Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 19 september 2021.

Direktlänk till SM-pokalen: 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2021), Juniorer (2021), Ungdomar (2021)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2021

PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons
1Hässelby SK36812111086,540,591943,532,2510,56,252,50,57,525222673389196,51111716710881264311
2Malmö AI3211021067526,2568363066,57,7576,53015246938118114681319561397410
3Örgryte IS247,576955735,25122897,51,52,25171314442401529488545468442
4Ullevi FK21865638530,759,7524,58,2512,51,50,75151293620114810647125438311
5Spårvägens FK203,13687977,521,7518,258,250,254,632,51112629161156,5695513231,5211
6Turebergs FK189,757734439514,55,25123,55,630,521,3818141345248773721034571331124
7IF Göta Karlstad181613970633,513,5305,51,258,50,7512149351901093877053160431
8Upsala IF168,7570561910,56,755,7516,530,7513,750,251,755,52,25961631157751278652678323
9Hälle IF142,541446112,7579,752,53,5291372915610566530314662
10Mölndals AIK138,7561241312,7521,7512,519,59,75131,255,55,75101010301603711285453101545
11Hammarby IF127,7561171753,250,513,51,59,53,51211911311653411289545104544
12IFK Växjö104,384634,5532,2563123,51,753,52,88510112612839,5255542470,5162
13Västerås FK97,254442217,2514,517,259,75480,561052111226115925371441
14Täby IS84,253115203,755,251,5276,52,252,50,250,25682169035221482313723
15Sävedalens AIK77,7523144116,53,752,250,255361474553232723101
16IFK Helsingborg69,252753110,512,7512739517863613231234033
17Högby IF56,52022,5695,252,2511,5344115728,513221223211
18KFUM Örebro52,53246615,750,252,25102,254,751,25262105210321253,5142
19IFK Göteborg5131812168436851910281116684
20Huddinge AIS48,1328385,251293,750,750,50,754,630,5143839111401112722
21IK Ymer45,5167153,757,59,750,52243946221228122101
22IFK Lidingö44,75171710,55,253,752,252,53,5343105317129232422
23Bromma IF43,252914,253,510,53,525,5433511563311260223
24Falu IK33,7514133125,250,521473513111122621
25IF Tjalve31,517413,50,51,58,251,750,750,750,52136314131112161
26Råby-Rekarne FIF29,7513174,52,53,7511233841171116128112
27Göteborgs KIK29,581610,53314261611182
IFK Lund29,51751361,53,750,2514383958245141
29IF Kville28,2511475,251,55,252,511,7522373611111621612
30Danderyds SK27,251515,5110,75811106578811
31IFK Umeå25,7513665,256,750,50,250,250,7522418121116116
32KA 2 IF25,252222,2510,751,5110,54,51,7532712592476327
33IFK Halmstad22,751411,53,51510,752226321244222
34Skellefteå AIK21,57412,752,252,53252341202151
35Vallentuna FK2167143216357128221
36Hovslätts IK19811261341712413
Tyresö FK1911110,57,523273711423032
38Ljungby FIK18,5839,755,7544283131233
F Stenungsunds FI18,54171,522141722
40Hellas FK17,75755,254,5312315511291
41Lidköpings IS17,55160,750,751113161611113
42Kils AIK1775932242252422
43Marieby GIF16,75737,56,2511211310112,51
Kalmar SK16,75545,255,252,2522144172
45Motala AIF16,25681,55,251,512317819161
46IS Göta1555373252351411421
Eskilstuna FI15439312313121141
48Klippans FK14,5124,54612694149126
49Glanshammars IF14,25314,25213191921
50Hanvikens SK13,596,56,50,250,254420284
51Gefle IF13,2596250,2522422612521
52Linköpings GIF12,2583,7553,5112951711
53Sundsvalls FI12,08155,3322,75112241833,6722
54Rehns BK11,5347,52131441102
55Strands IF11,42692,250,17930,33
56Skruvs IF10,5655,5112122111
57Kvarnsvedens GoIF10,255325,2522811141
58IK Akele10210117101
59IK Lerum FI9,75761,511,25112921911
60IF Rigor9,54323,511231531512
61Eslövs AI9,2545,252,251,50,251171211
62Alunda SK980,51,52,540,53141922431
IF Mantra Sport9291129911
64Säffle FIK8315,251,75221417171
65IFK Mora7,5512,253,750,583
66Ockelbo SK71711771
Billingen X-trail SC71711771
F Bålsta IK71711771
Trångsvikens IF71711771
Karlshamns SK71711771
71Trollhättan FIK6,7551,532,252286191
IK Orient6,75432,251,535
SK Bore6,75632,251,5114761
74Falkenbergs IK6,5451,5115561
75Åtvidabergs IF62622882
Ängelholms IF635,250,75114713
Umara SC6266
Nyköpings BIS64132331241102
79Östersunds GIF5,7533,52,2511131616111
80Skene SoIS5,2523,751,511571
Östhammar FI5,2523,51,752214142
Estuna IF5,2515,2511771
83Hjärnarps OL51511551
Sweden Runners IF51511551
85Stocksäters IF4,524,511561
Höörs IS4,524,51129911
87Heleneholms IF4,2523,750,5115512
Piteå IF4,25440,251148,51
IKHP Huskvarna4,2532,252117381
Boden FI4,2534,252214172
IFK Märsta4,2534,25123171712
92En av Tre RC41411441
SOK Knallen41411441
94IK Heros3,7513,7511551
FIK Färjestaden3,7523,755
Åhus FIK3,7531,511,2511291211
Dala-Järna IK3,7513,7511551
Mälarhöjdens IK3,7523,755
Haparanda SKT3,7522,251,55
100Tullinge FI3,5512,250,25115121
Fredrikshofs FIF3,513,511771
Ystads IF3,531,52117281
103Varbergs GIF3,38611,630,7511411,51
104Alvesta FI3133
Falkenbergs RR3133
Keep Up RC3133
OK Linné3133
FK Studenterna3233
Kiruna Skidor3334
110Alingsås IF2,532,5114101
Ärla IF2,520,751,75117171
IF Hagen2,532,5115101
Luleå FIF2,520,751,75117171
114Brattås CK2,2522,251129911
Värmdö IF2,2522,2511791
Apladalens LK2,2512,253
117Finspångs AIK2122
Wärnamo SK2122
Västerås LK2122
Torsby LK2122
Södertälje IF2122
Strömstad LK2122
Nordanstigs FK2122
Brännans IF21211441
IFK Sunne23211481
126Ransäters AIS1,7511,7511771
IF Udd1,75410,757
128Löparnas vänner IF1,511,52
Söderhamns IF1,511,52
Tyft Arena IF1,531,56
131Bollnäs FIK1,2520,750,511
Väsby IK1,2511,2511551
Katrineholms SK1,2511,2511551
IK Finish1,25310,253
135Växjö LK1111
Umedalens IF1112
Härlövs IF1111
Kvarnbyns LS1111
139Enhörna IF0,7510,751
IK Sisu0,7510,751
Mariestads AIF0,7510,751
Bohus IF0,7520,250,53
Säters IF0,7510,753
IK Wilske0,7510,753
Eksjö Södra IK0,7510,751
Götlunda IF0,7510,751
Järvsö IF0,7510,751
148Karlskoga FI0,510,52
Tierps IF0,510,52
Ludvika FFI0,510,52
Fjugesta IF0,510,52
Björnstorps IF0,520,52
IF Vingarna0,510,52
154Roma IF0,2510,251
Hässleholms AIS0,2510,251
PlacKlubbPoängAntal plac.MKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerMedalj- poängSenior poängSenior guldSenior silverSenior bronsJunior- poängJunior guldJunior silverJunior bronsUngdoms- poängUngdom guldUngdom silverUngdom brons

This page took 0,395302 seconds to load.