Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 19 september 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2021), Juniorer (2021), Ungdomar (2021)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2019

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Malmö AI381,75136123,53660,7523,258,75960,75351,5714,25232222276422159,5125720510118186,51067
2Hässelby SK374,5148957437,1341,251,519,556,2524,7518,6311,51327262780426,5169895205,513611198,561111
3Spårvägens FK37410416712730,7525,50,57,51,5111,750,750,7520221961326294171415873723612
4Ullevi FK266,257868,592,557,7522,50,57,56,754312,2520111647258,5161106812693634122
5Upsala IF218,5101182812,752710512726,253,756,381,636,7511162350248,54622157978146,52713
6Turebergs FK210,75943357664218,388,2510,2522,881,255,75162414542879065251,572224101210
7Örgryte IS204,13785337,533,3823,2512,5214,57,555,750,75149123519190,5542109,552586435
8Mölndals AIK195,6384152647,63625,545,7510,54,756,750,7571516104122541121132,5883149666
9IF Göta Karlstad174,75723541,528,55,2533,752,2577,52,7511,25156153619576,55493535100536
10Täby IS159,756051735,254438,2534,53,51,57,751712837211222108854132954
11Hammarby IF138,57527249,7510,59,515,754,54261,754,51,2571812371875143541331616116
12IFK Växjö137,25692895,25152613,54,5172,750,512,75391510341783732512221627106
13Sävedalens AIK13446204713,512,75155,256,7513,50,25910625137673525122358431
14IFK Lidingö121,560241729,252,2523,56112,56661325124411435021103329
15KFUM Örebro120,554151427,7521,7516,59,753,750,531,57414102813829148425380283
16Huddinge AIS119,8854122318,758,2510,52114,633,55,250,750,51,75412824119,5353283,526461232
17IK Ymer114392148,252,2511,2511,25561112629161252144151112874
18Västerås FK104,75471693,7566,52,2535,255,510,55,2540,751013730163251163344106782
19Falu IK101,5422322,5274,53,75100,57,52,758882412823137151472244
20Hälle IF1003018374,55,2519,512,750,752,259742011455522303151421
21Högby IF96,6329917618,75212,7529,631,586620109,5262389,5841102
22Göteborgs KIK81,753093035,633,530,6362816849187,561521,512
23Linköpings GIF63,25256119,523,258,251,7530,250,255441371768344212
24Eskilstuna FI60,2519285,2516,51,5814531265282213123202
25IFK Helsingborg57,631712,514,633,753,510,512,75444126312,5155,544271
26IF Kville51,133621,517,25151,881,51,7581,750,5561165227,528136
27Ärla IF47,7515722,55,2567424105471453131411
28Athletics 24Seven SK47,251121215,2543740423371
29AIK43,251523,757,522,57,5336126023522230114
30Gefle IF42,631713460,511,637,5132629,5171133,51211
31IFK Umeå37,25161882,561,51,2533627262281131
32Hovslätts IK34,51867183,52683432152111
33Råby-Rekarne FI34,2515111180,250,7530,25612955111155511
34Lidköpings IS31,512120,7515,752,50,51326301211221217
35IFK Märsta29,259623,252226326131221
36Falkenbergs IK27,55215,251,25415332137151
37IFK Göteborg27,2521391333,54,7545940316114734
38Hanvikens SK26150,7514,255,55,5512848201114441
39Trångsvikens IF2561961214211911181
40IK Lerum FI24,251392,59,750,520,52573025131612
41Hellas FK241291,5615,513137389111012822
42Tjalve IF Norrköping23,751432,255,250,50,751,5100,250,25112420313123111
43IFK Lund23,516221231,7511,751893741612306
44Visby IF Gute23847,2510,51,25312633,5414219,5112
45IFK Halmstad22,751953,751,755,750,256,2537104351515626
46Kils AIK22,25137310,51,75628507141496
47Nyköpings BIS21,759315,753314192931
48Tyresö FK21,2516813,25921127785921
49Umedalens IF20,51312,2570,7570,252,252125271438212
50Bollnäs FIK20,251147,571,754374041023541
51Skellefteå AIK19,8811711,51,58,250,6311212811512,5
52KA 2 IF18,88163,757,51,52,13414522,51527,514
53Eslövs AI18,75105,251,758,753711958715471
54Kvarnsvedens GoIF18,5182,560,59,522373657223
55IK Orient165563,751,2544205113251
56Ängelholms IF15,7591,512,7510,522101926
57Skruvs IF15,5146,59353115862353
58Vallentuna FK14,25859,25411637513741
59FIK Färjestaden13,5967,5221528813022
Östersunds GIF13,54120,251,2512317121161
Höörs IS13,584,550,53,52242462622
62FIF Gnistan13,2570,7593,5441613371
63Strands IF13117,51,751,252,511212101221
64Kyrkhults SK12,75493,75112121711
65Åhus FIK11,5121,52,50,7524,75112420235112
F Bålsta IK11,5374,5112117161
Motala AIF11,5681,50,51,51148141
68Alunda SK11,38153,251,751,54,88552545,55
69Timrå AIF11,254331,53,75112939113
70LK Roslagen115173114841
71Bromma IF10,51315,25211,25246264024
72Kalmar SK10,25672,2511147132
73IK Nocout.se10210117101
74Valbo AIF9,7539,75112121311
75Varbergs GIF9,25100,53,752121121251211
76Åsbro GoIF9492214182
77Danderyds SK8,7588,7522263235222
Sundsvalls FI8,75831,251,752,7533123233
Glanshammars IF8,7588,7523163335231
80Mälarhöjdens IK8,560,58213141721
Högbo GIF8,538,5123171712
82Östhammar FI8,25562,25224182122
83IFK Mora7,7582,250,255,2511352431113
84Ljungby FIK7,582,251,53,751153181
Bohus IF7,557,54428304
86Trollhättan FIK7,2570,750,256,25314252931
87SK Bore755,51,51172111
Ockelbo SK71711771
Umeå TFC72711471
90Öresund FK6,553,752,75112951111
Brännans FF6,533,51,751,25213191921
92Habo FIF-046,25532,50,75114418
93IK Wilske625111295141
Rånäs 4H626112121211
95IS Göta5,7545,7521142323211
96Tväråselets AIF5,5332,5115351
Klippans FK5,562,50,52,5123131712
IF Rigor5,56320,5115161
99Järvsö IF5,2515,2511771
100FK Studenterna52511451
Runacademy IF51511551
102Säffle FIK4,542,252,25117391
Dala-Järna IK4,534,522892
104Oskarshamns SK4,2534,25123171712
Piteå IF4,2560,752,251,2545
106En av tre RC41411441
Uptown RC41411441
Hässleholms AIS41411441
109IK Heros3,75412,751151111
Strömstads IF3,7523,7511451
Thorengruppen TFC3,75230,7511451
IFK Sunne3,7530,752,50,5115171
Söderhamns IF3,7513,7511551
114F Stenungsunds FI3,25330,2541
Wärnamo SK3,2542,750,52210132
116Marieby GIF353117121
Team Blekinge LF3133
Kungsängens FK31311441
Wedevågs IF3336
Strömstad LK3133
IFK Trelleborg3133
122IK Hakarpspojkarna2,532,5114101
Tingbergs AIS2,531,5111471
124Heleneholms IF2,2521,750,511791
Trollhättans SOK2,2512,253
Ystads IF2,2530,51,7511581
Estuna IF2,2512,253
Väsby IK2,2512,253
129SOK Knallen2122
Vegan Runners IK2122
Örebro AIK2122
Haparanda SKT2310,750,2513
Luleå FI260,251,758
Stocksäters IF22222882
135Sävast Skiteam IF1,7511,7511771
136Flens FS1,521,511561
Linköpings LK1,511,52
IFK Tumba1,5310,56
Enköpings AI1,511,52
Stora Skedvi IK1,511,52
141Kongahälla AIK1,2521,2511451
Borlänge LK1,2511,2511551
143Uddevalla SK1111
Tullinge FI1112
Umara SC1111
Roma IF1111
Björnstorps IF1111
Säters IF11111441
Stockviks SF11111441
150Kalix SK0,7510,753
Södertälje IF0,7510,751
Karlskoga FI0,7510,751
Dalaportens OL0,7510,751
IF Skade0,7510,753
155IFK Strömsund0,510,51
Mariestads AIF0,510,52
Brattås CK0,510,52
Katrineholms SK0,510,52
159Eksjö Södra IK0,2510,251
Genarps IF0,2510,251
Luleå Gjutarens IF0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,495980 seconds to load.