Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 12 september 2022.

Direktlänk till SM-pokalen: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2021), Juniorer (2021), Ungdomar (2021)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2022

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK445,881339166,75363137,1336,752,53,250,2580,252729268222411912
2Turebergs FK340306649,8846,5103,759,754012,382137,75134030219196661
3Örgryte IS324,75818455,536,7539,75912,533,25251516561651246
4Malmö AI297,75745126,6310,53434,518,7514,513,75119,1321282170125676
5Ullevi FK284978138,259,7510122196211612491781287
6Upsala IF267,13733725,561313,543,13254,7518,55,75217261659110197
7Spårvägens FK249,759478,5308,25910,510,55,252,51,2514111540172,56810
8Mölndals AIK192,7546,5212424,755,522,514,252313,755,51149153867,5137
9IF Göta Karlstad191,523570,755,251032,2530290,253,750,251313133980631
10Hammarby IF169,88161253,637,58,256,516,3815,520,513,63172422632813
11Hälle IF15752378,2512315,759,5766,5131573589641
12IFK Helsingborg108,3819412,251,531,52,254,8861165226045
13Högby IF107,7524353,75431,590,510942359342
14Täby IS104,389318,2517,520,255,2533,754,380,251,7551152140131
15Västerås FK102,3812715,7521,7514,515,759,751,51,38366921191
16IFK Växjö99,8815,5910,533,5923,2567,751,256,634,5511132924,512
17Råby-Rekarne FIF95,252013,529,2517,252,253,59,51166232012
18Huddinge AIS92,384666231,1311,252041,130,88461323102
19Danderyds SK64,7524,7537,52,566719
20IFK Göteborg61,7574,5121,756,558,54,537772171
21Bromma IF55,750,542,25152,511,2514,55,250,5375154,51
22IFK Lund55,38728,5132,630,753,55551571
23IK Ymer51,751125,251,5520,252,2522,5236111311
24KFUM Örebro48,25140,51,56105,2562,251,50,2511451014,52
25Sävedalens AIK48,135161824,52,634161121111
26Kvarnsvedens GoIF45,7565,2534,533286
27Kils AIK44,751428,50,751,56219142
28Falu IK441416,51210,52518143
29Tjalve FIF38359,753,512,7522315981
30Motala AIF36,510310,513516101
31IFK Lidingö36865,52,2595,255128141
32Gefle IF35,7583,759,51,53,759,25153981
33Strands IF32,25917,256214791
34KA 2 IF3132,2511,510,2511,751,2542511
35Klippans FK29,5115,25121,2522711
36Ljungby FIK28,757,50,7520,566
37IKHP Huskvarna267165,253,51,50,251,521381
38Hanvikens SK25,753,750,519,52235
39Tyresö FK24,25254,512,75211471
40IF Rigor23,8846,7590,53,250,3813264
41Skellefteå AIK23,1317,514,633361
42Umara SC234191232312
43Vallentuna FK22,75715,7531471
44Kalmar SK22,25183,750,522181
45Eslövs AI2035,254,570,254263
46Varbergs GIF19,7540,751,512,51132641
47IK Akele191541341913
IK Lerum FI192,2580,750,7512,751,252,25224
Keep Up RC191271121911
50IFK Umeå18,528,251,53,753222
51Eskilstuna FI17,5710,521371
Östersunds GIF17,533,750,54,55,7524393
IFK Halmstad17,53113,511
54Glanshammars IF17,2516,50,50,251113
55Hovslätts IK16,516,51124
56Alunda SK16,256,7571,511214
57Ystads IF15,637,51,886,252338
58IF Kville14,5532,253,750,51151
59Sundsvalls FI14,252,256,532,51225
Falkenbergs IK14,2573,753,521371
IF Hagen14,2512,51,75224
62SK Bore13,511,250,51,75213
63Rehns BK1349111341
64AIK12,2512,253339
65Linköpings GIF11,7535,250,510,51,533
66Oskarshamns SK11,547,5224
67FIK Färjestaden1111268
68Säffle FIK10,7525,253,5222
Åhus FIK10,751,531,53,51,25213
Ärla IF10,755,55,251125,51
71IK Orient10,137,132,250,7522
72Hellas FK1033,750,52,75314
Lidköpings IS102,250,257,5213
74Torsby LK99112911
75IFK Märsta8,758,7555
76Boden FI8,2562,2522
77Ransäters AIS88123
IF Malmö Löp8448
79Haparanda SKT713,752,25111
Ockelbo SK771171
IF Mantra Sport771171
Göteborgs KIK7432241
83Östhammar FI6,533,5112
Höörs IS6,512,531
85Trångsvikens IF62315
86IF Udd5,882210,8822
Brattås CK5,8832,88112
88Bollnäs FIK5,751,54,25235
89IFK Mora5,55,250,2511
Mälarhöjdens IK5,53,7510,7511
Löparnas vänner IF5,550,51151
92Åtvidabergs IF5,255,2511
IK Wilske5,252,253112
IK Heros5,255,2511
95En av Tre RC551151
Team Blekinge LF551151
Karlskoga FI510,753,25112
Örebro AIK551151
99Skruvs IF4,53,750,7511
100Mariestads AIF4,253,750,5112
F Bålsta IK4,2510,752,5112
Björnstorps IF4,251,253213
IF Triangeln4,253,50,7511
104IK Pallas441141
IK Nocout.se441141
Trollhättan FIK40,51,252,25112
Bohus IF41,52,5
108IF Rinkeby Run3,753,75
Rånäs 4H3,753,7522
110Luleå FIF3,52,251,2511
IK Westmannia3,53,522
112IFK Sunne3,253,25112
Boo IF3,253,25112
Tyft Arena IF3,253,2522
115AXA SC333
Villstad GIF3311
Eksjö Södra IK3311
Alingsås IF32,50,5
Uptown RC333
Lunds OK333
121Fjugesta IF2,7520,7511
Wärnamo SK2,752,7522
Åsbro GoIF2,750,252,511
124Väsby IK2,52,511
Tullinge FI2,52,511
Hässleholms AIS2,52,5
127Söderhamns IF2,252,25
Piteå IF2,252,25
129Strömstad LK222
Runacademy IF222
Nordanstigs FK222
Härlövs IF222
133F Stenungsunds FI1,751,7511
134Brännans IF1,51,5
LK Gränslöst1,51,5
Umedalens IF1,51,5
137IFK Tumba1,251,2511
Tierps IF1,2510,25
139Södertälje IF1,131,13
140Aktivitus SC111
Fredrikshofs FIF111
Hunflens LS111
Kvarnbyns LS111
SOK Knallen111
Finspångs AIK11
IF Start1111
147Marieby GIF0,750,75
IS Göta0,750,75
Hönö IS0,750,75
Ängelholms IF0,750,75
151Katrineholms SK0,630,63
152Säters IF0,50,5
Enköpings AI0,50,5
Simrishamns AIF0,50,5
Habo FIF-040,50,5
Heleneholms IF0,50,5
Nyköpings BIS0,50,250,25
158Sundbybergs IK0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons