Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 22 februari 2024.

Direktlänk till SM-pokalen: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2022), Juniorer (2022), Ungdomar (2022)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2024

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Turebergs FK73,25234224,51,250,53451265333
2Örgryte IS7035353441170344
3Malmö AI592534531959531
4Spårvägens FK572037251857251
5Mölndals AIK503020131550131
6Hässelby SK49,2528105,252,2530,75225938124
7Ullevi FK473314412747412
8Upsala IF25,751483,752242212
9Högby IF24,58160,533243
Hammarby IF24,541032,51,51,2511,251157141
11IF Göta Karlstad19,25892,251121711
12Täby IS19493,751,750,512141311
13IFK Göteborg18,254102,51,7521141411
14Eskilstuna FI1679111316111
15IK Ymer14,2595,251113911
16Klippans FK13,535,255,25223
17Östersunds GIF13,2563,753,5111361
18Råby-Rekarne FIF12121121211
19IK Lerum FI11,2563,751,52261
20IFK Växjö10,753140,7521124
21IFK Lidingö109111101
22Huddinge AIS954112911
23Bromma IF8,25332,25113
24Sävedalens AIK7,75511,7511251
25SK Svängen771171
Strands IF771171
Kils AIK771171
IFK Lund771171
29Falu IK666
30Mälarhöjdens IK551151
Hälle IF5325
32IFK Sunne4,7531,75113
33Falkenbergs IK441141
Katrineholms SK441141
Växjö AIS441141
36Västerås FK3,2521,25112
37Kalmar SK333
IF Kville333
39KFUM Kristianstad2,252,25
40IF Rigor222
IFK Helsingborg222
42Danderyds SK1,7510,751
43KA 2 IF1,51,5
AIK1,51,5
Linköpings GIF1,51,5
46Umedalens IF1,251,2511
FIK Färjestaden1,251,2511
48F Bålsta IK11
Gefle IF111
IKHP Huskvarna111
51Finspångs AIK0,750,75
Hönö IS0,750,75
IK Orient0,750,75
54Sundbybergs IK0,50,5
55Varbergs GIF0,250,25
Ystads IF0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons