Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 19 september 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2021), Juniorer (2021), Ungdomar (2021)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2018

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Malmö AI406,13136936078,753619,53653,55,250,7516,636,754029309954515351382011878263,517914
2Ullevi FK379,881198212463,7524,7524,53025,881,251,52,252221277036720613613192,5891369161
3Hässelby SK372,061378110836,75271712,754520,59,813,510,7520283078400189511131621066171,2551111
4Spårvägens FK3178014312319,562210,750,751211812512852661912962262141
5Turebergs FK23999724215,7531,53,529,252,25315,25191,5422171251287114851105635172896
6Upsala IF22496232724,7523,2523,545,7528,515,75124,385,131521145026650311637117158597
7Örgryte IS194,63756042648,7545,252,251210,253,630,250,2510111334176,51023458323789,5541
8Mölndals AIK183,258625125113,521,7522,51,513,25711,75416171851269371131277851748810
9IF Göta Karlstad170,75692841128,25113964,58,53,259,25131411382056933487562115555
10Sävedalens AIK1646235469,7512,756,529,2517,53,751,521191030162814416941577344
11Täby IS160,25591229622,5530,7527714,752,53,751815538221411311151061108763
12Hammarby IF141,6360272211,257,5815,757,531,753,56,630,250,5139931172492556413123736
13IFK Lidingö130,2560272936,755,250,52,254,52,513,52,752,753,51081129154563146532296455
14Huddinge AIS126,6964371812,7514,25711,255,2561,257,065,751,13511102613055241582686,75353
15IFK Växjö120,562161213,518320,252,5103,2513,258,75151683921716116533218212125
16KFUM Örebro114,6343102220,251512,5626,251,51,1379420110322119048232,511
17Västerås FK1105381964,530,751,5242,256,52,754,75881127140271115124122756
18Högby IF97,253117102,2527928,52,251,25776201082712897431421
19Hälle IF94,753418435,2511,25167,250,252,757672010761522302343222
20Göteborgs KIK9147941,2522,759,58,528112198985,332465345
21Falu IK84,5321620,2530,757,58,251,7585215891617843140321
22IK Ymer73461234,51,515,7514,50,2521,541010241181532721119486
23Eskilstuna FI7130352,251213,5314,25276157335113233148132
24Hellas FK56,2521219,75402,251,25102315923161185922
25IFK Helsingborg52,2520165,2513,57,51242,50,545211617151431202
26IF Kville49,533102161,256,753,750,50,254621266101889,5452
27Östersunds GIF48,7516142,250,7524,7560,50,524410501421452233
28Tjalve IF Norrköping48,1326792,2515,7572,53,251,38134838161124137,523
29Tyresö FK47,7540342,75111728271611911728
30Linköpings GIF46,382411,511,515,75142,633811264,5123361,5351
31Hovslätts IK45,2518323,7533,751,51,2533511563503241511
32Thorengruppen TFC42,52061010,515,256,752,250,75443116016112112141212
Gefle IF42,5177130,514,2561,75347372012272181
34Nyköpings BIS38,751511,2514,253,759,51541048391231931
Athletics 24Seven SK38,751041912,7533363623212112
36IFK Lund34,25250,751,53,751133,510,7545615778191446
37IFK Göteborg31,25161311,250,59,7514,75314842428142221
38Skellefteå AIK311071,50,7514,257,54116377122111152
39KA 2 IF30,25193,751,59,751113,254594020223923
AIK30,25181,510151,750,251,7537104926537
Motala AIF30,25813314,25124733131223112
42Lidköpings IS25,751792122,751341791161215
43IFK Umeå251218,2595,2510,5441613044
44Trångsvikens IF24,58716,513321712222
45Bollnäs FIK21,516100,755,250,255,252352610281222
46Kalmar SK20,759668,250,511212611912
47Ärla IF20,25913,56,751157329227113
48IFK Märsta18,58180,544202442
Katrineholms SK18,54810,52131981142
Finspångs AIK18,56513,52241851822
51FIF Gnistan18,38101,514,50,631,7531426238,531
52Umedalens IF17,75105,254,55,250,252,511242014112011
IK Lerum FI17,75131,53101,51,753362723933
54Höörs IS17,2510213,51,250,512362938123
55Wärnamo SK17631,510,51,50,5221431822
56Råby-Rekarne FI16,7513620,756,51,53142663931
57Habo FIF-0414,0685,255,51,250,062235267124,2513
58IK Wilske14412,751,252131917251
59IK Sisu13,759112,75325233332
60IFK Sunne13510,51,51111316141171
61IFK Halmstad12,54210,533212213
62Glanshammars IF12,25100,7511,5331740146331
63IK Orient1210231,51,51,50,251,750,511456,3391
64Strands IF11,5872,250,51,751121171391
65Åhus FIK10,75113,750,560,5211423527211
Kvarnsvedens GoIF10,751412,1334,63224244322
67Sundsvalls FI10,58262,51172221
68Runacademy IF10410115101
Falkenbergs IK10346111316411211
Strömstad LK10210117101
Ljungby FIK1078,251,250,5117
F Bålsta IK10373117716
Kyrkhults SK10410213192021
74SOK Knallen933611491
F Stenungsunds FI9453,750,251155151
76Ängelholms IF8,5417,51231511512
77Visby IF Gute8,2590,7532,521231351812
78Hanvikens SK6,7536,7511491
79SK Bore6,5664,520,06114614,25
80Eslövs AI6,2550,752,532131912221
Timrå AIF6,2543,752,250,25114811
82Valbo AIF63611481
Enhörna IF62611461
Oskarshamns SK642,253,751231531512
85Högbo GIF5,545,5134222213
Eksjö Södra IK5,580,751,52,2511141161
87Rånäs 4H5,2545,2512142121121
Marieby GIF5,2535,2511571
89Helsingborgs SOK51511551
Uptown RC51511551
91Haparanda SKT4,8862,250,380,51,250,53,58
92Umeå TFC4,75431,75114371
Södertälje IF4,75213,75115151
94Bromma IF4,6364,380,25112918,511
95IK Westmannia4,524,511561
KFUM Arvika4,533,5111491
FIK Färjestaden4,534,56
98Djurmo Sifferbo IF4,2522,252114341
Alunda SK4,2563,50,753312173
100Alingsås IF443,750,2551
Bohus IF4342214162
IFK Trelleborg41411441
Örebro AIK41411441
Trollhättan FIK441,50,751,75115371
Växjö LK41411441
106Söderhamns IF3,7513,7511551
107Piteå IF3,75521,752,334
108Brännans FF3,2530,52,75112111311
109Järvsö IF3236
Heleneholms IF3133
Roma IF3133
IS Göta3133
Mälarhöjdens IK352,250,7512
114IK Akele2,7520,752114141
Villstad GIF2,7532,75117111
116Istrums SK2,521,5122
Österhaninge IF2,512,511551
Luleå FI2,522,250,2531
Varbergs GIF2,522,250,2531
IF Skade2,532,5114101
Borlänge LK2,512,511551
Säters IF2,522,52210102
123LK Roslagen2,2512,253
Trosa Atletik IF2,2512,253
Säffle FIK2,2522,251129911
IF Rigor2,2522,251129911
127Sollefteå GIF21211441
Brattås CK220,51,521
Strömstads IF2224
Vegan Runners IK2122
Tingbergs AIS24211481
Lidköpings VSK2122
133IF Vingarna1,7511,7511771
IK Heros1,7521,7511571
135Stora Skedvi IK1,511,52
Ale FK1,521,511561
Karlskoga FI1,511,52
138Wedevågs IF1,2521,255
Åsbro GoIF1,2521,255
Klippans FK1,2511,2511551
141Stocksäters IF1112
Björnstorps IF1111
Öresund FK1112
Dala-Järna IK11111441
Alvesta FI1111
IFK Skövde1111
IFK Mora11111441
OK Denseln1111
IK Nocout.se1111
Ununge IF11111441
151Örbyhus IF0,8830,883,5
152Enköpings AI0,7510,751
Falköpings FIK0,7510,751
Danderyds SK0,7510,753
SLK Oxelösund0,7510,753
IK Hakarpspojkarna0,7510,753
IF Udd0,7520,753
158Ludvika FFI0,510,52
Tullinge FI0,510,52
LK Gränslöst0,510,51
Båstads GIF0,510,51
HaparandaTornio FC0,510,52
Hässleholms AIS0,520,52
164Iggesunds SK0,2510,251
SK Graal0,2510,251
OK Kolmården0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,413914 seconds to load.