Start Filtrering Aktuella SM Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 3 juli 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2023), Juniorer (2023), Ungdomar (2023)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 22 år poäng x 0.75, 19 år poäng x 0.5 och 17, 16 resp 15 år poäng x 0.25. Åren 2018-2023 var poängen dock 0.75 för 19- och 0.5 för 17 årsklasserna.

Via länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Eventuell B- och C-final inomhus på 200 och/eller 400 m innebär inga officiella placeringar och ger inga poäng i SM-pokalen. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

2024

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Turebergs FK243,7597548926,259,513,2510,518,58,2541,751,57,2520181553290143856105545144794
2Spårvägens FK209588210731230,251,751310831173189109622112202
3Örgryte IS193,2556837720,251,255,2560,51010929156160698464171
4Hässelby SK185,8867834697,5125,887,51,51,52,750,251191333173,512994676,5254283
5Malmö AI173,7561646399,544,567,253,252,750,515168392171279833721295473
6Upsala IF153,63623447,512,7578,516,88165,752,50,252,513111034185,581,516385,563578622
7Mölndals AIK146,55644,5475,2573,25121844,750,7599112915291,52457334551411
8Ullevi FK104,752658297,528,2566517928754425121
9Täby IS102,633811504,515,51,755,254,53,253,52,381931527136,5613255341447,526
10IF Göta Karlstad100,75423242632,250,751,50,51,52,259847191047453218162314
11Hammarby IF996414151217,25577,256,2561,57,756131534167291264,5155135488
12Hälle IF80,52547175,253,7532,751,7548315806435218111812
13IFK Lidingö71,5264361,512,535,576215874931228133432
14Högby IF61,751615405,251,250,2551395255437161
15IFK Göteborg60,75328171,53,56,55,253,52,512,52,756,75875201112513232188562
16IFK Växjö59,633210,5153,7514,6384,50,251,750,750,53761679,525,52135,513246223
17Västerås FK5940104157,255,50,752,56,250,755,51,5484168414140,522178262
18Eskilstuna FI56,751526227,50,750,53251051482251015
19Huddinge AIS49,252713,5413,550,256,51,2520,52,75433105517,521413112711
20Sävedalens AIK48,1326171236,252,385,525541475292124164,5341
21Växjö AIS407261433174040331
22IK Lerum FI38,25181448,251,25612,51,251438391821211112011
23Råby-Rekarne FIF37,758241,510,51,7552745242217271
24Umara SC368142231263436312
25Kils AIK26,8871491,252,250,383253114215,751151
26Bromma IF26,51537,556,50,522215838333231812
27Östersunds GIF251580,595,510,50,53249478118123223
28IK Ymer24,6381310,130,750,75113523,5131213,5116
29KFUM Örebro221240,55,258,2511,50,251,252215284,51821621
30Danderyds SK21,6310211,2580,3814527231,7514
31IF Kville21,25911,531,52,50,52,25112914,511102
32Gefle IF20,7513252,51,54,751,2512,753341052715145323
33Falu IK20,511153,750,50,25133121516151
34IF Rigor19,51042,250,756,75212,7523526416111812
35IFK Lund16,54123,5121142312117141
36KA 2 IF15,751511,524142,252683411422924
37Mälarhöjdens IK14882,251,251,251,253315813152
Borås LK14377112111411
39IFK Umeå13,755571,751231712271
40Klippans FK13,57364,52131832121
41Katrineholms SK13743,52,752,752463041712213
42IFK Sunne12,251066,25111316625111
43Strands IF11,75483,7522108151
44Tjalve FIF11,255720,251,250,75112129191
45Linköpings GIF10,75735,250,252,25213143711011
46T Ultrasweden LK10210117101
SK Svängen10210117101
Axa SC10464228102
49Wisby ULF9291129911
Örebro AIK938111591
Ockelbo SK9291129911
Keep Up RC92911791
Torsby LK92911791
IK Orient9435,250,7522731713
55Falkenbergs IK8,5380,5228822
56Finspångs AIK7,75532,52,25111316319111
57IF Udd7,5370,5115711
Kalmar SK7,5443,522144142
59Sundsvalls FI7,384340,3811538,751
60Runacademy IF72711571
61Hellas FK6,75251,75112125171
Tyresö FK6,75233,7511283151
63Åhus FIK6,2570,254,51,5213192521
64Sundbybergs IK5,2550,54,75123172112
65Borlänge LK51511551
T Blekinge LF51511551
Navåsens FK51511551
68Boden FI4,7522,52,2511581
Skruvs IF4,75213,75115151
IFK Halmstad4,7550,750,753,251231321312
FIK Färjestaden4,75513,250,5213141921
72Skellefteå AIK441,50,252,251172101
LK Roslagen41411441
IFK Mora FIK43134
Vänersborgs AIK41411441
IFK Märsta42422882
77IFK Helsingborg3,75330,7533
Umedalens IF3,7533,75112121511
Marieby GIF3,7513,7511551
80Södertälje IF3,6350,3820,50,751170,75131
81IF Hagen3,551,50,50,5138
Hanvikens SK3,5430,250,2542
83Lidköpings IS3,2561,51,50,2537
Ystads IF3,25230,2531
85Istrums SK323112121211
86Hönö IS2,7532,75117111
87IKHP Huskvarna2,63410,50,630,516,5
88F Bålsta IK2,54110,5114101
KFUM Kristianstad2,522,250,2531
Väsby IK2,512,511551
91Piteå IF2,2512,253
Habo FIF-042,2522,2511791
93Tullinge SK2122
Götlunda IF2122
Tullinge FI21211441
Ransäters AIS21211441
GK Steget2122
Eslövs AI22211781
Hovslätts IK220,751,25115151
Enhörna IF2122
101Bokenäs IF1,7511,7511771
Boo IF1,7511,7511771
Kongahälla AIK1,7530,251,511471
Stocksäters IF1,7511,7511771
105Björnstorps IF1,5210,511461
Mariestads AIF1,511,53
Löparnas vänner IF1,5210,522
108IK Westmannia1,2511,2511551
Bohus IF1,2520,50,7513
110Varbergs GIF120,750,254
Alingsås IF1112
Höörs IS11111441
Trångsvikens IF1111
T Nordic Trail SC1111
Lidköpings VSK1111
IS Göta1111
OK Linné1111
Trollhättan FIK1112
Karlskoga FIF11111441
Båstads GIF11111441
Oskarshamns SK11111441
SK Bore1112
Luleå FIF11111441
124Åkersberga SK0,8810,88113,53,51
125AIK0,7510,753
Bollnäs FIK0,7510,753
Haparanda SKT0,7510,751
128Alunda SK0,520,250,252
Tierps IF0,510,52
130Vallentuna FK0,2510,251
Glanshammars IF0,2510,251
Ljungby FIK0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,414870 seconds to load.