Resultat
SM-JSM-USM-VSM Terräng
2012-04-28--29
Plats: Stångebro sportfält, Linköping
Tävlingsledare: Mikael Eriksson
Till resultatlistan på Racetimers hemsida
Utskriftsvänlig resultatlista i pdf-format
Män 4 km 28/4
1 |
Adil Bouafif |
78 |
Hässelby SK |
3 |
11:34 |
|
2 |
Nacerddine Hallil |
88 |
Hässelby SK |
46 |
11:38 |
|
3 |
Andreas Åhwall |
89 |
Hässelby SK |
8 |
11:44 |
|
4 |
Robin Lindgren |
90 |
Örgryte IS |
57 |
11:49 |
|
5 |
Erik Widing |
87 |
Turebergs FK |
20 |
11:50 |
|
6 |
Daniel Lundgren |
85 |
Turebergs FK |
13 |
11:55 |
|
7 |
Anders Kleist |
80 |
IK Akele |
6 |
11:57 |
|
8 |
Erik Johansson |
89 |
Hässelby SK |
19 |
11:59 |
|
9 |
Johan Hydén |
89 |
IK Akele |
34 |
12:03 |
|
10 |
Eric Senorski |
89 |
Örgryte IS |
18 |
12:05 |
|
11 |
Fredrik Johansson |
86 |
IFK Växjö |
24 |
12:08 |
|
12 |
Kalle Johansson |
89 |
Hässelby SK |
39 |
12:10 |
|
13 |
Elmar Engholm |
92 |
Hässelby SK |
66 |
12:12 |
|
14 |
Fredrik Uhrbom |
77 |
Spårvägens FK |
26 |
12:13 |
|
15 |
Andreas Fahlén |
81 |
IFK Umeå |
52 |
12:16 |
|
16 |
Peter Gross |
85 |
Hässelby SK |
53 |
12:19 |
|
17 |
Martin Nilson |
89 |
Malmö AI |
42 |
12:21 |
|
18 |
Tobias Lustig |
88 |
IFK Umeå |
63 |
12:22 |
|
19 |
Oskar Danielsson |
88 |
IK Norrköping Friidrott |
49 |
12:23 |
|
20 |
Jan Westerberg |
80 |
IFK Umeå |
31 |
12:30 |
|
21 |
Viktor Ekelund |
89 |
Malmö AI |
65 |
12:31 |
|
22 |
Martin Stjernlöf |
87 |
Turebergs FK |
43 |
12:32 |
|
23 |
André Rangelind |
91 |
IF Göta Karlstad |
7 |
12:33 |
|
24 |
Oskar Landin |
87 |
Spårvägens FK |
50 |
12:35 |
|
25 |
Albert Mollén |
85 |
Sävedalens AIK |
4 |
12:35 |
|
26 |
Björn Hammar |
92 |
Sävedalens AIK |
10 |
12:37 |
|
27 |
Simon Toper |
89 |
Sävedalens AIK |
60 |
12:37 |
|
28 |
Jonatan Alvaeus |
90 |
Upsala IF |
2 |
12:42 |
|
29 |
Lars Södergård |
83 |
Vallentuna FK |
40 |
12:46 |
|
30 |
Hugo Hultqvist |
84 |
Upsala IF |
28 |
12:48 |
|
31 |
Joakim Johansson |
88 |
Örgryte IS |
33 |
12:54 |
|
32 |
Henrik Jakobsson |
88 |
Spårvägens FK |
27 |
12:59 |
|
33 |
Daniel Berggren |
87 |
Trollhättans IF |
12 |
13:11 |
|
34 |
Peter Aronsson |
81 |
IK Akele |
51 |
13:12 |
|
35 |
Daniel Karlsson |
84 |
Ystads IF |
14 |
13:22 |
|
36 |
Jonas Schedin |
80 |
IK Akele |
36 |
13:24 |
|
37 |
Ismail Muktar Sharif |
92 |
IK Akele |
30 |
13:30 |
|
38 |
Niklas Björn |
90 |
IK Akele |
47 |
13:35 |
|
39 |
Fredrik Grimborg |
90 |
IF Linden |
22 |
13:38 |
|
40 |
Stefan Wass |
87 |
IK Akele |
62 |
13:39 |
|
41 |
Joakim Eriksson |
92 |
Estuna IF |
32 |
13:59 |
|
42 |
Fredrik Carlén |
81 |
IK NocOut.se |
25 |
14:10 |
|
43 |
Simon Ståhl |
93 |
Tranås AIF |
61 |
14:33 |
|
44 |
Abdelhak Fadlouallah |
71 |
Red1 IF |
1 |
14:41 |
|
45 |
Sebastian Josefson |
90 |
IFK Halmstad |
59 |
14:46 |
|
46 |
Alberto Ramos |
84 |
Huddinge AIS |
5 |
14:49 |
|
47 |
Martin Jansson |
91 |
Karlskoga FI |
41 |
15:46 |
|
48 |
Muse Yousef |
88 |
IK Akele |
45 |
15:56 |
|
49 |
Rasmus Adolfsson |
89 |
Bollnäs FIK |
54 |
16:52 |
|
- |
Rachid Benjira |
74 |
Hässelby SK |
55 |
bröt |
.
Lag
1. |
Hässelby SK lag 1 |
34:56 |
|
Adil Bouafif |
11:34 |
|
Nacerddine Hallil |
11:38 |
|
Andreas Åhwall |
11:44 |
2. |
Turebergs FK |
36:17 |
|
Erik Widing |
11:50 |
|
Daniel Lundgren |
11:55 |
|
Martin Stjernlöf |
12:32 |
3. |
Hässelby SK lag 2 |
36:21 |
|
Erik Johansson |
11:59 |
|
Kalle Johansson |
12:10 |
|
Elmar Engholm |
12:12 |
4. |
Örgryte IS |
36:48 |
|
Robin Lindgren |
11:49 |
|
Eric Senorski |
12:05 |
|
Joakim Johansson |
12:54 |
5. |
IFK Umeå |
37:08 |
|
Andreas Fahlén |
12:16 |
|
Tobias Lustig |
12:22 |
|
Jan Westerberg |
12:30 |
6. |
IK Akele lag 1 |
37:12 |
|
Anders Kleist |
11:57 |
|
Johan Hydén |
12:03 |
|
Peter Aronsson |
13:12 |
7. |
Spårvägens FK |
37:47 |
|
Fredrik Uhrbom |
12:13 |
|
Oskar Landin |
12:35 |
|
Henrik Jakobsson |
12:59 |
8. |
Sävedalens AIK |
37:49 |
|
Albert Mollén |
12:35 |
|
Björn Hammar |
12:37 |
|
Simon Toper |
12:37 |
9. |
IK Akele lag 2 |
40:29 |
|
Jonas Schedin |
13:24 |
|
Ismail Muktar Sharif |
13:30 |
|
Niklas Björn |
13:35 |
.
Män 12 km 29/4
1 |
Adil Bouafif |
78 |
Hässelby SK |
2001 |
36:34 |
2 |
Nacerddine Hallil |
88 |
Hässelby SK |
2038 |
36:37 |
3 |
Mikael Ekvall |
89 |
Strömstad LK |
2037 |
37:21 |
4 |
Andreas Åhwall |
89 |
Hässelby SK |
2005 |
37:32 |
5 |
Anders Kleist |
80 |
IK Akele |
2003 |
37:52 |
6 |
Fredrik Uhrbom |
77 |
Spårvägens FK |
2018 |
37:57 |
7 |
Emil Lerdahl |
82 |
Hammarby IF |
2011 |
38:01 |
8 |
Eric Senorski |
89 |
Örgryte IS |
2012 |
38:06 |
9 |
Patrik Engström |
77 |
FK Studenterna |
2047 |
38:09 |
10 |
Johan Larsson |
83 |
IFK Lund |
2026 |
38:16 |
11 |
Erik Widing |
87 |
Turebergs FK |
2059 |
38:36 |
12 |
Fredrik Johansson |
86 |
IFK Växjö |
2061 |
38:45 |
13 |
Andreas Fahlén |
81 |
IFK Umeå |
2006 |
38:48 |
14 |
Patrik Andersson |
86 |
Hälle IF |
2048 |
38:53 |
15 |
Kalle Johansson |
89 |
Hässelby SK |
2030 |
38:53 |
16 |
Peter Gross |
85 |
Hässelby SK |
2052 |
39:01 |
17 |
Oskar Danielsson |
88 |
IK Norrköping Friidrott |
2043 |
39:09 |
18 |
Tobias Lustig |
88 |
IFK Umeå |
2055 |
39:11 |
19 |
Oskar Majling |
86 |
Hässelby SK |
754 |
39:27 |
20 |
Rachid Benjira |
74 |
Hässelby SK |
2053 |
39:52 |
21 |
Jan Westerberg |
80 |
IFK Umeå |
2021 |
40:03 |
22 |
Kristoffer Österlund |
72 |
IFK Umeå |
2031 |
40:29 |
23 |
Per Brolund |
81 |
OK Denseln |
2060 |
40:50 |
24 |
Patrik Sällstedt |
81 |
Enhörna IF |
2045 |
40:51 |
25 |
Oskar Landin |
87 |
Spårvägens FK |
2044 |
41:02 |
26 |
Markus Persson |
85 |
Enhörna IF |
2034 |
41:10 |
27 |
Hans Brolund |
81 |
Enhörna IF |
2019 |
41:18 |
28 |
Hans Edvardsson |
74 |
FK Studenterna |
2020 |
41:30 |
29 |
Joakim Johansson |
88 |
Örgryte IS |
2023 |
42:02 |
30 |
Niklas Andersson |
78 |
Hässelby SK |
2039 |
42:09 |
31 |
Erik Martinsson |
83 |
IK Akele |
2014 |
42:14 |
32 |
Paul Krochak |
75 |
FK Studenterna |
2049 |
42:27 |
33 |
Henrik Jakobsson |
88 |
Spårvägens FK |
2057 |
42:29 |
34 |
Fredrik Robertsson |
80 |
FK Studenterna |
2015 |
42:49 |
35 |
Peter Aronsson |
81 |
IK Akele |
2050 |
42:56 |
36 |
Jonas Olsson |
84 |
IK Akele |
2029 |
43:16 |
37 |
Zackarias Toresson |
93 |
Ski Team Novus IF |
2062 |
43:16 |
38 |
Johan Carlsson |
87 |
Örgryte IS |
2025 |
43:27 |
39 |
Martin Ronnerstedt |
85 |
FK Studenterna |
2035 |
43:27 |
40 |
Fredrik Carlén |
81 |
IK NocOut.se |
2017 |
43:28 |
41 |
Jari Repo |
76 |
Trollhättans IF |
2022 |
43:59 |
42 |
Patrik Eklund |
82 |
FK Studenterna |
2046 |
44:28 |
43 |
Fredrik Johansson |
81 |
IS Göta |
2058 |
44:36 |
44 |
Nicolas Pirot |
79 |
IK Akele |
2040 |
45:21 |
- |
Alberto Ramos |
84 |
Huddinge AIS |
2002 |
bröt |
- |
Nigusu Solomon |
95 |
Huddinge AIS |
2041 |
bröt |
- |
Daniel Woldu |
89 |
Hammarby IF |
2009 |
bröt |
.
Lag
1. |
Hässelby SK lag 1 |
1:50:43 |
|
Adil Bouafif |
36:34 |
|
Nacerddine Hallil |
36:37 |
|
Andreas Åhwall |
37:32 |
2. |
Hässelby SK lag 2 |
1:57:21 |
|
Kalle Johansson |
38:53 |
|
Peter Gross |
39:01 |
|
Oskar Majling |
39:27 |
3. |
IFK Umeå |
1:58:02 |
|
Andreas Fahlén |
38:48 |
|
Tobias Lustig |
39:11 |
|
Jan Westerberg |
40:03 |
4. |
Spårvägens FK |
2:01:28 |
|
Fredrik Uhrbom |
37:57 |
|
Oskar Landin |
41:02 |
|
Henrik Jakobsson |
42:29 |
5. |
FK Studenterna lag 1 |
2:02:06 |
|
Patrik Engström |
38:09 |
|
Hans Edvardsson |
41:30 |
|
Paul Krochak |
42:27 |
6. |
IK Akele |
2:03:02 |
|
Anders Kleist |
37:52 |
|
Erik Martinsson |
42:14 |
|
Peter Aronsson |
42:56 |
7. |
Enhörna IF |
2:03:19 |
|
Patrik Sällstedt |
40:51 |
|
Markus Persson |
41:10 |
|
Hans Brolund |
41:18 |
8. |
Örgryte IS |
2:03:35 |
|
Eric Senorski |
38:06 |
|
Joakim Johansson |
42:02 |
|
Johan Carlsson |
43:27 |
9. |
FK Studenterna lag 2 |
2:10:44 |
|
Fredrik Robertsson |
42:49 |
|
Martin Ronnerstedt |
43:27 |
|
Patrik Eklund |
44:28 |
.
M22 6 km – 29/4
1 |
Robin Lindgren |
90 |
Örgryte IS |
2156 |
18:12 |
2 |
Staffan Ek |
91 |
Björnstorps IF |
2157 |
18:20 |
3 |
Anton Danielsson |
90 |
GoIF Tjalve |
2070 |
18:38 |
4 |
John Foitzik |
91 |
Ludvika FFI |
2165 |
18:45 |
5 |
Mikael Lundqvist |
90 |
Ärla IF |
2093 |
18:46 |
6 |
Elmar Engholm |
92 |
Hässelby SK |
2076 |
18:48 |
7 |
Jonas Legernes |
91 |
Ullevi FK |
2085 |
18:53 |
8 |
John Kingstedt |
92 |
Hammarby IF |
2083 |
18:58 |
9 |
Julius Strömberg |
92 |
Hälle IF |
2087 |
18:59 |
10 |
Victor Hedin |
91 |
Hammarby IF |
2159 |
19:04 |
11 |
Oscar Karlsson |
91 |
Apladalens LK |
2150 |
19:07 |
12 |
Olle Kalered |
90 |
GoIF Tjalve |
2099 |
19:09 |
13 |
André Rangelind |
91 |
IF Göta Karlstad |
2068 |
19:13 |
14 |
Martin Lundqvist |
90 |
IK Sisu |
2091 |
19:17 |
15 |
Andreas Åkesson |
90 |
Örgryte IS |
2069 |
19:20 |
16 |
Björn Hammar |
92 |
Sävedalens AIK |
2072 |
19:35 |
17 |
Jonatan Alvaeus |
90 |
Upsala IF |
2086 |
19:42 |
18 |
Patrik Nilsson |
91 |
Hammarby IF |
2151 |
19:49 |
19 |
Gustav Milesson |
92 |
Högby IF |
2079 |
19:56 |
20 |
Marcus Carlsson |
92 |
SLK Oxelösund |
2089 |
20:05 |
21 |
Michele Alemayoh |
92 |
Hammarby IF |
2092 |
20:08 |
22 |
Marcus Waerme |
90 |
Ullevi FK |
2090 |
20:13 |
23 |
Filip Segerberg |
90 |
Hammarby IF |
2078 |
20:27 |
24 |
Rickard Gunnarsson |
91 |
Hässelby SK |
2155 |
20:32 |
25 |
Ismail Muktar Sharif |
92 |
IK Akele |
2080 |
20:33 |
26 |
Nils Spetz |
91 |
Hammarby IF |
2098 |
20:44 |
27 |
Joakim Eriksson |
92 |
Estuna IF |
2082 |
20:50 |
28 |
Tomas Hultgren |
91 |
KFUM Örebro |
2158 |
20:57 |
29 |
Axel Andersson |
92 |
Mölndals AIK |
2071 |
21:05 |
30 |
Alexander Holm |
92 |
GoIF Tjalve |
2067 |
21:06 |
31 |
Muhiyadin Sharawe |
90 |
IK Hakarpspojkarna |
2095 |
21:13 |
32 |
Emil Mårtensson |
92 |
Hässelby SK |
2077 |
21:16 |
33 |
Daniel Skatt |
91 |
Örgryte IS |
2074 |
21:25 |
34 |
Jimmy Gustavsson-Green |
91 |
IK Ymer |
2081 |
21:34 |
35 |
Viktor Stenberg |
90 |
Ullevi FK |
2160 |
21:43 |
36 |
David Karlsson |
92 |
IK Akele |
2075 |
22:28 |
37 |
Mohammed Hassan |
92 |
IK Akele |
2094 |
23:13 |
38 |
Patrik Linder |
92 |
Norbergs OK |
2152 |
24:32 |
- |
Pontus Brinkenberg |
90 |
Örgryte IS |
2154 |
bröt |
.
Lag
1. |
Hammarby IF lag 1 |
57:51 |
|
John Kingstedt |
18:58 |
|
Victor Hedin |
19:04 |
|
Patrik Nilsson |
19:49 |
2. |
GoIF Tjalve |
58:53 |
|
Anton Danielsson |
18:38 |
|
Olle Kalered |
19:09 |
|
Alexander Holm |
21:06 |
3. |
Örgryte IS |
58:57 |
|
Robin Lindgren |
18:12 |
|
Andreas Åkesson |
19:20 |
|
Daniel Skatt |
21:25 |
4. |
Hässelby SK |
1:00:36 |
|
Elmar Engholm |
18:48 |
|
Rickard Gunnarsson |
20:32 |
|
Emil Mårtensson |
21:16 |
5. |
Ullevi FK |
1:00:49 |
|
Jonas Legernes |
18:53 |
|
Marcus Waerme |
20:13 |
|
Viktor Stenberg |
21:43 |
6. |
Hammarby IF lag 2 |
1:01:19 |
|
Michele Alemayoh |
20:08 |
|
Filip Segerberg |
20:27 |
|
Nils Spetz |
20:44 |
7. |
IK Akele |
1:06:14 |
|
Ismail Muktar Sharif |
20:33 |
|
David Karlsson |
22:28 |
|
Mohammed Hassan |
23:13 |
.
P19 4 km - 29/4
1 |
Oliver Lämber |
94 |
Hälle IF |
2134 |
12:17 |
2 |
Carl Senorski |
93 |
Örgryte IS |
2110 |
12:23 |
3 |
Napoleon Solomon |
94 |
Fredrikshofs FIF |
2131 |
12:25 |
4 |
Alexander Holmblad |
94 |
Spårvägens FK |
2106 |
12:36 |
5 |
Linus Wirén |
93 |
IK Ymer |
2128 |
12:44 |
6 |
Alexander Palm |
93 |
IK Norrköping Friidrott |
2104 |
12:51 |
7 |
Zackarias Toresson |
93 |
Ski Team Novus IF |
2162 |
12:53 |
8 |
Albin Sjöblom |
93 |
Rånäs 4H |
2145 |
12:57 |
9 |
Hampus Börjesson |
94 |
Ullevi FK |
2121 |
13:00 |
10 |
Jonathan Weichbrodt |
94 |
Mölndals AIK |
2127 |
13:04 |
11 |
Alexander Thysell |
93 |
Ärla IF |
2107 |
13:08 |
12 |
Jens Petrusson |
94 |
Ullevi FK |
2123 |
13:11 |
13 |
Jonas Johansson |
94 |
Strömstad LK |
2125 |
13:12 |
14 |
Erik Norrbom |
93 |
Turebergs FK |
2116 |
13:13 |
15 |
Niklas Könberg |
93 |
Spårvägens FK |
2132 |
13:22 |
16 |
Benjamin Ahlbäck |
94 |
IF Göta Karlstad |
2109 |
13:22 |
17 |
Alex Torgersson |
94 |
Hammarby IF |
2103 |
13:23 |
18 |
Dennis Lindberg |
93 |
Grytgöls IK |
2114 |
13:24 |
19 |
Ali Pirgholizadeh |
94 |
Eskilstuna FI |
2108 |
13:29 |
20 |
Philip Lund |
94 |
Eksjö Södra IK |
2137 |
13:34 |
21 |
Sam Salehian |
94 |
Hammarby IF |
2140 |
13:42 |
22 |
Linus Larsén |
93 |
Spårvägens FK |
2144 |
13:45 |
23 |
Gabriel Eriksson |
94 |
Ullevi FK |
2119 |
13:52 |
24 |
Gustav Sandström |
94 |
IF Udd |
2120 |
13:54 |
25 |
Emil Särnehed |
94 |
Motala AIF |
2115 |
13:57 |
26 |
Anton Nilsson |
95 |
Kils OK |
2143 |
14:00 |
27 |
Jonathan Järvelä |
94 |
IK Akele |
2126 |
14:01 |
28 |
Daniel Jonsson |
94 |
Spårvägens FK |
2112 |
14:15 |
29 |
Matan Mohamed |
93 |
IK Akele |
2130 |
14:16 |
30 |
Abadir Hawle |
94 |
Mölndals AIK |
2100 |
14:17 |
31 |
Patrick Claesson |
94 |
Hammarby IF |
2136 |
14:24 |
32 |
Gunnar Grimsdal |
94 |
IK Akele |
2164 |
14:29 |
33 |
Jesper Bokefors |
94 |
Upsala IF |
2124 |
14:34 |
34 |
Adam Bills |
93 |
Hässelby SK |
2102 |
14:37 |
35 |
Jakob Fogelklou |
94 |
Sävedalens AIK |
2122 |
14:51 |
36 |
Richard Carlsson |
94 |
Trollhättans IF |
2139 |
15:00 |
37 |
Filmon Mihreteab |
94 |
Hässelby SK |
2118 |
15:04 |
38 |
Samuel Nilsson |
93 |
Enhörna IF |
2163 |
15:11 |
39 |
Jakob Leo |
93 |
Mölndals AIK |
2105 |
15:28 |
- |
Otto Kingstedt |
94 |
Huddinge AIS |
2135 |
bröt |
- |
Simon Lundell Vakkuri |
93 |
Enhörna IF |
2141 |
bröt |
- |
Linus Gustafsson |
94 |
Spårvägens FK |
2128 |
bröt |
.
Lag
1. |
Spårvägens FK |
39:43 |
|
Alexander Holmblad |
12:36 |
|
Niklas Könberg |
13:22 |
|
Linus Larsén |
13:45 |
2. |
Ullevi FK |
40:03 |
|
Hampus Börjesson |
13:00 |
|
Jens Petrusson |
13:11 |
|
Gabriel Eriksson |
13:52 |
3. |
Hammarby IF |
41:29 |
|
Alex Torgersson |
13:23 |
|
Sam Salehian |
13:42 |
|
Patrick Claesson |
14:24 |
4. |
IK Akele |
42:46 |
|
Jonathan Järvelä |
14:01 |
|
Matan Mohamed |
14:16 |
|
Gunnar Grimsdal |
14:29 |
5. |
Mölndals AIK |
42:49 |
|
Jonathan Weichbrodt |
13:04 |
|
Abadir Hawle |
14:17 |
|
Jakob Leo |
15:28 |
.
P17 4 km – 28/4
1 |
Daniel Strandberg |
95 |
Malmö AI |
854 |
12:28 |
|
2 |
Samuel Lundell Vakkuri |
95 |
Enhörna IF |
867 |
13:06 |
|
3 |
Hugo Lindell |
95 |
Rånäs 4H |
859 |
13:14 |
|
4 |
Martin Hammar |
95 |
Rånäs 4H |
864 |
13:16 |
|
5 |
Tobias Andervang |
95 |
IK Ymer |
868 |
13:21 |
|
6 |
Alexander Nilsson |
95 |
Mölndals AIK |
852 |
13:30 |
|
7 |
Ludvig Danielson |
95 |
IK Norrköping Friidrott |
863 |
13:35 |
|
8 |
Filip Andersson |
95 |
Skillingaryds FK |
856 |
13:36 |
|
9 |
Axel James |
95 |
Upsala IF |
853 |
13:46 |
|
10 |
Nigusu Solomon |
95 |
Huddinge AIS |
865 |
13:48 |
|
11 |
Elliot Fransson |
95 |
IF Hagen |
855 |
13:55 |
|
12 |
Yahan Faarax |
95 |
Fredrikshofs FIF |
870 |
14:02 |
|
13 |
Ken Slättengren |
95 |
Högby IF |
861 |
14:14 |
|
14 |
Linus Persson |
95 |
Malmö AI |
871 |
14:22 |
|
15 |
Adam Andersson |
95 |
Villstad GIF |
851 |
14:30 |
|
16 |
Marwan El Maslouhi |
95 |
Hammarby IF |
872 |
14:33 |
|
17 |
Hampus Balkåsen |
95 |
IF Göta Karlstad |
858 |
14:37 |
|
- |
Gustaf Lidfeldt |
95 |
Hammarby IF |
857 |
bröt |
.
P16 4 km – 28/4
1 |
Andreas Jansson |
96 |
SLK Oxelösund |
|
950 |
12:35 |
2 |
Vidar Johansson |
96 |
Sävedalens AIK |
|
976 |
12:39 |
3 |
Johan Lindgren |
96 |
Mölndals AIK |
|
970 |
12:45 |
4 |
Joakim Ekström |
96 |
Ärla IF |
|
969 |
13:08 |
5 |
Archie Casteel |
96 |
Hellas FK |
|
953 |
13:13 |
6 |
Daniel Bucht |
96 |
Sävedalens AIK |
|
960 |
13:19 |
7 |
Gabriel Steffensen |
96 |
Sävedalens AIK |
|
965 |
13:21 |
8 |
Gabriel Sandör |
96 |
IK Akele |
|
964 |
13:21 |
9 |
Christopher Koos |
96 |
Malmö AI |
|
958 |
13:32 |
10 |
Filip Artursson |
96 |
Hässelby SK |
|
963 |
13:44 |
11 |
Mohammed Loukili |
96 |
IFK Lidingö |
|
977 |
13:55 |
12 |
Daniel Tapia |
96 |
Hässelby SK |
|
959 |
14:02 |
13 |
Axel Ohlson |
96 |
Hässelby SK |
|
955 |
14:02 |
14 |
Carl Valjus |
96 |
Glanshammars IF |
|
957 |
14:08 |
15 |
Martin Herbert |
96 |
Hässelby SK |
|
972 |
14:25 |
16 |
Anton Persson |
96 |
Hässelby SK |
|
951 |
14:35 |
17 |
Karl Wallén |
96 |
Sävedalens AIK |
|
971 |
14:42 |
18 |
Elias Andersson |
96 |
Spårvägens FK |
|
961 |
14:47 |
19 |
Anton Wijk |
96 |
Upsala IF |
|
952 |
14:58 |
20 |
Sebastian Pearson |
96 |
IFK Halmstad |
|
974 |
15:08 |
21 |
Sven Engström |
96 |
IK Akele |
|
975 |
15:12 |
22 |
Björn Seifert |
96 |
Upsala IF |
|
956 |
15:29 |
23 |
August Palmqvist |
96 |
Mölndals AIK |
|
954 |
15:36 |
- |
Isak Hampel Klang |
96 |
Hässelby SK |
|
968 |
bröt |
.
Lag P17+P16
1. |
Sävedalens AIK |
39:19 |
|
Vidar Johansson |
12:39 |
|
Daniel Bucht |
13:19 |
|
Gabriel Steffensen |
13:21 |
2. |
Malmö AI |
40:22 |
|
Daniel Strandberg |
12:28 |
|
Christopher Koos |
13:32 |
|
Linus Persson |
14:22 |
3. |
Hässelby SK |
41:48 |
|
Filip Artursson |
13:44 |
|
Daniel Tapia |
14:02 |
|
Axel Ohlson |
14:02 |
4. |
Mölndals AIK |
41:51 |
|
Johan Lindgren |
12:45 |
|
Alexander Nilsson |
13:30 |
|
August Palmqvist |
15:36 |
5. |
Upsala IF |
44:13 |
|
Axel James |
13:46 |
|
Anton Wijk |
14:58 |
|
Björn Seifert |
15:29 |
.
P15 4 km – 28/4
1 |
Andreas Kramer |
97 |
Sävedalens AIK |
668 |
13:37 |
2 |
Elias Tholén |
97 |
Ununge IF |
675 |
13:42 |
3 |
Erik Djurberg |
97 |
Upsala IF |
677 |
13:46 |
4 |
Anton Wretström |
97 |
SK Graal |
669 |
13:50 |
5 |
Gustav Nordling |
97 |
Spårvägens FK |
680 |
13:52 |
6 |
Lucas Brandt |
97 |
IS Göta |
684 |
14:14 |
7 |
Olof Nordling |
97 |
Spårvägens FK |
688 |
14:18 |
8 |
Dennis Olsson |
97 |
Hellas FK |
672 |
14:21 |
9 |
Simon Wallenlind |
97 |
Mölndals AIK |
691 |
14:24 |
10 |
Christoffer Hagman |
97 |
Västerås FK |
670 |
14:26 |
11 |
Edwin Andersson |
97 |
Hässelby SK |
673 |
14:26 |
12 |
Martin Wuopio |
97 |
IK Akele |
687 |
14:27 |
13 |
Gustav Olsson |
97 |
Sävedalens AIK |
679 |
14:33 |
14 |
Pontus Hagman |
97 |
Västerås FK |
690 |
14:42 |
15 |
Tim Yngesjö |
97 |
Nyköpings BIS |
692 |
14:44 |
16 |
Marcus Nilsson |
97 |
Luleå FIF |
686 |
14:44 |
17 |
Tobias Bjernulf |
97 |
Hässelby SK |
693 |
14:57 |
18 |
Daniel Eriksson |
97 |
Mölndals AIK |
671 |
14:58 |
19 |
Isac Larsson |
97 |
Sävedalens AIK |
682 |
15:06 |
20 |
Filip Wadman |
97 |
Mölndals AIK |
678 |
15:14 |
21 |
Tobias Jonsson |
97 |
IFK Tumba |
694 |
15:19 |
22 |
Valter Hamberger |
97 |
Mölndals AIK |
695 |
15:28 |
23 |
Gustav Löf Hagström |
97 |
Spårvägens FK |
681 |
15:32 |
24 |
Jacob Lidman |
97 |
Hälle IF |
683 |
15:54 |
25 |
Lukas Eveborn |
97 |
IFK Linköping |
685 |
16:25 |
26 |
Philip Linde-Maspers |
97 |
IF Göta Karlstad |
689 |
16:38 |
27 |
Egil Simes |
97 |
IF Göta Karlstad |
697 |
17:07 |
.
Lag
1. |
Sävedalens AIK |
43:16 |
|
Andreas Kramer |
13:37 |
|
Gustav Olsson |
14:33 |
|
Isac Larsson |
15:06 |
2. |
Spårvägens FK |
43:42 |
|
Gustav Nordling |
13:52 |
|
Olof Nordling |
14:18 |
|
Gustav Löf Hagström |
15:32 |
3. |
Mölndals AIK |
44:36 |
|
Simon Wallenlind |
14:24 |
|
Daniel Eriksson |
14:58 |
|
Filip Wadman |
15:14 |
.
Kvinnor 4km – 28/4
1 |
Isabellah Andersson |
80 |
Hässelby SK |
|
114 |
13:18 |
2 |
Meraf Bahta |
89 |
Hälle IF |
|
128 |
13:28 |
3 |
Hanna Bartholomew |
83 |
Hässelby SK |
|
110 |
13:29 |
4 |
Louise Wiker |
79 |
Hässelby SK |
|
124 |
13:39 |
5 |
Cecilia Kleist |
82 |
IK Akele |
|
101 |
13:45 |
6 |
Malin Liljestedt |
80 |
Spårvägens FK |
|
126 |
13:49 |
7 |
Emma Belforth |
85 |
Ullevi FK |
|
106 |
14:02 |
8 |
Frida Aspnäs |
87 |
GoIF Tjalve |
|
109 |
14:05 |
9 |
Hanna Karlsson |
79 |
Malmö AI |
|
111 |
14:06 |
10 |
Lina Alainentalo |
92 |
Hässelby SK |
|
121 |
14:14 |
11 |
Maria Borglund |
91 |
Sävedalens AIK |
|
127 |
14:16 |
12 |
Madeleine Larsson |
81 |
Hässelby SK |
|
156 |
14:18 |
13 |
Cecilia Norrbom |
88 |
Spårvägens FK |
|
102 |
14:26 |
14 |
Lena Örn |
88 |
Spårvägens FK |
|
120 |
14:29 |
15 |
Lisa Forsberg |
89 |
Spårvägens FK |
|
123 |
14:34 |
16 |
Linn Nilsson |
90 |
Hälle IF |
|
133 |
14:35 |
17 |
Josefine Gerdevåg |
81 |
KFUM Örebro |
|
118 |
14:38 |
18 |
Linnéa Smeds |
85 |
Spårvägens FK |
|
122 |
14:39 |
19 |
Elina Johansson |
89 |
Spårvägens FK |
|
105 |
14:42 |
20 |
Josephine Ambjörnsson |
83 |
Hässelby SK |
|
157 |
14:43 |
21 |
Lisa Nauclér |
84 |
Hammarby IF |
|
136 |
15:00 |
22 |
Jenny Jansson |
75 |
IFK Umeå |
|
116 |
15:02 |
23 |
Dace Landström |
83 |
Vallentuna FK |
|
103 |
15:09 |
24 |
Sofia Grahm |
87 |
Hälle IF |
|
131 |
15:13 |
24 |
Hanna Palmgren |
88 |
Spårvägens FK |
|
113 |
15:13 |
26 |
Hanna Keiser |
89 |
Enhörna IF |
|
112 |
15:27 |
27 |
Erika Fyrvall |
87 |
Hässelby SK |
|
107 |
15:34 |
28 |
Sara Jelvegård |
89 |
Enhörna IF |
|
130 |
15:36 |
29 |
Petra Skiöld |
75 |
Ryssbergets IK |
|
129 |
15:52 |
30 |
Kristin Björfelt |
91 |
Edsbyns IF |
U |
119 |
19:42 |
- |
Diana Thörnblom |
92 |
Bollnäs FIK |
U |
104 |
bröt |
.
Lag
1. |
Hässelby SK lag 1 |
40:26 |
|
Isabellah Andersson |
13:18 |
|
Hanna Bartholomew |
13:29 |
|
Louise Wiker |
13:39 |
2. |
Spårvägens FK lag 1 |
42:44 |
|
Malin Liljestedt |
13:49 |
|
Cecilia Norrbom |
14:26 |
|
Lena Örn |
14:29 |
3. |
Hässelby SK lag 2 |
43:15 |
|
Lina Alainentalo |
14:14 |
|
Madeleine Larsson |
14:18 |
|
Josephine Ambjörnsson |
14:43 |
4. |
Hälle IF |
43:16 |
|
Meraf Bahta |
13:28 |
|
Linn Nilsson |
14:35 |
|
Sofia Grahm |
15:13 |
5. |
Spårvägens FK lag 2 |
43:55 |
|
Lisa Forsberg |
14:34 |
|
Linnéa Smeds |
14:39 |
|
Elina Johansson |
14:42 |
.
Kvinnor 8 km – 29/4
1 |
Isabellah Andersson |
80 |
Hässelby SK |
1017 |
27:48 |
2 |
Meraf Bahta |
89 |
Hälle IF |
1034 |
28:07 |
3 |
Cecilia Kleist |
82 |
IK Akele |
1005 |
28:08 |
4 |
Susanne Grimfors |
77 |
FK Studenterna |
1035 |
28:12 |
5 |
Frida Aspnäs |
87 |
GoIF Tjalve |
1011 |
28:33 |
6 |
Louise Wiker |
79 |
Hässelby SK |
1025 |
28:39 |
7 |
Anna Ställberg |
82 |
IFK Tumba |
1001 |
29:18 |
8 |
Emma Belforth |
85 |
Ullevi FK |
1009 |
29:19 |
9 |
Ulrika Flodin |
75 |
Rånäs 4H |
1032 |
29:39 |
10 |
Charlotte Karlsson |
84 |
Hammarby IF |
1007 |
29:45 |
11 |
Josephine Ambjörnsson |
83 |
Hässelby SK |
1023 |
29:58 |
12 |
Cecilia Norrbom |
88 |
Spårvägens FK |
1006 |
30:05 |
13 |
Helene Malmqvist |
83 |
Spårvägens FK |
1016 |
30:07 |
14 |
Annelie Johansson |
78 |
IK Ymer |
1003 |
30:10 |
15 |
Lilian Magnussson |
68 |
Spårvägens FK |
1024 |
30:19 |
16 |
Josefine Gerdevåg |
81 |
KFUM Örebro |
1022 |
30:23 |
17 |
Hanna Lindholm |
79 |
FK Studenterna |
1012 |
30:29 |
18 |
Jenny Jansson |
75 |
IFK Umeå |
1019 |
30:38 |
19 |
Anna Lindh |
74 |
Rånäs 4H |
1002 |
31:34 |
20 |
Sandra Södergren |
89 |
FIF Gnistan |
1030 |
31:47 |
21 |
Hanna Jansson |
87 |
IF Hagen |
1014 |
32:10 |
22 |
Jennie Oscarsson |
84 |
GoIF Tjalve |
1018 |
32:50 |
23 |
Henrietta Thorén |
82 |
Linköpings Löparklubb |
1036 |
35:10 |
- |
Sofie Barkstedt |
86 |
Spårvägens FK |
1031 |
bröt |
.
Lag
|
|
|
Tävling avlyst (endast två klubbar förhandsanmält lag)
K22 4 km – 29/4
|
|
|
|
|
|
1 |
Nina Persson |
91 |
Örgryte IS |
1052 |
13:50 |
2 |
Lina Alainentalo |
92 |
Hässelby SK |
1048 |
14:21 |
3 |
Lovisa Lindh |
91 |
Ullevi FK |
1050 |
14:22 |
4 |
Maria Borglund |
91 |
Sävedalens AIK |
1055 |
14:23 |
5 |
Nathalie Rohlén |
90 |
Spårvägens FK |
1051 |
14:44 |
6 |
Emma Dahl |
91 |
Örgryte IS |
1043 |
14:56 |
7 |
Jessica Hedenqvist |
90 |
Spårvägens FK |
1046 |
15:20 |
8 |
Jennifer Asp |
92 |
Spårvägens FK |
1045 |
15:33 |
9 |
Hanna Dickér |
92 |
IK Ymer |
1044 |
15:36 |
10 |
Elin Jonsson |
90 |
Hammarby IF |
1056 |
15:38 |
11 |
Ylva Stenström |
92 |
Upsala IF |
1053 |
15:48 |
12 |
Alice Andersson |
90 |
Mölndals AIK |
1042 |
16:24 |
13 |
Alexandra Forss |
91 |
Örgryte IS |
1041 |
16:31 |
14 |
Julia Wangenheim |
92 |
Hammarby IF |
1047 |
16:35
|
.
Lag
|
|
|
Tävling avlyst (endast två klubbar förhandsanmält lag)
F19 4 km – 29/4
1 |
Agnes Sjöström |
94 |
IK Westmannia |
1100 |
14:30 |
2 |
Frida Johnson |
93 |
Ullevi FK |
1111 |
15:05 |
3 |
Emilia Ohlin |
93 |
UF Contact |
1108 |
15:08 |
4 |
Ida Holm |
93 |
IK Lerum Friidrott |
1112 |
15:16 |
5 |
Lovisa Grönros |
93 |
Hammarby IF |
1120 |
15:33 |
6 |
Malin Strand |
93 |
Sävedalens AIK |
1122 |
15:46 |
7 |
Isabelle Carlsson-Pallin |
94 |
Mosjö FK |
1113 |
15:49 |
8 |
Rebecka Andersson |
93 |
Strömstad LK |
1125 |
15:58 |
9 |
Anna Silvander |
93 |
Danderyds SK |
1102 |
16:08 |
10 |
Sophia Geirup |
94 |
Ullevi FK |
1127 |
16:12 |
11 |
Julia Forsmark |
93 |
IK Stål |
1118 |
16:37 |
12 |
Ellen Narfgren |
94 |
Hammarby IF |
1107 |
16:48 |
13 |
Anna Rydin |
93 |
Ullevi FK |
1103 |
16:54 |
14 |
Ellen Stjerngren |
93 |
Danderyds SK |
1106 |
16:57 |
15 |
Therese Moberg |
93 |
Sundsvalls IF |
1128 |
16:58 |
16 |
Emma Forss |
94 |
Hammarby IF |
1109 |
17:54 |
17 |
Anne-J Sundberg |
94 |
Hammarby IF |
1105 |
19:12 |
- |
Sofia Dahl |
94 |
IK Akele |
1126 |
bröt |
.
Lag
1. |
Ullevi FK |
48:11 |
|
Frida Johnson |
15:05 |
|
Sophia Geirup |
16:12 |
|
Anna Rydin |
16:54 |
2. |
Hammarby IF |
50:15 |
|
Lovisa Grönros |
15:33 |
|
Ellen Narfgren |
16:48 |
|
Emma Forss |
17:54 |
.
F17 4 km – 28/4
1 |
Sarah Lahti |
95 |
Klippans FK |
|
175 |
14:32 |
2 |
Amanda Trense |
95 |
Östersunds GIF |
|
161 |
15:03 |
3 |
Emma Fogelqvist |
95 |
Spårvägens FK |
|
164 |
15:30 |
4 |
Lisa Bergdahl |
95 |
Glanshammars IF |
|
172 |
15:58 |
5 |
Emilia Elofsson |
95 |
Sävedalens AIK |
|
162 |
16:17 |
6 |
Isabell Norstedt |
95 |
IFK Helsingborg |
|
169 |
16:20 |
7 |
Sophia Persson |
95 |
Huddinge AIS |
|
177 |
16:39 |
8 |
Jessica Bengtsson |
95 |
Sävedalens AIK |
|
171 |
16:51 |
9 |
Erika Lövqvist |
95 |
Upsala IF |
|
165 |
17:00 |
10 |
Sofia Nilsson |
95 |
Linköpings GIF |
|
176 |
17:12 |
11 |
Hanna Karlsson |
95 |
Rånäs 4H |
|
166 |
17:14 |
12 |
Ida Nilsson |
95 |
Lidköpings IS |
|
168 |
17:31 |
13 |
Ronja de Boer |
95 |
SLK Oxelösund |
|
174 |
17:46 |
14 |
Emma Löfqvist |
95 |
IK Akele |
|
163 |
17:56 |
15 |
Christina Sundström |
95 |
Sävedalens AIK |
|
178 |
18:24 |
15 |
Hanne Gustafsson |
95 |
IF Göta Karlstad |
|
167 |
18:24 |
.
F16 4 km – 28/4
1 |
Isabelle Brauer |
96 |
Hässelby SK |
|
206 |
14:09 |
2 |
Linn Söderholm |
96 |
Sävedalens AIK |
|
209 |
15:06 |
3 |
Moa Rothman |
96 |
Västerås FK |
|
213 |
15:15 |
4 |
Malin Jonson |
96 |
Sävedalens AIK |
|
211 |
15:22 |
5 |
Alma Pihlblad |
96 |
Högbo GIF |
|
201 |
15:47 |
6 |
Tyra Kleijn |
96 |
Enhörna IF |
|
215 |
16:12 |
7 |
Johanna Andersson |
96 |
Mölndals AIK |
|
208 |
16:13 |
8 |
Anna Dahlsjö |
96 |
Mölndals AIK |
|
203 |
16:15 |
9 |
Rebecka Nylén |
96 |
Hässelby SK |
|
214 |
16:16 |
10 |
Emelie Ring |
96 |
IK Akele |
|
205 |
17:07 |
11 |
Matilda Andersson |
96 |
Sävedalens AIK |
|
212 |
17:16 |
12 |
Elvira Erixon |
96 |
Mölndals AIK |
|
204 |
17:18 |
13 |
Andrea Mattsson |
96 |
IFK Lidingö |
|
202 |
18:49 |
14 |
Marika Nilssonne |
96 |
IFK Lidingö |
|
216 |
18:56 |
.
Lag F17 + F16
1. |
Sävedalens AIK lag 1 |
46:45 |
|
Linn Söderholm |
15:06 |
|
Malin Jonson |
15:22 |
|
Emilia Elofsson |
16:17 |
2. |
Mölndals AIK |
49:46 |
|
Johanna Andersson |
16:13 |
|
Anna Dahlsjö |
16:15 |
|
Elvira Erixon |
17:18 |
3. |
Sävedalens AIK lag 2 |
52:31 |
|
Jessica Bengtsson |
16:51 |
|
Matilda Andersson |
17:16 |
|
Christina Sundström |
18:24 |
.
F15 4 km – 28/4
1 |
Astrid Rosvall |
97 |
Hässelby SK |
264 |
14:58 |
2 |
Julia Ringdahl |
97 |
GoIF Tjalve |
278 |
15:16 |
3 |
Linn Bengtsson |
97 |
IFK Växjö |
282 |
15:32 |
4 |
Klara Henriksson |
97 |
Hässelby SK |
280 |
15:44 |
5 |
Anna Nilsson |
97 |
Öresund FK |
262 |
15:49 |
6 |
Hilda Hardell |
97 |
Hässelby SK |
274 |
15:57 |
7 |
Emma Gustafsson |
97 |
Hässelby SK |
269 |
16:11 |
8 |
Mathilda Rydin |
97 |
Sävedalens AIK |
285 |
16:21 |
9 |
Hanna Södergren |
97 |
FIF Gnistan |
273 |
16:23 |
10 |
Salina Kifleyesus |
97 |
Hässelby SK |
286 |
16:30 |
11 |
Alice Svantesson |
97 |
Sävedalens AIK |
261 |
16:34 |
11 |
Julia Jonsson |
97 |
Sävedalens AIK |
279 |
16:34 |
13 |
Louise Marmolin |
97 |
IFK Lidingö |
289 |
16:36 |
14 |
Elin Brink |
97 |
Markaryd FK |
266 |
16:39 |
15 |
Ebba Björkqvist |
97 |
Sävedalens AIK |
217 |
16:40 |
16 |
Linda Brokmar |
97 |
IFK Lidingö |
290 |
17:02 |
17 |
Martha Engström |
97 |
IK Akele |
284 |
17:36 |
18 |
Ella Sjödin |
97 |
IF Göta Karlstad |
267 |
17:38 |
19 |
Emeline Schytzer |
97 |
IF Göta Karlstad |
268 |
17:42 |
20 |
Ann-Charlotte Carlsson |
97 |
IF Göta Karlstad |
263 |
17:46 |
21 |
Frida Johansson |
97 |
IK Akele |
272 |
18:05 |
22 |
Emma Andersson |
97 |
SK Graal |
271 |
18:18 |
23 |
Ebba Svantesson |
97 |
Sävedalens AIK |
265 |
18:32 |
24 |
Stina Gustås |
97 |
IK Akele |
291 |
19:39 |
25 |
Jenny Winqvist |
97 |
Hässelby SK |
276 |
20:07 |
26 |
Josefine Fransson |
97 |
IF Göta Karlstad |
277 |
20:21 |
- |
Madeleine Milered |
97 |
IK Akele |
283 |
bröt |
- |
Alexandra Mix |
97 |
IFK Lidingö |
288 |
bröt |
|
|
|
|
|
|
.
Lag
1. |
Hässelby SK lag 1 |
46:39 |
|
Astrid Rosvall |
14:58 |
|
Klara Henriksson |
15:44 |
|
Hilda Hardell |
15:57 |
2. |
Sävedalens AIK |
49:29 |
|
Mathilda Rydin |
16:21 |
|
Alice Svantesson |
16:34 |
|
Julia Jonsson |
16:34 |
3. |
Hässelby SK lag 2 |
52:48 |
|
Emma Gustafsson |
16:11 |
|
Salina Kifleyesus |
16:30 |
|
Jenny Winqvist |
20:07 |
4. |
IF Göta Karlstad |
53:06 |
|
Ella Sjödin |
17:38 |
|
Emeline Schytzer |
17:42 |
|
Ann-Charlotte Carlsson |
17:46 |
5. |
IK Akele |
55:20 |
|
Martha Engström |
17:36 |
|
Frida Johansson |
18:05 |
|
Stina Gustås |
19:39 |
.
M35 8 km – 28/4
1 |
Fredrik Uhrbom |
77 |
Spårvägens FK |
|
517 |
25:35 |
2 |
Janne Holmén |
77 |
Rånäs 4H |
|
522 |
25:54 |
3 |
Jonas Andersson |
77 |
Högby IF |
|
527 |
26:07 |
4 |
Tomas Olsson |
77 |
Högby IF |
|
537 |
26:19 |
5 |
Jonny Björk |
77 |
IK Akele |
|
528 |
26:50 |
6 |
Erik Framme |
73 |
Hälle IF |
|
514 |
26:58 |
7 |
Fritjof Fagerlund |
74 |
Rånäs 4H |
|
518 |
27:16 |
8 |
Henrik Orre |
76 |
Björnstorps IF |
|
519 |
27:32 |
9 |
Nicklas Tollesson |
77 |
Hälle IF |
|
534 |
27:42 |
10 |
Tommy Karlsson |
77 |
Ulrika IK |
|
539 |
27:48 |
11 |
Magnus Gyllemark |
76 |
IK Hakarpspojkarna |
|
530 |
28:04 |
12 |
Mikael Johansson |
77 |
FK Studenterna |
|
531 |
28:18 |
13 |
Fredrik Pettersson |
77 |
IK Akele |
|
516 |
28:29 |
14 |
Anders Marcusson |
77 |
Rånäs 4H |
|
512 |
28:36 |
15 |
Jan Svensson |
75 |
Trollhättans IF |
|
521 |
28:38 |
16 |
Robert Engqvist |
75 |
Enhörna IF |
|
535 |
28:42 |
17 |
Henrik Östling |
75 |
Enhörna IF |
|
520 |
28:58 |
18 |
Joakim Pihstrand-Trulp |
77 |
IK Akele |
|
524 |
29:02 |
19 |
Jari Repo |
76 |
Trollhättans IF |
|
523 |
29:29 |
20 |
Peter Hall |
77 |
IK Akele |
|
541 |
29:45 |
21 |
Ulf Eriksson |
74 |
Huddinge AIS |
|
540 |
30:22 |
22 |
Stefan Flodin |
77 |
Rånäs 4H |
|
536 |
30:31 |
23 |
Björn Clasén |
76 |
IK Akele |
|
513 |
31:39 |
24 |
Niclas Tejle |
74 |
IK Akele |
|
532 |
31:47 |
.
M40 8 km – 28/4
1 |
Kristoffer Österlund |
72 |
IFK Umeå |
|
623 |
25:58 |
2 |
Fredrick Karlsson |
71 |
IK Sisu |
|
616 |
26:01 |
3 |
Fernando Dinis |
71 |
Hälle IF |
|
615 |
27:03 |
4 |
Niklas Sjögren |
71 |
Enhörna IF |
|
629 |
27:07 |
5 |
Richard Westergren |
71 |
IK Wilske |
|
630 |
27:24 |
6 |
Andreas Carlborg |
72 |
Spårvägens FK |
|
614 |
27:43 |
7 |
Fredrik Sohlberg |
72 |
Vallentuna FK |
|
618 |
28:16 |
8 |
Jens Persson |
70 |
Ystads IF |
|
620 |
28:26 |
9 |
Anders Grönvall |
70 |
IK Hakarpspojkarna |
|
613 |
28:28 |
10 |
Kristoffer Sideby |
72 |
Ullevi FK |
|
624 |
28:40 |
11 |
Michael Lundin |
69 |
Mariestads AIF |
|
611 |
29:14 |
12 |
Memo Abbeholm |
71 |
Flemingsbergs SK |
|
627 |
29:25 |
13 |
Fredrik Eriksson |
70 |
IF Göta Karlstad |
|
617 |
30:09 |
14 |
Jörgen Lindh |
69 |
Rånäs 4H |
|
622 |
30:13 |
15 |
Magnus Burling |
71 |
Vallentuna FK |
|
625 |
30:36 |
16 |
Fredrik Wachsner |
70 |
Vallentuna FK |
|
619 |
31:38 |
17 |
Anders Magnusson |
71 |
IF Hagen |
|
612 |
32:24 |
18 |
Amir Putrus |
71 |
IK Akele |
|
610 |
32:58 |
19 |
Fredrik Skagervik |
71 |
IFK Skövde |
|
635 |
34:08 |
20 |
Michael Tsiparis |
69 |
Oskarshamns SK |
|
628 |
34:13 |
21 |
Martin Larsson |
71 |
Huddinge AIS |
|
626 |
35:12 |
.
M45 8 km – 28/4
1 |
Anders Dahl |
64 |
Högbo AIK |
|
710 |
26:56 |
2 |
Gunnar Durén |
63 |
Hässelby SK |
|
714 |
27:47 |
3 |
Sonny Karlsson |
67 |
Högby IF |
|
726 |
28:25 |
4 |
Anders Svensk |
66 |
IK Akele |
|
711 |
28:43 |
5 |
Lorenzo Nesi |
65 |
FK Studenterna |
|
717 |
28:52 |
6 |
Niklas Wikner |
64 |
Tranås AIF |
|
722 |
29:06 |
7 |
Mikael Videfors |
66 |
Fredrikshofs FIF |
|
719 |
29:15 |
7 |
Lars Olandersson |
65 |
Ryda SK |
|
716 |
29:15 |
9 |
Mikael Forsling |
66 |
Järvsö IF |
|
720 |
29:38 |
10 |
Magnus Almén |
65 |
Ryda SK |
|
718 |
29:50 |
11 |
Jesper Johansson |
67 |
IK Akele |
|
715 |
30:52 |
12 |
Ola Slättengren |
63 |
Högby IF |
|
723 |
30:59 |
13 |
Sandy Bengtsson |
63 |
Oskarshamns SK |
|
725 |
32:30 |
14 |
Dan Carlsson |
65 |
IF Göta Karlstad |
|
713 |
34:00 |
15 |
Mikael Astrén |
63 |
Ryssbergets IK |
|
721 |
34:44 |
.
M50 8 km – 28/4
1 |
Stefano Testi |
61 |
Boo IF |
|
818 |
28:21 |
2 |
Elis Bengtsson |
62 |
Malungs IF |
|
808 |
28:44 |
3 |
Lars-Erik Liljebäck |
58 |
Hammarby IF |
|
826 |
28:46 |
4 |
Martti Mustonen |
60 |
Rånäs 4H |
|
813 |
29:01 |
5 |
Per Svensson |
59 |
IFK Linköping |
|
814 |
29:21 |
6 |
Johan Engholm |
62 |
Hässelby SK |
|
811 |
29:24 |
7 |
Asko Sarja |
62 |
Mariestads AIF |
|
822 |
30:18 |
8 |
Per-Anders Ottersten |
61 |
IF Göta Karlstad |
|
815 |
30:36 |
9 |
Mario Rieloff |
61 |
Fredrikshofs FIF |
|
825 |
30:48 |
10 |
Arne Mårtensson |
60 |
Björnstorps IF |
|
805 |
30:58 |
11 |
Ingemar Andersson |
62 |
IK Akele |
|
809 |
31:17 |
12 |
Anders Bagge |
59 |
IK Akele |
|
824 |
31:18 |
13 |
Örjan Grelsson |
62 |
Upsala IF |
|
821 |
31:19 |
14 |
Ove Sääf |
61 |
Bålsta IK |
|
823 |
31:51 |
15 |
Stefan Axelsson |
60 |
Motala AIF |
|
816 |
33:11 |
16 |
Jan Svensson |
60 |
Skeninge IK |
|
810 |
33:56 |
17 |
Torbjörn Andersson |
61 |
Vallentuna FK |
|
819 |
34:24 |
18 |
Stefan Hornebrant |
62 |
Trollhättans IF |
|
817 |
39:27 |
.
M55 8 km – 28/4
1 |
Tore Axelsson |
57 |
SK Bore |
|
918 |
27:52 |
2 |
Göran Lindqvist |
57 |
Hemlingby LK |
|
911 |
31:35 |
3 |
Allan Torstensson |
57 |
Hultsfreds LK |
|
905 |
31:36 |
4 |
Bo Melén |
57 |
Sävedalens AIK |
|
908 |
31:43 |
5 |
Peter Jaktlund |
55 |
Borlänge LK |
|
916 |
32:28 |
6 |
Ove Martinsson |
54 |
Trollhättans IF |
|
913 |
32:37 |
7 |
Björn Lindqvist |
56 |
Nyköpings BIS |
|
907 |
33:07 |
8 |
Ghazi Putrus |
57 |
IK Akele |
|
910 |
33:09 |
9 |
Per Strömberg |
57 |
Trollhättans IF |
|
914 |
33:33 |
10 |
Lars Björnfot |
56 |
Mariestads AIF |
|
919 |
34:41 |
11 |
Per Månsson |
56 |
Björnstorps IF |
|
915 |
34:46 |
.
Lag M35-M55
1. |
Högby IF |
1:20:51 |
|
Jonas Andersson |
26:07 |
|
Tomas Olsson |
26:19 |
|
Sonny Karlsson |
28:25 |
2. |
Hälle IF |
1:21:43 |
|
Erik Framme |
26:58 |
|
Fernando Dinis |
27:03 |
|
Nicklas Tollesson |
27:42 |
3. |
Rånäs 4H lag 1 |
1:21:46 |
|
Janne Holmén |
25:54 |
|
Fritjof Fagerlund |
27:16 |
|
Anders Marcusson |
28:36 |
4. |
IK Akele lag 1 |
1:24:02 |
|
Jonny Björk |
26:50 |
|
Fredrik Pettersson |
28:29 |
|
Anders Svensk |
28:43 |
5. |
Enhörna IF |
1:24:47 |
|
Niklas Sjögren |
27:07 |
|
Robert Engqvist |
28:42 |
|
Henrik Östling |
28:58 |
6. |
IK Akele lag 2 |
1:29:39 |
|
Joakim Pihstrand-Trulp |
29:02 |
|
Peter Hall |
29:45 |
|
Jesper Johansson |
30:52 |
7. |
Rånäs 4H lag 2 |
1:29:45 |
|
Martti Mustonen |
29:01 |
|
Jörgen Lindh |
30:13 |
|
Stefan Flodin |
30:31 |
8. |
Vallentuna FK |
1:30:30 |
|
Fredrik Sohlberg |
28:16 |
|
Magnus Burling |
30:36 |
|
Fredrik Wachsner |
31:38 |
9. |
Trollhättans IF |
1:30:44 |
|
Jan Svensson |
28:38 |
|
Jari Repo |
29:29 |
|
Ove Martinsson |
32:37 |
10. |
Björnstorps IF |
1:33:16 |
|
Henrik Orre |
27:32 |
|
Arne Mårtensson |
30:58 |
|
Per Månsson |
34:46 |
11. |
Mariestads AIF |
1:34:13 |
|
Michael Lundin |
29:14 |
|
Asko Sarja |
30:18 |
|
Lars Björnfot |
34:41 |
12. |
IK Akele lag 3 |
1:34:14 |
|
Ingemar Andersson |
31:17 |
|
Anders Bagge |
31:18 |
|
Björn Clasén |
31:39 |
13. |
IF Göta Karlstad |
1:34:45 |
|
Fredrik Eriksson |
30:09 |
|
Per-Anders Ottersten |
30:36 |
|
Dan Carlsson |
34:00 |
14. |
IK Akele lag 4 |
1:37:54 |
|
Niclas Tejle |
31:47 |
|
Amir Putrus |
32:58 |
|
Ghazi Putrus |
33:09 |
.
M60 4 km – 28/4
1 |
Jörgen Thorsell |
52 |
Borlänge LK |
|
560 |
15:10 |
2 |
Carl-Gustaf Nilsson |
52 |
Högby IF |
|
549 |
15:32 |
3 |
Alex Bonn |
51 |
Vallentuna FK |
|
545 |
15:52 |
4 |
Clas Lövenheim |
52 |
Hammarby IF |
|
551 |
16:05 |
5 |
Hans Södergren |
51 |
Oskarshamns SK |
|
552 |
16:10 |
6 |
Slimo Safouane |
51 |
Oskarshamns SK |
|
565 |
16:11 |
7 |
Thomas Tinfors |
52 |
Glanshammars IF |
|
567 |
16:13 |
8 |
Bo Larsson |
51 |
Järvsö IF |
|
548 |
16:18 |
9 |
Hans Eriksson |
48 |
Eksjö Södra IK |
|
553 |
16:28 |
10 |
Bo Andersson |
52 |
Björnstorps IF |
|
547 |
16:38 |
11 |
Magnus Bergh |
49 |
Heleneholms IF |
|
562 |
16:51 |
12 |
Ing Johansson |
48 |
Kisa SK |
|
554 |
16:53 |
13 |
Christian Ekblom |
51 |
IK Wilske |
|
550 |
16:57 |
14 |
Arne Jacobsson |
51 |
Södra VI IF |
|
546 |
17:15 |
15 |
Kenneth Ohlsson |
51 |
Solvikingarna |
|
561 |
17:21 |
16 |
Jan-Olov Andersson |
51 |
LK Nyköpings Runners |
|
555 |
17:53 |
17 |
Robert Oldén |
51 |
Solvikingarna |
|
563 |
18:02 |
.
M65 4 km – 28/4
1 |
Anders Kasselstrand |
47 |
Kisa SK |
|
650 |
16:11 |
2 |
Tommy Ericsson |
47 |
LK Nyköpings Runners |
|
660 |
16:23 |
3 |
Jack Grönroos |
46 |
OK Alehof |
|
655 |
16:38 |
4 |
Åke Palmqvist |
46 |
IK Akele |
|
662 |
16:52 |
5 |
Stig Jonsson |
43 |
Kisa SK |
|
657 |
17:04 |
6 |
Lars-Eric Bränfeldt |
47 |
Täby IS |
|
656 |
17:12 |
7 |
Ingemar Lemel |
47 |
Tibro AIK |
|
654 |
17:22 |
8 |
Sven-Åke Persson |
44 |
IK Akele |
|
659 |
18:03 |
9 |
Gunnar Olsson |
46 |
Solvikingarna |
|
652 |
18:17 |
10 |
Ulf karlström |
47 |
Heleneholms IF |
|
661 |
18:24 |
11 |
Folke Lindqvist |
47 |
Eksjö Södra IK |
|
651 |
18:59 |
12 |
Sven-Erik Pettersson |
44 |
Telia IoFF |
|
658 |
20:16 |
.
M70 4 km – 28/4
1 |
Miles Fleetwood |
41 |
Uppsala LK |
|
774 |
16:59 |
2 |
Lars Dennevi |
42 |
LK Nyköpings Runners |
|
773 |
17:53 |
3 |
Åke Leverin |
39 |
Väsby IK |
|
776 |
18:07 |
4 |
Arne Lekström |
42 |
Vallentuna FK |
|
770 |
18:25 |
5 |
Åke Jonson |
42 |
Heleneholms IF |
|
775 |
19:30 |
6 |
Jan Myrtorp |
41 |
Brohyttans IF |
|
772 |
19:30 |
.
M75 4 km – 28/4
1 |
Gunnar Nilsson |
33 |
Heleneholms IF |
|
842 |
19:15 |
2 |
Alec Hoatson |
35 |
GoIF Tjalve |
|
840 |
21:18 |
3 |
Bernt Magnusson |
33 |
IK Akele |
|
841 |
22:21 |
4 |
Göte Ivarsson |
37 |
IFK Skövde |
|
845 |
23:12 |
5 |
Ulf Samuelsson |
36 |
IFK Linköping |
|
843 |
23:31 |
.
M80 4 km – 28/4
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Gert-Arne Åkerberg |
31 |
Laholms IF |
|
930 |
23:29 |
.
Lag M60-M80
|
|
|
1. |
Kisa SK |
50:08 |
|
Anders Kasselstrand |
16:11 |
|
Ing Johansson |
16:53 |
|
Stig Jonsson |
17:04 |
2. |
LK Nyköpings Runners |
52:09 |
|
Tommy Ericsson |
16:23 |
|
Jan-Olov Andersson |
17:53 |
|
Lars Dennevi |
17:53 |
3. |
Solvikingarna |
53:40 |
|
Kenneth Ohlsson |
17:21 |
|
Robert Oldén |
18:02 |
|
Gunnar Olsson |
18:17 |
4. |
Heleneholms IF |
54:30 |
|
Magnus Bergh |
16:51 |
|
Ulf karlström |
18:24 |
|
Gunnar Nilsson |
19:15 |
|
Åke Jonson |
19:30 |
5. |
IK Akele |
57:16 |
|
Åke Palmqvist |
16:52 |
|
Sven-Åke Persson |
18:03 |
|
Bernt Magnusson |
22:21 |
.
K35 4 km – 28/4
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ulrika Flodin |
75 |
Rånäs 4H |
|
155 |
14:30 |
2 |
Lotta Huselius |
74 |
Björnstorps IF |
|
152 |
15:32 |
3 |
Petra Skiöld |
75 |
Ryssbergets IK |
|
154 |
15:58 |
4 |
Gabriella Eliason |
75 |
IF Start |
|
149 |
16:12 |
5 |
Antje Torstensson |
75 |
KFUM Örebro |
|
148 |
16:36 |
6 |
Helena Gutter |
75 |
Solvikingarna |
|
151 |
16:43 |
7 |
Annika Wallin |
73 |
Öbacka LK |
|
147 |
17:39 |
8 |
Helena Zander |
75 |
Björnstorps IF |
|
150 |
18:53 |
.
K40 4 km – 28/4
1 |
Lotta Lennartsson |
69 |
IF Start |
|
244 |
15:04 |
2 |
Susanne Reiman |
69 |
IK Akele |
|
248 |
15:50 |
3 |
Matilda Lundmark |
72 |
FK Studenterna |
|
246 |
15:56 |
4 |
Gunilla Ekholm |
69 |
IK Akele |
|
242 |
16:54 |
5 |
Marie Dasler |
68 |
IF Start |
|
245 |
17:28 |
6 |
Carolina Andersson |
70 |
Rånäs 4H |
|
260 |
18:01 |
7 |
Jennie Sandberg |
70 |
Rånäs 4H |
|
243 |
18:08 |
.
K45 4 km – 28/4
1 |
Marie Olsson |
63 |
Björnstorps IF |
|
309 |
15:43 |
2 |
Ann Hellgren |
67 |
IF Kville |
|
301 |
15:45 |
3 |
Helene Nilsson |
66 |
IF Start |
|
306 |
16:18 |
4 |
Marie Dellby |
64 |
Bålsta IK |
|
310 |
16:47 |
5 |
Anette Kroon |
67 |
Simlångsdalens IF |
|
300 |
16:56 |
6 |
Eva Hjort Wirta |
66 |
Björnstorps IF |
|
312 |
17:29 |
7 |
Anna-Karin Andersson |
63 |
IK Akele |
|
302 |
17:40 |
8 |
Caroline Svensson |
64 |
IK Akele |
|
305 |
18:25 |
9 |
Carina Lloyd |
64 |
Ystads IF |
|
304 |
19:00 |
10 |
Kristina Hedberg |
65 |
Ystads IF |
|
307 |
19:56 |
11 |
Bodil Mårtensson |
64 |
Björnstorps IF |
|
303 |
20:12 |
.
K50 4 km – 28/4
1 |
Karin Schön |
62 |
IF Kville |
|
402 |
15:39 |
2 |
Monica Kingstedt |
61 |
Huddinge AIS |
|
406 |
15:48 |
3 |
Karin Wåhlstedt |
60 |
Järvsö IF |
|
404 |
16:09 |
4 |
Karin Backteman |
60 |
IK Akele |
|
403 |
16:51 |
5 |
Annika Rosenlund |
61 |
Björnstorps IF |
|
410 |
17:07 |
6 |
Yvonne Brandberg |
59 |
Rånäs 4H |
|
409 |
17:38 |
7 |
Eleonor Öström |
59 |
IF Kville |
|
400 |
17:46 |
8 |
Sussi Danielsson |
62 |
IK Norrköping Friidrott |
|
408 |
17:56 |
9 |
Eva Ek |
60 |
Björnstorps IF |
|
401 |
18:48 |
10 |
Susanne H-Söderberg |
59 |
Heleneholms IF |
|
407 |
19:05 |
.
K55 4 km – 28/4
1 |
Annette Fischer |
56 |
Örgryte IS |
|
500 |
16:15 |
2 |
Jaana Jobe |
57 |
Solvikingarna |
|
503 |
16:44 |
3 |
Kerstin Ekdahl |
57 |
IK Akele |
|
505 |
17:09 |
4 |
Rose-Marie Enmalm |
54 |
IF Start |
|
506 |
17:10 |
5 |
Eva Lönnqvist |
56 |
Ystads IF |
|
502 |
17:49 |
6 |
Katarina Nilsson |
56 |
Högby IF |
|
504 |
18:34 |
7 |
Lubov Pospeshina |
53 |
IFK Skövde |
|
508 |
18:55 |
8 |
Ulla Karnebäck |
53 |
IFK Tumba |
|
507 |
19:57 |
9 |
Eva Wahlberg |
55 |
Uppsala LK |
|
501 |
20:25 |
.
K60 4 km – 28/4
1 |
Kersti Nordangård |
50 |
IK Akele |
|
602 |
18:52 |
2 |
Susanne Malmqvist |
52 |
IF Start |
|
603 |
19:20 |
3 |
Britt Hellmark |
50 |
Lidköpings IS |
|
600 |
19:42 |
.
K65 4 km – 28/4
1 |
Monica Lorenzon |
45 |
Gagnefs IF |
|
756 |
18:11 |
2 |
Bibbi Lind |
44 |
Solvikingarna |
|
700 |
18:45 |
3 |
Ulla Littenheim |
47 |
Uddevalla IS |
|
755 |
19:21 |
4 |
Gunilla Juthback |
46 |
Hemlingby LK |
|
702 |
20:18 |
5 |
Ingmarie Persson |
45 |
IK Akele |
|
703 |
21:14 |
6 |
Lilian Brorsson |
47 |
Högby IF |
|
704 |
21:38 |
7 |
Catharina Wahlstedt |
44 |
IF Start |
|
701 |
22:20 |
.
K70 4 km – 28/4
1 |
Birgitta Jansson |
42 |
Storådalens SK |
|
800 |
20:32 |
2 |
Viveka Rüffel |
39 |
LK Nyköpings Runners |
|
801 |
23:03 |
.
Lag K35-K70
1. |
IF Start |
47:34 |
|
Lotta Lennartsson |
15:04 |
|
Gabriella Eliason |
16:12 |
|
Helene Nilsson |
16:18 |
2. |
Björnstorps IF lag 1 |
48:22 |
|
Lotta Huselius |
15:32 |
|
Marie Olsson |
15:43 |
|
Annika Rosenlund |
17:07 |
3. |
IF Kville |
49:10 |
|
Karin Schön |
15:39 |
|
Ann Hellgren |
15:45 |
|
Eleonor Öström |
17:46 |
4. |
IK Akele lag 1 |
49:35 |
|
Susanne Reiman |
15:50 |
|
Karin Backteman |
16:51 |
|
Gunilla Ekholm |
16:54 |
5. |
Rånäs 4H |
50:09 |
|
Ulrika Flodin |
14:30 |
|
Yvonne Brandberg |
17:38 |
|
Carolina Andersson |
18:01 |
6. |
Solvikingarna |
52:12 |
|
Helena Gutter |
16:43 |
|
Jaana Jobe |
16:44 |
|
Bibbi Lind |
18:45 |
7. |
IK Akele lag 2 |
53:14 |
|
Kerstin Ekdahl |
17:09 |
|
Anna-Karin Andersson |
17:40 |
|
Caroline Svensson |
18:25 |
8. |
IF Start lag 2 |
53:58 |
|
Rose-Marie Enmalm |
17:10 |
|
Marie Dasler |
17:28 |
|
Susanne Malmqvist |
19:20 |
9. |
Ystads IF |
56:45 |
|
Eva Lönnqvist |
17:49 |
|
Carina Lloyd |
19:00 |
|
Kristina Hedberg |
19:56 |
10. |
Björnstorps IF lag 2 |
57:13 |
|
Eva Ek |
18:48 |
|
Helena Zander |
18:53 |
|
Bodil Mårtensson |
20:12 |