,2541133410
56LK Roslagen15151121511
57Trångsvikens IF14,2595,252291
58F Stenungsunds FI141422142
59Eslövs AI13,7510,755755
Strands IF13,7518,254,51121
61Ärla IF13,510,53213
62IK Hakarpspojkarna13,2512,251,58,53251
63Åhus FIK130,750,751,2510,252338
64IFK Halmstad12,50,50,53,757,75156
65Kyrkhults SK12391123
66Trollhättan FIK115,55,250,25325
IF Skade1129332
Nyköpings BIS116,753,750,5112
69Ljungby FIK10,7564,751416
70AIK10,533,753,75113
Höörs IS10,54,533123
72Stocksäters IF103722
73Valbo AIF9,759,75112
Sundsvalls FI9,7531,540,50,75223
75Varbergs GIF9,252,7542,544
76Mälarhöjdens IK8,750,58,25112
77IK Orient8,522,2530,750,52
Heleneholms IF8,513,5421141
Skruvs IF8,53,255,25235
80Åsbro GoIF8,2535,253
81IFK Mora7,8840,3821,511
82Brännans IF7,51,532,50,5112
83IF Hagen77156
F Bålsta IK771171
85Kalmar SK6,755,251,511
Sya SK6,756,75112
87Ransäters AIS6,56,51214
88Säffle FIK6,254,51,7522
Rånäs 4H6,254,51,75112
90Väsby IK65,250,75213
Boden FI6633
92Haparanda SKT5,753,75211
Oskarshamns SK5,755,50,2522
94IK Heros5,55,5112
95IF Rigor5,251,512,75112
Wärnamo SK5,2532,251123
Linköpings LK5,255,2511
98Borlänge LK4,54,5112
99Alingsås IF4,251,52,7511
Marieby GIF4,252,252
Bohus IF4,252,25222
Östersunds GIF4,2511,51,7511
103Örebro AIK444
FK Studenterna444
Runacademy IF444
106Järvsö IF3,753,7511
SK Bore3,752,251,5
108Hässleholms AIS3,50,253,25112
Östhammar FI3,52,51213
Timrå AIF3,521,52
111IF Kronan3,253,2511
112Stora Skedvi IK3311
Estuna IF3311
OK Landehof3311
115Piteå IF2,752,50,2511
116Ystads IF2,52,5
117Öresund FK2,252,25
118Fredrikshofs FI222
FIF Gnistan20,51,5
Strömstad LK222
Villstad GIF2211
IFK Tumba2211
123Södertälje IF1,51,5
Finspångs AIK1,51,5
Mariestads AIF1,51,5
Flens FS1,51,5
127IFK Trelleborg1,2510,251
128IF Udd1111
Ockelbo SK111
Alvesta FI111
Gottsunda IF1111
Terrible Tuesdays TC111
133Tullinge FI0,750,75
Dala-Järna IK0,750,75
Kongahälla AIK0,750,75
Ludvika FFI0,750,75
IF Start0,750,75
138Brattås CK0,50,5
Kalmar OK0,50,5
Eksjö Södra IK0,50,5
Istrums SK0,50,5
Luleå FI0,50,5
143Högbo GIF0,250,25
Tierps IF0,250,25
IFK Sunne0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons