Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 2 december 2022.

Direktlänk till SM-pokalen: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2022), Juniorer (2022), Ungdomar (2022)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2022

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Hässelby SK496,631611571007237,534,540,8836,7543,250,2510,250,2529352993493,5257111314249,5111610133765
2Turebergs FK357,5181446649,8846,5123,759,7540,513,1321,2537,751342302395536110861146,56104445,5281418
3Örgryte IS339,7599819955,536,7539,75912,533,25251618593271801258188109850322
4Malmö AI297,75126745126,6310,53434,518,7514,513,75119,1321282170371125676120,5287232,513138
5Ullevi FK28483978138,259,751012219621161249275178128710854462441
6Upsala IF277,63119733725,5613,513,546,1331,54,75195,75218261761323110197121,52962161584
7Spårvägens FK269,58911078,53012910,510,55,252,51,2514131643227188,569118462354222
8Hälle IF225,757774658,2517,25815,7515,57,7568,252315846268139124255422135794
9Mölndals AIK208,58946,5242427725,514,252715,55,51,2515101641217,570,5137121645121834
10IF Göta Karlstad192,756923570,755,251032,253029,50,254,50,2513131339208806319154699266
11Hammarby IF170,38100161253,637,58,256,516,3815,520,514,1317242263326,5281382,5633294101819
12Västerås FK119,884912715,7521,7521,521151,51,383881026135,51919864566,5145
13Högby IF116,253524390,757,5431,590,51010525140633435344146321
14IFK Helsingborg108,384019412,251,531,52,254,886116522127604545655,5115
15Täby IS106,63519318,2518,520,255,25354,380,251,7551252211540131452388,5264
16IFK Växjö99,885015,5910,533,5923,2567,751,256,634,55111329141,524,5126123599,5376
17Råby-Rekarne FIF95,25402013,529,2517,252,253,59,51166231312012626288426
18Huddinge AIS92,38424666231,1311,252041,130,8846132310910272,524668225
19Danderyds SK64,752624,7537,52,566719100331485563
20IFK Göteborg61,253674,5124,75358,54,537762010871393292473
21Bromma IF55,75280,542,25152,511,2514,55,250,537515764,513812257252
22IFK Lund55,3822728,5132,630,753,5555158071384253,5134
23Sävedalens AIK55,13295211825,753,38436136726121241244,5213
24IK Ymer52,5281125,251,5520,252,252,752,523611531311391233112
25KFUM Örebro48,2527140,51,56105,2562,251,50,251145104714,52252140122
26Kvarnsvedens GoIF45,751465,2534,5332844653332
27Kils AIK44,75111428,50,751,5621956142394261
28IFK Lidingö44,25201365,53,7597612955191557512
29Falu IK44141416,51210,5251842143382214
30Tjalve FIF3816359,753,512,752231594681302319111
Gefle IF3832869,51,53,759,25153944818174133
32Motala AIF37,2515103,7510,513516391011921262
33IKHP Huskvarna3516719,7510,53,51,50,251,5311530812721117
34Strands IF32,259917,2562147359131213
35KA 2 IF312532,2511,510,2511,751,2542511587180424
36Klippans FK29,513115,25121,2522711527151226
37Ljungby FIK28,75107,50,7520,56642111415
38IFK Umeå27,5112611,251,53,75331419812621
39Keep Up RC26719711131626111
40Hanvikens SK25,75153,750,519,5223522312291
41Tyresö FK24,258254,512,75211423712321
42IF Rigor23,881346,7590,53,250,3813263042111216,52
43Skellefteå AIK23,13917,514,6333627129,533
44Umara SC236419123152312
45Vallentuna FK22,755715,7531425712121
46Kalmar SK22,259183,750,52210181512
47Eslövs AI201135,254,570,25426363132294
48Varbergs GIF19,751140,751,512,5113263041329131
49IK Lerum FI19162,2580,750,7512,751,252,252242454322
IK Akele195154134171913
51IFK Halmstad17,5103113,51152212
Eskilstuna FI17,55710,52131871142
Östersunds GIF17,51133,750,54,55,7524394635143233
54Glanshammars IF17,25816,50,50,25111316221112
55Hovslätts IK16,5516,511242022112
56Alunda SK16,2576,7571,5112142111111611
57Ystads IF15,63127,51,886,2523384147,5233
58IF Kville14,58532,253,750,51155188
59IF Hagen14,25912,51,75224223222
Sundsvalls FI14,25132,256,532,5122525335122
Falkenbergs IK14,25573,753,521314715171
62SK Bore13,5711,250,51,752131415281
63Rehns BK13349111316411211
64AIK12,251012,2533394849333
65Torsby LK1231211291211
66Linköpings GIF11,751035,250,510,51,53312112111
67Oskarshamns SK11,5447,522104102
68FIK Färjestaden111211268344426
69Säffle FIK10,75325,253,5221427171
Ärla IF10,7535,55,2511210,55,5171
Åhus FIK10,7571,531,53,51,252131942521
72IK Orient10,1357,132,250,7522812,523
73Lidköpings IS10102,250,257,52131933121
Hellas FK10733,750,52,7531419911132
75IFK Märsta8,7558,755535355
76IFK Mora8,538,250,251121111111
77Boden FI8,25562,2522103122
78IF Malmö Löp84448
IF Mantra Sport827111781
Ransäters AIS848123151612
81Luleå FIF7,25461,2522108151
82Ockelbo SK71711771
Haparanda SKT7413,752,25115181
Göteborgs KIK72432284141
85IF Udd6,8872211,883311,519,53
86Höörs IS6,5612,53145
Östhammar FI6,5233,5112114171
88Trångsvikens IF6423152
IF Rinkeby Run6368
90Brattås CK5,88432,8811211,5411,511
91Bollnäs FIK5,7561,54,25235222323
92Mälarhöjdens IK5,543,7510,75114571
Alingsås IF5,5550,5228122
Löparnas vänner IF5,5350,5114512
Björnstorps IF5,551,254,25314192231
96Åtvidabergs IF5,2525,2511471
IK Wilske5,2542,2531121231211
IK Heros5,2515,2511771
Karlskoga FI5,25610,753,5112121911
100Örebro AIK51511551
Team Blekinge LF51511551
Västerviks OK5255
En av Tre RC51511551
104Tullinge FI4,5340,5115101
Skruvs IF4,533,750,75115513
106F Bålsta IK4,25510,752,5112911211
Mariestads AIF4,2553,750,511291711
IF Triangeln4,2533,50,75115101
109Trollhättan FIK450,51,252,2511291611
IK Nocout.se41411441
IK Pallas41411441
Bohus IF451,52,513
113Rånäs 4H3,7543,752210152
114IK Westmannia3,523,52214142
115Boo IF3,2533,25112111311
IFK Sunne3,2543,2511291311
Tyft Arena IF3,2553,25228132
118Uptown RC3133
Lunds OK3133
AXA SC3133
Villstad GIF31311441
Eksjö Södra IK31311441
123Wärnamo SK2,7552,75228112
Fjugesta IF2,75220,7511471
Åsbro GoIF2,7530,252,5117111
126Väsby IK2,512,511551
Hässleholms AIS2,522,55
Brevens IF2,512,511551
129Söderhamns IF2,2512,253
Nyköpings BIS2,2530,25211791
Piteå IF2,2512,253
IS Göta2,2521,50,7523
133Härlövs IF2122
Nordanstigs FK2122
Runacademy IF2122
IF Start22222882
Strömstad LK2122
138F Stenungsunds FI1,7511,7511771
139LK Gränslöst1,511,52
Brännans IF1,511,52
Umedalens IF1,511,52
Dala-Järna IK1,511,52
143IFK Tumba1,2521,2511451
Tierps IF1,25210,253
145Södertälje IF1,1321,134,5
146Hunflens LS1111
Kvarnbyns LS1111
Fredrikshofs FIF1111
Värmdö IF11111441
Finspångs AIK1214
SOK Knallen1111
Aktivitus SC1111
153Ängelholms IF0,7510,753
Hönö IS0,7510,753
Marieby GIF0,7510,751
156Katrineholms SK0,6310,632,5
157Säters IF0,520,52
Habo FIF-040,510,52
Heleneholms IF0,510,51
Simrishamns AIF0,510,52
Enköpings AI0,510,52
162Sundbybergs IK0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,549856 seconds to load.