Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 27 juli 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2020), Juniorer (2020), Ungdomar (2020)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2020

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Hässelby SK517196140767866,7510,538,2545,753014,756,7510,2532373210153721671783052091120851113
2Malmö AI398,25131866856,2514,256,521,7587,75350,7511,252,258,53426268647215413462401412111747109
3Spårvägens FK29693123854513,5413,54,524,511416154523820812710102292343
4Örgryte IS273,7599645163,7515,758396116,252,751,754,5182814603221155651668134119595
5Ullevi FK2537967753945135,252,253,252,50,751614124223014287212273952141
6Turebergs FK248,8886335126,2546,1338,532,254,5141,2522013185127784741145,59471184510
7Hälle IF18548447714,2528,54143,25171163419812111435743249241
8Upsala IF1848640360,7530829,253,75125,50,58,2510131310361967622585461137754
9Hammarby IF1676631205,256910,521,51,756,251,7522811412385114321212201947
10Mölndals AIK163,7570171229,2528,522,5186,758,510,50,53,25717914402202921110646147957
11IF Göta Karlstad15766164516,522,515,75324,50,513,25121610382046125147223149896
12Sävedalens AIK155,556256315,7516,5914,251,51,259,25991129152884377434345221
13Västerås FK132,1359722615136,7530,7597,7513,381,5121573418729378342134,5985
14Täby IS123,255513,5152,2515369,754,522,754,512121034183,528,51284553118675
15IFK Växjö109,255222515,753686,755,54,541,7571072412727127855368242
16Göteborgs KIK104,25331236,7550,253,51,75751224122121111664101411
17KFUM Örebro99,543112417,2510,58,513,531,753,56,5410923114351125923564162
18Huddinge AIS83,88481788,2511,631313,56,50,250,751,53,53631263252244,51316321
19Högby IF812023265,2526,250,5386178549163422231
20IK Ymer74,13311186937,882,2524101674191170,5228911
21IFK Göteborg72,25466178,251,56,52,256,256,55,256,756371626119,52313161123,53513
22Eskilstuna FI71233665,25968,7582616904211527211355
23IFK Lidingö63,8834157,515,7562,255,255,6351,52851573,5151242459143
24Lidköpings IS58,5211631,55,255,50,25625137216349322233
25Falu IK48,252413,515,751,5511,251,255351369,513,51123360134
26Råby-Rekarne FI4718102,522,580,53,250,25552126810230437132
IFK Helsingborg4716296,7519,590,75422846111474213
28Tjalve IF Norrköping46162511,25240,253,55495574734152
29Linköpings GIF44,75198210,57,52,2510,531234945102312213111
30Tyresö FK41,751920,52811,251131159621021131
31Bromma IF38,7532131,512,51,55,251,253,751761466298176
32IFK Lund321926510,533,7510,7522373681423823
IS Göta3210260,255,753429492613124211
34IK Lerum FI31,251916,751,51,514,253,251,51,5116836130142812
35IF Kville30171184,51,54,50,5142735130112233
36Falkenbergs IK29,2572090,252226322011212111
37Gefle IF28,7522476,7518,51,531153011194231
38IFK Umeå28,5139122,2522,2514416213681
39Kvarnsvedens GoIF28,25170,756318,535835514934
40Hellas FK2713591,53,757,753328445192131311
41Athletics 24Seven SK26116112,252,254,52215281711161811
42Skellefteå AIK24,75130,511,258,2531,75325232631141
43Kils AIK24,5121210,51,750,2571195812115061
44Bollnäs FIK221056,59,750,75113524513121611
45Ängelholms IF21,75953,759221225255117111211
46KA 2 IF21,5212,250,53330,252,252,255156251114614
47Vallentuna FK20,7514520,2513,5612955515962
48Danderyds SK20,251953,511,75272115771272
49Hovslätts IK19,75817,251,511341725132
50Umedalens IF18,5836,7521,54,50,75134173171271
51Trångsvikens IF1849921319911211
Alunda SK182063,51,53,7512,25325235332
53Glanshammars IF17,5817,514163135141
54Motala AIF161222,256,7523121421212112011
Hanvikens SK1614111,253,75549556254
LK Roslagen164151111316151141
57Klippans FK15,25140,25411334105261334
58F Stenungsunds FI142142214142
59Strands IF13,75818,254,51129111191
Eslövs AI13,75810,755755351405
61IF Skade13,56211,544202234
Ärla IF13,5310,53213181821
63IK Hakarpspojkarna13,251112,251,58,532529134032
64Åhus FIK13130,750,751,2510,25233841246233
65IFK Halmstad12,5180,50,53,757,75156254815
66Kyrkhults SK123391121231211
67Borlänge LK11,75483,751214215116111
68Ljungby FIK11,5765,514163134141
69Trollhättan FIK11,2595,55,250,5325293432
70Nyköpings BIS1166,753,750,5112914112
71AIK10,5533,753,751153101
Höörs IS10,574,5331231561812
73Sundsvalls FI10,25931,54,50,50,7522832142
74Stocksäters IF1043722144142
75Valbo AIF9,7549,7511291311
76Varbergs GIF9,25112,7542,54420374
77IFK Mora8,88950,3821,51150,5201
78Mälarhöjdens IK8,7550,58,25112911111
79Skruvs IF8,593,255,25235263423
IK Orient8,5722,2530,750,5248
Heleneholms IF8,5513,54211423123211
82Åsbro GoIF8,25435,2537
83Göteborg-Majorna OK83811481
84Brännans FF7,541,532,50,5112941101
85F Bålsta IK71711771
IF Hagen777156272815
87Sya SK6,7526,751129911
Kalmar SK6,7525,251,511791
89Ransäters AIS6,566,512142126121
90Säffle FIK6,2534,51,752214162
Rånäs 4H6,2544,51,75112116171
92Väsby IK655,250,75213192421
Boden FI6563321243
94Oskarshamns SK5,7545,50,25228122
Haparanda SKT5,7543,752114514
96IK Heros5,525,5112111111
97Linköpings LK5,2525,2511471
Alingsås IF5,2561,53,7511292111
Wärnamo SK5,25332,2511293911
IF Rigor5,2581,512,7511291811
101Östersunds GIF4,25411,51,75114291
Marieby GIF4,2562,25238
Bohus IF4,2562,2522210172
104Runacademy IF4244
Örebro AIK4244
FK Studenterna4244
107SK Bore3,7522,251,55
Järvsö IF3,7513,7511551
109Östhammar FI3,532,51213141421
Timrå AIF3,5221,522
Hässleholms AIS3,540,253,25112121411
112IF Kronan3,2533,25117131
113Trollhättans SOK31311441
Stora Skedvi IK31311441
OK Landehof31311441
Kalmar OK32311561
Estuna IF31311441
118Piteå IF2,7542,50,25114111
119Ystads IF2,522,55
120Öresund FK2,2542,259
121Villstad GIF21211441
FIF Gnistan220,51,521
Strömstad LK2122
Fredrikshofs FI2122
IFK Tumba21211441
126Mariestads AIF1,521,53
Flens FS1,511,53
Södertälje IF1,511,52
Finspångs AIK1,511,52
130IFK Trelleborg1,25210,2511
Tullinge FI1,2521,255
IF Hallby1,2511,2511551
133IF Udd11111441
Ockelbo SK1111
Terrible Tuesdays TC1111
Genarps IF11111441
Alvesta FI1111
Gottsunda IF11111441
139Kongahälla AIK0,7510,753
OK Ravinen0,7510,751
Ludvika FFI0,7510,753
IF Start0,7520,753
Dala-Järna IK0,7510,751
144Eksjö Södra IK0,510,51
Brattås CK0,510,51
Luleå FI0,510,51
Istrums SK0,510,52
148Tierps IF0,2510,251
Högbo GIF0,2510,251
IFK Sunne0,2510,251
Enhörna IF0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,371309 seconds to load.