Start Filtrering Aktuella SM Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 3 juli 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2023), Juniorer (2023), Ungdomar (2023)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 22 år poäng x 0.75, 19 år poäng x 0.5 och 17, 16 resp 15 år poäng x 0.25. Åren 2018-2023 var poängen dock 0.75 för 19- och 0.5 för 17 årsklasserna.

Via länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Eventuell B- och C-final inomhus på 200 och/eller 400 m innebär inga officiella placeringar och ger inga poäng i SM-pokalen. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

2024

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Turebergs FK243,75548926,259,513,2510,518,58,2541,751,57,2520181553143856
2Spårvägens FK2098210731230,251,7513108311891096
3Örgryte IS193,25837720,251,255,2560,51010929160698
4Hässelby SK185,88834697,5125,887,51,51,52,750,251191333129946
5Malmö AI173,75646399,544,567,253,252,750,51516839127983
6Upsala IF153,633447,512,7578,516,88165,752,50,252,51311103481,5163
7Mölndals AIK146,544,5475,2573,25121844,750,7599112991,5245
8Ullevi FK104,7558297,528,256651787544
9Täby IS102,6311504,515,51,755,254,53,253,52,38193152761325
10IF Göta Karlstad100,753242632,250,751,50,51,52,2598471974532
11Hammarby IF9914151217,25577,256,2561,57,7561315342912
12Hälle IF80,547175,253,7532,751,754831564352
13IFK Lidingö71,54361,512,535,57621549312
14Högby IF61,7515405,251,250,2551395543
15IFK Göteborg60,758171,53,56,55,253,52,512,52,756,75875202513
16IFK Växjö59,6310,5153,7514,6384,50,251,750,750,53761625,521
17Västerås FK59104157,255,50,752,56,250,755,51,548416141
18Eskilstuna FI56,7526227,50,750,53251048225
19Huddinge AIS49,2513,5413,550,256,51,2520,52,754331017,521
20Sävedalens AIK48,13171236,252,385,525541429212
21Växjö AIS402614331740331
22IK Lerum FI38,251448,251,25612,51,2514381821
23Råby-Rekarne FIF37,75241,510,51,755272422
24Umara SC361422312636312
25Kils AIK26,881491,252,250,38325142
26Bromma IF26,537,556,50,52221583
27Östersunds GIF2580,595,510,50,5324981
28IK Ymer24,631310,130,750,7511351312
29KFUM Örebro2240,55,258,2511,50,251,2522154,5
30Danderyds SK21,63211,2580,381452
31IF Kville21,2511,531,52,50,52,2511214,511
32Gefle IF20,75252,51,54,751,2512,753341071
33Falu IK20,5153,750,50,25133151
34IF Rigor19,542,250,756,75212,752354
35IFK Lund16,5123,5121141211
36KA 2 IF15,7511,524142,252681
37Borås LK14771121411
Mälarhöjdens IK1482,251,251,251,253381
39IFK Umeå13,75571,75123122
40Klippans FK13,5364,52133
41Katrineholms SK1343,52,752,7524641
42IFK Sunne12,2566,2511136
43Strands IF11,7583,752281
44Tjalve FIF11,25720,251,250,7511291
45Linköpings GIF10,7535,250,252,252133
46Axa SC106422102
T Ultrasweden LK101011101
SK Svängen101011101
49Torsby LK991191
Wisby ULF99112911
Keep Up RC991191
IK Orient935,250,752231
Örebro AIK9811191
Ockelbo SK99112911
55Falkenbergs IK8,580,52282
56Finspångs AIK7,7532,52,2511133
57IF Udd7,570,51171
Kalmar SK7,543,5224
59Sundsvalls FI7,38340,38113
60Runacademy IF771171
61Tyresö FK6,7533,7511231
Hellas FK6,7551,7511251
63Åhus FIK6,250,254,51,5213
64Sundbybergs IK5,250,54,75123
65Navåsens FK551151
T Blekinge LF551151
Borlänge LK551151
68Boden FI4,752,52,2511
FIK Färjestaden4,7513,250,5213
Skruvs IF4,7513,75111
IFK Halmstad4,750,750,753,25123
72IFK Märsta4422
Vänersborgs AIK441141
IFK Mora FIK4134
Skellefteå AIK41,50,252,2511
LK Roslagen441141
77Marieby GIF3,753,7511
Umedalens IF3,753,75112
IFK Helsingborg3,7530,753
80Södertälje IF3,630,3820,50,7511
81Hanvikens SK3,530,250,25
IF Hagen3,51,50,50,51
83Lidköpings IS3,251,51,50,25
Ystads IF3,2530,253
85Istrums SK33112
86Hönö IS2,752,7511
87IKHP Huskvarna2,6310,50,630,51
88KFUM Kristianstad2,52,250,25
F Bålsta IK2,5110,511
Väsby IK2,52,511
91Habo FIF-042,252,2511
Piteå IF2,252,25
93Enhörna IF222
Eslövs AI2211
Hovslätts IK20,751,2511
Ransäters AIS2211
Tullinge SK222
GK Steget222
Tullinge FI2211
Götlunda IF222
101Bokenäs IF1,751,7511
Kongahälla AIK1,750,251,511
Boo IF1,751,7511
Stocksäters IF1,751,7511
105Björnstorps IF1,510,511
Mariestads AIF1,51,5
Löparnas vänner IF1,510,5
108IK Westmannia1,251,2511
Bohus IF1,250,50,75
110Trollhättan FIK11
Alingsås IF11
Båstads GIF1111
OK Linné111
Lidköpings VSK111
T Nordic Trail SC111
Varbergs GIF10,750,25
Trångsvikens IF111
Karlskoga FIF1111
IS Göta111
Höörs IS1111
Oskarshamns SK1111
SK Bore11
Luleå FIF1111
124Åkersberga SK0,880,8811
125Bollnäs FIK0,750,75
Haparanda SKT0,750,75
AIK0,750,75
128Alunda SK0,50,250,25
Tierps IF0,50,5
130Glanshammars IF0,250,25
Vallentuna FK0,250,25
Ljungby FIK0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons