Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 2 december 2022.

Direktlänk till SM-pokalen: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2022), Juniorer (2022), Ungdomar (2022)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2021

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Hässelby SK428,7514013596,54215,752648,7532,2510,56,255,50,59,7527323190473231,512159185101091615713
2Malmö AI3241041067526,25610363067,57,7576,53015267138918114681319561477412
3Örgryte IS249,577955935,25122897,51,52,25171314442401549488545468442
4Ullevi FK22768679030,759,7524,58,2512,51,50,75151393720615710747125438311
5Spårvägens FK221,13739777,521,7518,258,250,254,632,51213631173174,57105513231,5211
6Turebergs FK214,258453439515,55,25153,57,130,521,3820151550275965821074581411125
7Hälle IF205,255759950,75181113,52,53,521515838212154116643425472
8IF Göta Karlstad184624270633,513,5305,51,258,50,7512149351901123877053160431
9Upsala IF18376561910,56,759,2516,53320,750,252,56,252,2512616341787512789526105623
10Mölndals AIK15470241312,7525,51620,259,75172,755,57,5121211351883711291463129756
11Hammarby IF136,565171853,25318,751,59,53,51212911321723511296645109544
12IFK Växjö109,634734,5537,563123,51,753,52,88610112713539,5256252470,5162
13Västerås FK103,754742217,251817,259,754110,581152413126115925390651
14Täby IS933415233,755,25232,256,52,252,50,250,25782179738221553313823
15Sävedalens AIK8726164618,753,752,250,255461579623333023101
16IFK Helsingborg69,252753110,512,7512739517863613231234033
17Högby IF66,52426,5612,751,55,252,2511,50,75355136632,514271329211
18KFUM Örebro60,253556622,50,252,25102,254,751,25362115911412253,5142
19IFK Göteborg56,53481220,58536972211581129696
20Huddinge AIS55,13303155,251293,750,750,50,754,630,51449431811401112722
21IFK Lidingö46,5181710,55,253,752,252,55,25443116017129233132
22IK Ymer46,25187153,757,59,750,52,75243946221228122131
23Bromma IF43,252914,253,510,53,525,5433511563311260223
24IFK Umeå37,75166155,259,750,50,250,250,7534731212220126
25Tjalve FIF34,518416,50,51,58,251,750,750,750,52147354135113161
26Falu IK33,7514133125,250,521473513111122621
27Råby-Rekarne FIF29,7513174,52,53,7511233841171116128112
28IFK Lund29,51751361,53,750,2514383958245141
Göteborgs KIK29,581610,53314261611182
30IF Kville28,2511475,251,55,252,511,7522373611111621612
31Danderyds SK27,251515,5110,75811106578811
32KA 2 IF25,252222,2510,751,5110,54,51,7532712592476327
33Eskilstuna FI246129323522212241
34IFK Halmstad22,751411,53,51510,752226321244222
35Vallentuna FK2277153216357130221
36Skellefteå AIK21,57412,752,252,53252341202151
37IS Göta19,757532,259,54262851711931
Ljungby FIK19,75939,7574153331312831
39Hovslätts IK19811261341712413
Tyresö FK1911110,57,523273711423032
41F Stenungsunds FI18,54171,522141722
42Hellas FK17,75755,254,5312315511291
43Lidköpings IS17,55160,750,751113161611113
44Kils AIK1775932242252422
IK Akele17417112111711
46Kalmar SK16,75545,255,252,2522144172
Marieby GIF16,75737,56,2511211310112,51
48Motala AIF16,25681,55,251,512317819161
Linköpings GIF16,25943,7553,5123134151711
50Klippans FK14,5124,54612694149126
51Glanshammars IF14,25314,25213191921
52Hanvikens SK13,596,56,50,250,254420284
53Gefle IF13,2596250,2522422612521
54Sundsvalls FI12,08155,3322,75112241833,6722
55Rehns BK11,5347,52131441102
56Strands IF11,42692,250,17930,33
57Skruvs IF10,5655,5112122111
58Kvarnsvedens GoIF10,255325,2522811141
59IK Lerum FI9,75761,511,25112921911
60IF Rigor9,54323,511231531512
61Eslövs AI9,2545,252,251,50,251171211
62Alunda SK980,51,52,540,53141922431
IF Mantra Sport9291129911
64IFK Mora8,2560,7512,253,750,593
65Säffle FIK8315,251,75221417171
66Trollhättan FIK7,2561,530,52,2522861111
67Karlshamns SK71711771
Billingen X-trail SC71711771
F Bålsta IK71711771
Ockelbo SK71711771
LK Roslagen71711771
Trångsvikens IF71711771
73IK Orient6,75432,251,535
Dala-Järna IK6,7526,751129911
SK Bore6,75632,251,5114761
76Falkenbergs IK6,5451,5115561
77IKHP Huskvarna6,2542,25221121131211
78Ängelholms IF635,250,75114713
Åtvidabergs IF62622882
Skene SoIS633,751,50,7511581
Keep Up RC6366
Umara SC6266
Nyköpings BIS64132331241102
84Östersunds GIF5,7533,52,2511131616111
85Hjärnarps OL5,25250,25115511
Östhammar FI5,2523,51,752214142
Estuna IF5,2515,2511771
88FK Studenterna5355
Sweden Runners IF51511551
Ystads IF5432117481
91Höörs IS4,524,51129911
Stocksäters IF4,524,511561
93IFK Märsta4,2534,25123171712
Alingsås IF4,2544,25112111711
Boden FI4,2534,252214172
Heleneholms IF4,2523,750,5115512
Piteå IF4,25440,251148,51
98SOK Knallen41411441
Tullinge FI4612,750,25115141
En av Tre RC41411441
101FIK Färjestaden3,7523,755
Haparanda SKT3,7522,251,55
Mälarhöjdens IK3,7523,755
IK Heros3,7513,7511551
Ärla IF3,75410,7521171181
Åhus FIK3,7531,511,2511291211
107Fredrikshofs FIF3,513,511771
108Varbergs GIF3,38611,630,7511411,51
109Värmdö IF3,2533,25112111311
110Kiruna Skidor3334
OK Linné3133
Falkenbergs RR3133
IK Stern3133
Alvesta FI3133
115Luleå FIF2,520,751,75117171
IF Hagen2,532,5115101
117Brattås CK2,2522,251129911
OK Ravinen2,2512,253
Apladalens LK2,2512,253
120Wärnamo SK2122
Nordanstigs FK2122
Finspångs AIK2122
Västerås LK2122
Brännans IF21211441
Södertälje IF2122
IFK Sunne23211481
Strömstad LK2122
Torsby LK2122
129IF Udd1,75410,757
Ransäters AIS1,7511,7511771
131Tyft Arena IF1,531,56
Löparnas vänner IF1,511,52
Söderhamns IF1,511,52
134Karlskoga FI1,2520,50,755
Väsby IK1,2511,2511551
IK Finish1,25310,253
Katrineholms SK1,2511,2511551
Bollnäs FIK1,2520,750,511
139Runacademy IF1111
Växjö LK1111
Härlövs IF1111
Umedalens IF1112
Kvarnbyns LS1111
144Järvsö IF0,7510,751
Enhörna IF0,7510,751
Säters IF0,7510,753
IK Sisu0,7510,751
Eksjö Södra IK0,7510,751
IK Wilske0,7510,753
Mariestads AIF0,7510,751
Götlunda IF0,7510,751
Bohus IF0,7520,250,53
153Björnstorps IF0,520,52
IF Rinkeby Run0,510,51
Fjugesta IF0,510,52
IF Vingarna0,510,52
Tierps IF0,510,52
Ludvika FFI0,510,52
159Roma IF0,2510,251
Hässleholms AIS0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,564851 seconds to load.