Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 22 februari 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2020), Juniorer (2020), Ungdomar (2020)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2021

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI6537286131065613
Örgryte IS6538274241065424
3Spårvägens FK6127343696136
4Ullevi FK492227411649411
5Hässelby SK453312321645321
6Hälle IF33627213633213
7IF Göta Karlstad289192352823
8Upsala IF2624244264
9Sävedalens AIK2310131122311
10Turebergs FK1716122172
11Lidköpings IS1616111316111
Täby IS1679111316111
13IFK Helsingborg131322132
Hammarby IF136711131
Västerås FK134911131
16Eskilstuna FI12391121211
17IK Ymer112911111
Högby IF111111111
Falu IK11111121111
20IFK Växjö882282
21F Stenungsunds FI771171
Råby-Rekarne FIF771171
23Göteborgs KIK551151
Falkenbergs IK555
IFK Umeå551151
26IF Tjalve441141
KFUM Örebro4134
Gefle IF441141
Strands IF444
30IFK Lund333
IFK Göteborg333
IFK Lidingö333
Motala AIF333
34Mölndals AIK222
KA 2 IF222
Kils AIK222
Wärnamo SK222
Hellas FK222
39Kalmar SK111
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons