Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 2 december 2022.

Direktlänk till SM-pokalen: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, Seniorer (2022), Juniorer (2022), Ungdomar (2022)

SM-pokalen startade 2018 och korar årets bästa SM-förening. De sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne samlar poäng enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1 och högst poäng och efter sista SM-tävlingen vinner. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2022

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Hässelby SK496,631571007237,534,540,8836,7543,250,2510,250,2529352993257111314
2Turebergs FK357,5446649,8846,5123,759,7540,513,1321,2537,751342302395110861
3Örgryte IS339,75819955,536,7539,75912,533,25251618591801258
4Malmö AI297,75745126,6310,53434,518,7514,513,75119,1321282170125676
5Ullevi FK284978138,259,7510122196211612491781287
6Upsala IF277,63733725,5613,513,546,1331,54,75195,75218261761110197
7Spårvägens FK269,511078,53012910,510,55,252,51,2514131643188,56911
8Hälle IF225,7574658,2517,25815,7515,57,7568,2523158461391242
9Mölndals AIK208,546,5242427725,514,252715,55,51,251510164170,5137
10IF Göta Karlstad192,7523570,755,251032,253029,50,254,50,251313133980631
11Hammarby IF170,38161253,637,58,256,516,3815,520,514,13172422632813
12Västerås FK119,8812715,7521,7521,521151,51,383881026191
13Högby IF116,2524390,757,5431,590,5101052563343
14IFK Helsingborg108,3819412,251,531,52,254,8861165226045
15Täby IS106,639318,2518,520,255,25354,380,251,7551252240131
16IFK Växjö99,8815,5910,533,5923,2567,751,256,634,5511132924,512
17Råby-Rekarne FIF95,252013,529,2517,252,253,59,51166232012
18Huddinge AIS92,384666231,1311,252041,130,88461323102
19Danderyds SK64,7524,7537,52,566719
20IFK Göteborg61,2574,5124,75358,54,537762071
21Bromma IF55,750,542,25152,511,2514,55,250,5375154,51
22IFK Lund55,38728,5132,630,753,55551571
23Sävedalens AIK55,135211825,753,384361326121
24IK Ymer52,51125,251,5520,252,252,752,5236111311
25KFUM Örebro48,25140,51,56105,2562,251,50,2511451014,52
26Kvarnsvedens GoIF45,7565,2534,533286
27Kils AIK44,751428,50,751,56219142
28IFK Lidingö44,251365,53,75976129191
29Falu IK441416,51210,52518143
30Tjalve FIF38359,753,512,7522315981
Gefle IF38869,51,53,759,25153981
32Motala AIF37,25103,7510,513516101
33IKHP Huskvarna35719,7510,53,51,50,251,5311581
34Strands IF32,25917,256214791
35KA 2 IF3132,2511,510,2511,751,2542511
36Klippans FK29,5115,25121,2522711
37Ljungby FIK28,757,50,7520,566
38IFK Umeå27,52611,251,53,75331481
39Keep Up RC26197111326111
40Hanvikens SK25,753,750,519,52235
41Tyresö FK24,25254,512,75211471
42IF Rigor23,8846,7590,53,250,3813264
43Skellefteå AIK23,1317,514,633361
44Umara SC234191232312
45Vallentuna FK22,75715,7531471
46Kalmar SK22,25183,750,522181
47Eslövs AI2035,254,570,254263
48Varbergs GIF19,7540,751,512,51132641
49IK Lerum FI192,2580,750,7512,751,252,25224
IK Akele191541341913
51Östersunds GIF17,533,750,54,55,7524393
IFK Halmstad17,53113,511
Eskilstuna FI17,5710,521371
54Glanshammars IF17,2516,50,50,251113
55Hovslätts IK16,516,51124
56Alunda SK16,256,7571,511214
57Ystads IF15,637,51,886,252338
58IF Kville14,5532,253,750,51151
59Sundsvalls FI14,252,256,532,51225
IF Hagen14,2512,51,75224
Falkenbergs IK14,2573,753,521371
62SK Bore13,511,250,51,75213
63Rehns BK1349111341
64AIK12,2512,253339
65Torsby LK12121121211
66Linköpings GIF11,7535,250,510,51,533
67Oskarshamns SK11,547,5224
68FIK Färjestaden1111268
69Ärla IF10,755,55,251125,51
Åhus FIK10,751,531,53,51,25213
Säffle FIK10,7525,253,5222
72IK Orient10,137,132,250,7522
73Lidköpings IS102,250,257,5213
Hellas FK1033,750,52,75314
75IFK Märsta8,758,7555
76IFK Mora8,58,250,25112
77Boden FI8,2562,2522
78IF Malmö Löp8448
Ransäters AIS88123
IF Mantra Sport8711181
81Luleå FIF7,2561,2522
82Haparanda SKT713,752,25111
Ockelbo SK771171
Göteborgs KIK7432241
85IF Udd6,882211,8833
86Höörs IS6,512,531
Östhammar FI6,533,5112
88IF Rinkeby Run66
Trångsvikens IF62315
90Brattås CK5,8832,88112
91Bollnäs FIK5,751,54,25235
92Alingsås IF5,550,522
Björnstorps IF5,51,254,25314
Mälarhöjdens IK5,53,7510,7511
Löparnas vänner IF5,550,51151
96IK Heros5,255,2511
Åtvidabergs IF5,255,2511
IK Wilske5,252,253112
Karlskoga FI5,2510,753,5112
100En av Tre RC551151
Team Blekinge LF551151
Örebro AIK551151
Västerviks OK555
104Skruvs IF4,53,750,7511
Tullinge FI4,540,511
106F Bålsta IK4,2510,752,5112
Mariestads AIF4,253,750,5112
IF Triangeln4,253,50,7511
109IK Pallas441141
Trollhättan FIK40,51,252,25112
IK Nocout.se441141
Bohus IF41,52,5
113Rånäs 4H3,753,7522
114IK Westmannia3,53,522
115IFK Sunne3,253,25112
Tyft Arena IF3,253,2522
Boo IF3,253,25112
118Lunds OK333
Uptown RC333
AXA SC333
Villstad GIF3311
Eksjö Södra IK3311
123Fjugesta IF2,7520,7511
Wärnamo SK2,752,7522
Åsbro GoIF2,750,252,511
126Brevens IF2,52,511
Hässleholms AIS2,52,5
Väsby IK2,52,511
129Piteå IF2,252,25
Söderhamns IF2,252,25
IS Göta2,251,50,75
Nyköpings BIS2,250,25211
133Nordanstigs FK222
Runacademy IF222
Härlövs IF222
Strömstad LK222
IF Start2222
138F Stenungsunds FI1,751,7511
139LK Gränslöst1,51,5
Umedalens IF1,51,5
Dala-Järna IK1,51,5
Brännans IF1,51,5
143IFK Tumba1,251,2511
Tierps IF1,2510,25
145Södertälje IF1,131,13
146SOK Knallen111
Kvarnbyns LS111
Hunflens LS111
Finspångs AIK11
Värmdö IF1111
Aktivitus SC111
Fredrikshofs FIF111
153Hönö IS0,750,75
Ängelholms IF0,750,75
Marieby GIF0,750,75
156Katrineholms SK0,630,63
157Simrishamns AIF0,50,5
Habo FIF-040,50,5
Säters IF0,50,5
Enköpings AI0,50,5
Heleneholms IF0,50,5
162Sundbybergs IK0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons