Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 27 juli 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2020), Juniorer (2020), Ungdomar (2020)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2021

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI7648287141276714
2Spårvägens FK71,532381,53611070361
3Hässelby SK7145265411071541
Örgryte IS7143284341171434
5Ullevi FK542430411654411
6Hälle IF40832223740223
7Sävedalens AIK341024211434211
8IF Göta Karlstad33,759240,753363333
9Upsala IF2925444294
10Västerås FK18,25495,25112131
11Turebergs FK1716122172
12Lidköpings IS1616111316111
Täby IS1679111316111
14Högby IF15151121511
15IFK Helsingborg131322132
Falu IK13131121311
Hammarby IF136711131
18Eskilstuna FI12391121211
19IK Ymer112911111
IF Kville11471121111
IFK Umeå1152,253,752251
22IF Tjalve9,2545,2511241
23IF Mantra Sport99112911
24IS Göta85311251
IFK Växjö882282
26Karlshamns SK771171
KFUM Örebro7437
Billingen X-trail SC771171
F Stenungsunds FI771171
Ockelbo SK771171
Råby-Rekarne FIF771171
32Skene SoIS5,253,751,511
33Falkenbergs IK555
Sweden Runners IF551151
Mölndals AIK523112
Göteborgs KIK551151
37En av Tre RC441141
SOK Knallen441141
Strands IF444
Gefle IF441141
41Huddinge AIS333
IFK Lidingö333
Motala AIF333
IFK Göteborg333
OK Linné333
FK Studenterna333
Umara SC333
Falkenbergs RR333
IK Akele333
IFK Lund333
51Apladalens LK2,252,25
52Wärnamo SK222
Strömstad LK222
Kils AIK222
KA 2 IF222
Hellas FK222
Västerås LK222
58Växjö LK111
IFK Halmstad111
Kvarnbyns LS111
Kalmar SK111
62Enhörna IF0,750,75
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons