Start Filtrering Aktuella SM Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 3 juli 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2023), Juniorer (2023), Ungdomar (2023)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 22 år poäng x 0.75, 19 år poäng x 0.5 och 17, 16 resp 15 år poäng x 0.25. Åren 2018-2023 var poängen dock 0.75 för 19- och 0.5 för 17 årsklasserna.

Via länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Eventuell B- och C-final inomhus på 200 och/eller 400 m innebär inga officiella placeringar och ger inga poäng i SM-pokalen. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

2023

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Hässelby SK449,131421717685,521,75445,755,2523,50,258,887,253131248646624714111021110139120,5775
2Turebergs FK380,51716248,56920,2535,59,753049,7515,2522,513,754,25353629100541110,55851721095393,5201919
3Malmö AI365,131379510616,545,75203013,54,54,75135,7510,38282128774132011679141586184,57613
4Upsala IF34814138,58821301260511319,514,750,2525262273391,5126,5476216911121881284
5Örgryte IS323,13867611226,2530,3848,7524,753,751,2524221258325,518812710173,5111322012
6Spårvägens FK302,75941306718,755,2519,531,516,53,537,752515145430619791089681489842
7Mölndals AIK188,7589333015,758,257,512,7532,2528,55,53,755,256,251212184221663124923541558510
8Västerås FK184,7510718638,2534,7513,510,51210,5710,759,7513,7512171948244242127,334782138109
9Hammarby IF1839716152447338,510,259,7513,755,7522151956305312236113329191414
10Hälle IF180,756254232715,7510,510,59,7519,510,250,519614392197741584626103933
11Ullevi FK174,2552772924,754,53,7531,53,250,510111132169106754863551512
12IF Göta Karlstad1746427537,514,25245107,52,250,551312934187804328982285175
13Täby IS168,75741348,516,8822,51113,5219,52,130,253,257,25617143718261,515598,546592,5164
14IFK Växjö146,56512,5187,58,2512,5154515,256,250,253,52,5813143517630,521101566105,5357
15Huddinge AIS102,552891841521,7514,2565,750,75397199417177,333416846
16IFK Göteborg10246245,252124910,753,754,2513862715524213941135964
17Sävedalens AIK101,2561171816,55,256,536,59,566,756,25851427137351143321405410
18Högby IF762813377,597,526531479501432211384
19KFUM Örebro68,133318,533,7513,886,538,251,55,2513,54751682,521,5338,53255413
20IFK Lidingö55,7528147,533,758,258,2510,50,56351476,521,512201160,5522
21Danderyds SK55,5182458,553412662605131721
22Bromma IF54,88335,513,8810,590,7511,253,250,751641152,55,548,51323432
23KA 2 IF54,5323,751615,7543,2583,7539820982613100385
24Råby-Rekarne FIF52,7519205,259,755,256,50,755,25543126720212711237221
25Gefle IF46,52813361,52,251,7510,756,2527431481131115186623
26Kils AIK44,75111427,751,51,56129551423941161
Sundsvalls FI44,7520422,58,52,257,5233841413311132121
28IK Ymer43,516100,7530,751,250,75331740101142328
29Östersunds GIF40,75181318,50,758,54651578131274453
30Falu IK39,3815103,7518,755,630,50,7532163510137,52215
31IFK Helsingborg38,5271,56,7510,512,55,751,532510511,514267,5125
32IK Lerum FI37,6321628,25338,2532,750,630,752793881301422,53
33Hanvikens SK34,5146,753,522,510,751416313914121
34IFK Lund341515,7531131,252621052252113951
35Eskilstuna FI31,759245,252,521252724112715
Klippans FK31,7514124,756114628141114
37T Nordic Trail SC30101812123173012
Umara SC307151512142130121
39IFK Sunne281611,516,5922138189922
40Vallentuna FK27,56215,251,254428213715
41Linköpings GIF27,132196,750,751,7530,635,25347319111013922
42Keep Up RC277261415242741
43IKHP Huskvarna26,751444,5121,52,51,750,5141631424121921
44IF Kville2210372,2534,50,51,7522141011391
45IFK Umeå218737,530,250,25123151011422
46Falkenbergs IK20,54105,255,2522424102142
47IF Rigor20130,750,255,25810,54,252158398,33139214
48Kalmar SK19,7510141,54,25224181412021
49Göteborgs KIK18,75899,751231391312
IK Akele18,7571350,50,251121218112
Mälarhöjdens IK18,7584122,752125264116111111
52Strands IF17,5774,53,752,2512313711411
Tjalve FIF17,511520,751,530,7513,52352671512421
54Ljungby FIK17516,50,51342222132
55IFK Märsta16,5516,5415333341
Boden FI16,569,751,55,25134172213
57Kvarnsvedens GoIF16,255214,252131821921
58Höörs IS168312133152034
Runacademy IF165412228162
Axa SC1631611131616111
61Brattås CK15,251065,753,5347414934
62Tyresö FK154310,51,522143162
63Ystads IF13,881351,52,882,52213145229,521
64Trollhättan FIK13,75157,531,51,75115341
65Skellefteå AIK13,2560,512,751121117111
66Lidköpings IS12,8884,8825,750,252136316,5128212
67Tullinge FI12,255930,251231316121
68Habo FIF-041296,55,542174248421
IF Mantra Sport12257112121211
70Rånäs 4H11,5611,5235222323
Skruvs IF11,53110,522141142
72IFK Halmstad10,563,756,75115141
73Istrums SK10,2591,58,753253123532
74Torsby LK10310114101
IK Orient1065,2531,751231311271
Växjö AIS10237117101
KFUM Kristianstad1069,750,25112913111
78Säffle FIK9,5453,750,75112951513
IFK Mora FIK9,5390,51121212112
80AIK9,2599,2521252737212
81Katrineholms SK9572213182221
Vänersborgs AIK922711791
SK Svängen9291129911
84IF Hagen8,7545,2512,51231771122
85Björnstorps IF8,25720,254,751,25426282942
86IF Udd7,5460,5133128251
87Åhus FIK7,25730,52,51,25112941611
Hellas FK7,2551,532,75112941141
89Varbergs GIF752,253,750,750,25114814
FK Studenterna723411471
Borås LK71711771
Ockelbo SK71711771
93Ransäters AIS6,7526,751129911
94FIK Färjestaden6,5960,5123132612
95Södertälje IF6,2562,530,75123132012
96Enhörna IF62611561
Piteå IF623,752,2511581
SK Bore636112111211
Billingen X-trail SC624211461
100Luleå FIF5,533,51,750,2511210,511,511
Kongahälla AIK5,570,5511292111
102Säters IF5,2543,51,7511291411
103Strömstad LK51511551
Örebro AIK52325
Navåsens FK51511551
Alingsås IF54510
Mariestads AIF554,50,5115111
108Väsby IK4,524,511461
Eksjö Södra IK4,542,252,25117391
110Bokenäs IF4,2534,25123171712
111Hemlingby LK41411441
Duveds IF41411441
Karlshamns SK41411441
Boo IF430,53,52214162
115Marieby GIF3,7513,7511551
116Karlskoga FIF3,3841,51,50,3811410,51
117IS Göta3,2521,51,75117271
Nyköpings BIS3,2531,51,50,257
119IF Rinkeby Run31311441
Lomma FIK31311441
Terrible Tuesdays AC3133
122Bollnäs FIK2,540,5211491
Alunda SK2,542,510
124Stocksäters IF2,2512,253
Rehns BK2,2512,253
Oskarshamns SK2,2512,253
Hovslätts IK2,2512,253
Ängelholms IF2,2521,50,7523
129T Fika RC2122
LK Roslagen22112
Bälinge IF2122
F Bålsta IK24118
Bohus IF241,750,2511481
Haparanda SKT231,50,522
Hönö IS231111481
Värmdö IF21211441
137Wärnamo SK1,7531,757
138FK Göingarna1,511,52
139Åkersberga SK1,3821,381155,51
140Åtvidabergs IF1111
Enköpings AI1111
TTGU IF1111
Bauhaus SK1111
T Minos SC1111
Visby IF Gute1112
Trångsvikens IF1111
Tranås AIF1112
Ärla SK1112
Sundbybergs IK11111441
IK Sisu1112
Tyft Arena IF1112
Glanshammars IF1214
153Motala AIF0,7510,751
Åsbro GoIF0,7510,753
Eslövs AI0,7510,751
Villstad GIF0,7510,751
157Finspångs AIK0,510,52
Dals Södra FFI0,510,51
Simrishamns AIF0,510,51
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,404947 seconds to load.