Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 7 augusti 2020.

Direktlänk till SM-pokalen: 2020, 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2020

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK227,25692837,534,539,7513,516,57,251,756,51613164597464
2Malmö AI130231923,250,7546,7534,5132,750,52,51110526425
3Turebergs FK123,515335,252421,520,2531,51348254861
4Örgryte IS115,25312027,755,2516,566,75212662451413
5Ullevi FK99,526369,751591,751,250,756741762332
6Spårvägens FK92,2538369,752,251,50,751,52,53661574345
7Upsala IF71,5161911,252,510,51,5312,75434411354
8Hammarby IF64,7523721,55,2550,51,251,257431430131
9IF Göta Karlstad49,751210,51338,52,7527413121
10Västerås FK48,757112,253,510,53,54,7560,2546414182
11Högby IF44,75141515,75172102951
12Täby IS4392,251,511,252,514,751,756441491
13KFUM Örebro42419356,750,751,751,75242823111
14IFK Växjö381034,511,2530,751,52,750,750,52417131
15IK Ymer32,7563319,51,251679
16Sävedalens AIK31,757114,50,753,751,50,52,7513261812
17Falu IK311010,555,54138101
Mölndals AIK3125,2565612,750,52,532492
19Huddinge AIS30,2542,254,565,2550,7511,5221541
20Tjalve IF Norrköping29,25255,25150,251,753257
21Hälle IF299142,252,51,25141623121
22Lidköpings IS26,759123,752124792
23Råby-Rekarne FI21,2550,510,53,50,51,2532551
24Falkenbergs IK2011921141111
25Athletics 24Seven SK19,25672,2542241311
26Göteborgs KIK18,513,54,50,5134
27IFK Helsingborg17,5533,755,250,5112451
Ängelholms IF17,5537,52112451
29Linköpings GIF17,2543,7535,251,25121441
Kvarnsvedens GoIF17,250,752311,5145
31IF Kville15,517,54,52,512141
Tyresö FK15,510,55426
33Hovslätts IK15,2514,251123
34Eskilstuna FI14,5813,751,751129
35IFK Lidingö13,2563,752,251,25325
36Gefle IF12,533,754,51,252133
IFK Lund12,533,55,250,50,251123
38Kyrkhults SK12391123
39Kils AIK11,7555,251,250,25311551
40Bromma IF11,5810,2511,25224
IFK Göteborg11,5422,250,25125541
42Klippans FK11,250,25293227
43Umedalens IF113,7524,50,75123
44Skellefteå AIK100,53,753,7511112
45Hellas FK9,5231,531232
AIK9,523,753,75112
47Hanvikens SK972325
IFK Umeå94413382
49IS Göta8,7571,752271
50Glanshammars IF8,58,5123
51Ärla IF8,255,253112
52IK Hakarpspojkarna7,52,250,754,5123
Nyköpings BIS7,56,750,7511
54Trångsvikens IF7,2525,25112
55F Stenungsunds FI771171
Varbergs GIF71,753,25244
Åhus FIK70,256,752125
58IFK Halmstad60,51,753,7522
Valbo AIF6611
Alunda SK6211,2510,7511
61IK Orient5,512,251,50,751
Rånäs 4H5,53,751,75112
63Höörs IS5,252,252122
64Motala AIF532112
Eslövs AI51,53,522
66Åsbro GoIF4,531,53
Ljungby FIK4,53,51112
Danderyds SK4,54,533
Vallentuna FK4,54,5213
70Stocksäters IF4,250,753,511
71Wärnamo SK431113
Haparanda SKT43111
73KA 2 IF3,750,751,50,251,25
74Sundsvalls FI3,5120,5111
Bollnäs FIK3,530,511
Skruvs IF3,53,5112
77OK Landehof3311
Runacademy IF333
IF Hagen3333
80IF Rigor2,750,50,51,7511
81IK Lerum FI2,51,50,50,5
Bohus IF2,51,750,7511
83Strands IF2,250,751,5
Östersunds GIF2,251,50,75
Väsby IK2,252,2511
Ransäters AIS2,252,25112
Trollhättan FIK2,250,51,7511
88IK Heros2211
Oskarshamns SK2211
Hässleholms AIS20,251,7511
Örebro AIK222
Boden FI2211
Strömstad LK222
94IF Skade1,51,5
Flens FS1,51,5
IF Kronan1,51,5
97Alingsås IF1,251,2511
Östhammar FI1,251,2511
99Terrible Tuesdays TC111
FK Studenterna111
IFK Trelleborg111
Heleneholms IF111
Mariestads AIF11
Gottsunda IF1111
105Mälarhöjdens IK0,750,75
IFK Mora0,750,75
IF Kvillle0,750,75
Kongahälla AIK0,750,75
109Luleå FI0,50,5
FIF Gnistan0,50,5
Öresund FK0,50,5
Brattås CK0,50,5
113Tierps IF0,250,25
IF Start0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons